Aktuality RSS

03.06.2018

Na pouti Eidgenössisches Flugzeugwerk, Boomerang a Enstrom

text: (jjk), foto: M.J. Na pouti Eidgenössisches Flugzeugwerk, Boomerang a Enstrom
Rok 2018 je ve znamení stoletých narozenin československého státu, a vlastně i stoletých narozenin letectva a letectví v novém státě, i když tedy se samozřejmě létalo u nás mnohem dřív. A tak když jsou ty stoletiny, snažili se organizátoři Aviatické pouti nalákat na pardubickou oblohu zase něco nového a atraktivního. A tak se v Pardubicích odehrály i nějaké ty premiéry, a ukázalo se na osmadvacáté Aviatické pouti i leccos jiného zajímavého, u nás dosud jen sporadicky viděného. A podobně jako před pár týdny v Hradci Králové, i v sousedních Pardubicích bylo k vidění něco starého a něco nového. To aby se tato dvě sousední města navzájem neurazila. 
>
 
03.06.2018

První čtvrtletí

(red), www.prg.cz První čtvrtletí
Provozní výsledky Letiště Praha za první čtvrtletí roku 2018 potvrzují předpokládaný růst počtu cestujících, který se v tomto roce odhaduje okolo deseti procent. Za první tři měsíce odbavilo Letiště Václava Havla Praha celkem 3 057 100 cestujících, zatímco za stejné období roku 2017 to bylo o více než 338 tisíc méně.
>
 
02.06.2018

Odešla kmotra radaru Věra, plk. Věra Perlingerová

(red), www.acr.army.cz Odešla kmotra radaru Věra, plk. Věra Perlingerová
Ve čtvrtek 31. května zemřela ve věku nedožitých 87 let plukovnice letectva v.v. Věra Perlingerová, která celý život pracovala v letectví a věnovala se řízení letového provozu. I její zásluhou odborníci vyvinuli pasivní sledovací systém a pojmenovali ho po ní Věra.
>
 
02.06.2018

Cyprus Airways v Praze

(red). www.prg.aero Cyprus Airways v Praze
Letecká společnost Cyprus Airways 1.června 2018 zahájila pravidelnou linkou mezi Prahou a Larnakou na jihovýchodním pobřeží Kypru. Novou linku bude dopravce provozovat během letní letové sezóny do 28.října 2018. Další frekvenci pak letecká společnost přidá o měsíc později od 2.července 2018. Oba lety bude operovat letounem typu Airbus A319 s kapacitou pro 144 cestujících. Dvě spojení týdně, vždy v pondělí a v pátek, tak bude Cyprus Airways nabízet do konce letního letového řádu.
>
 
01.06.2018

Nové služby s Deltou

(red), www.delta.com Nové služby s Deltou
Letecká společnost Delta Air Lines, která se opět v letní sezoně pravidelně objevuje i na pražském ruzyňském letišti, zavádí nové palubní služby, které přinesou větší komfort cestujícím na zmiňované trase mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými. Tato sezónní linka mezi Prahou a New Yorkem od června do září zintenzivní frekvenci na sedm dní v týdnu, v květnu to bylo jen pět spojení, a podobně tomu bude i v září.
>
 
31.05.2018

Nový Airbus ACH 130 v Ženevě

(red), www.accpr.cz Nový Airbus ACH 130 v Ženevě
Na ženevském leteckém veletrhu EBACE se poprvé představil vrtulník Airbus ACH 130, který je prvním z řady ACH (Airbus Corporate Helicopters). Airbus ACH 130, je dalším pokračovatelem typu Eurocopter EC 130, respektive Aérospatiale AS 350 Écureuil. První vrtulníky tohoto typu bude provozovat společnost Monacair, která bude provozovat osm těchto vrtulníků.
>
 
30.05.2018

Soutěž ESNC 2018 Galileo

(red), www.czechspaceportal.cz Soutěž ESNC 2018 Galileo
Do poloviny prázdnin, tedy do 31. července 2018 probíhá patnáctý ročník mezinárodní soutěže o nové nápady na komerční aplikace systémů družicové navigace - European Satellite Navigation Competition (ESNC). Soutěž, kterou již tradičně pořádá německé Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen (AZO) letos nabídne ceny ve více než 20 kategoriích o celkové hodnotě přes jeden milion euro.
>
 
29.05.2018

Cesta na Saber Strike 2018

(red), www.army.cz Cesta na Saber Strike 2018
V úterý 29. až 30. května 2018 a po té 31. května až 1. června 2018 probíhá přes území České republiky přesun amerických vojáků v rámci cvičení Saber Strike 2018. Cvičení je jednou z aktivit, jimiž NATO reaguje na vývoj bezpečnostního prostředí ve světě a demonstruje svoji soudržnost, pevnost transatlantické vazby a připravenost členských zemí ke kolektivní obraně.
>
 
28.05.2018

Spolupráce VZLÚ a TSAGI

(red), www.vzlu.cz Spolupráce VZLÚ a TSAGI
Výzkumný a zkušební letecký ústav i nadále rozvíjí s ruským výzkumným střediskem TSAGI. Hlavním cílem projektu je zavedení kompozitních materiálů do primární konstrukce regionálního letounu, které významně zlepší jeho spolehlivost a provozní efektivitu.
>
 
