Aktuality RSS

04.10.2018

Padesát let s Tu-154

text,foto: (jjk) Padesát let s Tu-154
Na tuzemských letištích se už dnes s letouny Tupolev Tu-154 nepotkáme. Poslední dva letouny v československých, respektive českých barvách jsou umístěny v muzeích. Tupolev Tu-154M (OK-BYZ/1016) "Naganský expres", nebo také „Zuzanka“, je v kunovickém leteckém muzeu a druhý stroj (1003) je ve Zruči u Plzně. Ale vlastně tento stroj také oslavil v letošním roce padesáté narozeniny. Poprvé totiž odstartoval 4. října 1968 a na pravidelné linky Aeroflotu byl uveden 9. února 1972, první vedla do Minerálních Vod.
>
 
04.10.2018

Grantové programy pražského letiště

(red), www.prg.aero Grantové programy pražského letiště

Akciová společnost Letiště Praha tak, jako se už stalo jistou tradicí, vyhlásilo i letos několik grantových programů. Jedním z nich je program „Dobré sousedství“ a druhým grant na podporu osob se zdravotním postižním. Na rozvoj blízkého okolí pražského ruzyňského letiště je určen grant „Dobré sousedství“ s rozpočtem deseti milionů korun a druhý grant se týká osob se zdravotním postižením.  

>
 
03.10.2018

Pardubická ERA míří do Varšavy

(red), www.era.aero Pardubická ERA míří do Varšavy

Pardubické společnosti ERA se podařilo zvítězit v dalším tendru a tak se její systém bude používat i na varšavském mezinárodním letišti. Firma ERA, která se členem skupiny OMNIPOL, totiž v polovině letošních prázdnin, spolu s polskou firmou GISS, podepsala smlouvu na dodávku letištního systému na mezinárodní letiště Fryderyka Chopina. Na základě vítězství v mezinárodním tendru konsorcium ERA/GISS dodá přehledový letištní systém pro polské řízení letového provozu PANSA. 

>
 
02.10.2018

Upozornění na zvýšení provozu na letišti Přerov - Bochoř

(red), www.prerov-airport.cz Upozornění na zvýšení provozu na letišti Přerov - Bochoř

Provozovatel letiště Přerov – Bochoř informuje o zvýšeném provozu na letišti v měsících říjen a listopad 2018 z důvodu výluky na letišti v Pardubicích. Na letišti budou probíhat výcviky dvou vrtulníků Mi-17 a dvou vrtulníků Enstrom 480.

>
 
02.10.2018

Český aeroholding skončil

(red), www.mfcr.cz Český aeroholding skončil
Dne 1.října 2018 byl formálně zápisem do obchodního rejstříku dokončen proces vnitrostátní fúze sloučením společností Český aeroholding, a.s., a Letiště Praha, a. s.. Spojením obou subjektů bylo dovršeno zjednodušení vnitrofiremních vztahů a procesů, což přinese