27.05.2018

Třetí místo Martina Šonky v Japonsku

(red), www.martin-sonka.cz Třetí místo Martina Šonky v Japonsku
Třetím závodem, tentokrát v japonské Čibě, pokračoval seriál závodů Red Bull Air Race. Český pilot Martin Šonka skončil nakonec na třetím místě, za vítězným Australanem Mattem Hallem a druhým Michaelem Goulianem. Druhý český pilot Petr Kopfstein obsadil deváté místo. V celkovém pořadí vede Matt Hall, druhý je Michael Goulian, a třetí Yoshihide Muroya, který má stejný počet bodů jako čtvrtý Martin Šonka. Petr Kopfstein je celkově na dvanáctém místě...
>
 
27.05.2018

Mi-24 vystřídal Albrechta z Valdštejna

text: (jjk) foto: R.S., J.V. Mi-24 vystřídal Albrechta z Valdštejna
Sice před 390 lety koupil Náměšť nad Oslavou Albrecht z Valdštejna (od uprchnuvšího Karla ze Žerotína), ale nijaké slavení se letos neodehrávalo. V letošním roce, ale uběhlo čtyřicet let od zařazení bitevního vrtulníku Mi-24 do výzbroje Československé lidové armády a tak se také v historickém zbarvení z těch let, jeden takový stroj představil na 22. základně vrtulníkového letectva „Biskajská“ v Náměšti nad Oslavou v sobotu 26.května 2018 na Dni otevřených dveří.
>
 
27.05.2018

Stane se z Bombardier CS100, Airbus A210?

(red), www.bloomberg.com Stane se z Bombardier CS100, Airbus A210?
V říjnu roku 2017 společnost Airbus oznámila akvizici ve společnosti Bombardier pro novou generaci letounů řady C s tím, že získala 50,1 procenta. A tak jako v případech ostatní, jako bylo ovládnutí společnosti Eurocopter, i v tomto případě se hovoří o tom, že dojde k přejmenování projektu. Jak známo vrtulníky z rodiny Eurocopter se přejmenovaly na Airbus Helicopters, tak z EC135 se stal typ H135. Tak se i tedy hovoří o tom, že by se stroje Bombardier CS100/300 stanou letouny Airbus A210 a A230.  
>
 
26.05.2018

Zvesela s Filipem proti zemětřesení

text: (jjk), foto: M.J. Zvesela s Filipem proti zemětřesení
Partička Šohajů měla opět po roce hemžení kolem Rané. Tedy nebylo to rojení jen Šohajů, ale i nějakých dalších, stále vesele křepčících, veteránů, protože se přidalo i nějaké to „Káčko“, jeden horský sokol, Luňák a Olympia. Počasí sice bylo tak trochu vachrlaté, ale i tak se podařily odlétat čtyři disciplíny, jeden přelet a jeden den věnovat tréninku. A to ani nemusel hlídat oblohu nějaký ten svatý přes létání, protože „Závody Šohajů a historických kluzáků“ dolétaly v sobotu 26.května 2018, který je zasvěcen svatému Filipovi Nerimu, který je patronem humoristů a pomáhá proti zemětřesení a proti neplodnosti. 
>
 
26.05.2018

V Přílezech létala druhá Bellanca

text: (jjk), foto: Petr Los V Přílezech létala druhá Bellanca
Několik posledních let se začínající akrobaté připravují na letounu původně vyráběném firmou AviaBellanca Aircraft. Tedy letounu 8KCAB Decathlon, dnes vyráběném firmou American Champion Aircraft Corp. Doposud u nás začínající akrobaté měli k dispozici jeden hornoplošník s registrací OK-DEC. Ale na toužimském letišti v Přílezech se při jubilejním pětadvacátém ročníku Karlovarského poháru v letecké akrobacii ve dnech 24. do 26. května 2018, objevil i druhý Decathlon, tedy druhý Bellanca OK-ACR. Tedy už jen podle registrace je zřejmé, že letoun přísluší k Aeroklubu České republiky.
>
 
26.05.2018

Jan Klas předsedou rady ředitelů CANSO

(red), www.rlp.cz Jan Klas předsedou rady ředitelů CANSO
Civil Air Navigation Services Organization, neboli CANSO (Organizace poskytovatelů letových provozních služeb) v tomto týdnu jednala v Bruselu. Na svém zasedání CANSO zvolila do funkce předsedy rady ředitelů na dvouleté funkční období generálního ředitele Řízení letového provozu České republiky, s. p., ing. Jana Klase. Evropské CANSO zastupuje 32 poskytovatelů letových provozních služeb a to zejména při jednání s orgány Evropské unie, zástupci leteckých dopravců (IATA, A4E) nebo provozovatelů letišť (ACI).
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

11. - 18. srpna 2018

17.Hronovské Orlíkovské přeháňky 2018

Hronov - Velké Poříčí

17. ročník tradiční soutěže kluzáků old timerů, Letiště Hronov – Velké Poříčí, www.lkvp.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
14. - 18. srpna 2018

CZECH MADe Boogie 2018

Klatovy - Chaloupky

Parašutistický CZECH MADe Boogie 2018 na Skydive Pink Klatovy, Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz

 
detail akce
parašutismus
 
15. - 19. srpna 2018

Pink Canopy Piloting Open 2018 – MČR 2018 Swoop

Klatovy - Chaloupky

Mezinárodní mistrovství České republiky, Německa, Rakouska a Španělska v parašutismu v pilotování padáku (swoop) - Pink Canopy Piloting Open 2018, Letiště Klatovy –Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
17. - 18. srpna 2018

Jindřichohradecký pohár - Český pohár

Jindřichův Hradec

Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Jindřichův Hradec, www.letistejh.cz, www.aecr.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
18. - 25. srpna 2018

11.Gradient Grand Prix & Pohár Metoděje Vlacha 2018

Mladá Boleslav - Bezděčín

Mladoboleslavská plachtařská soutěž, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.akmb.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama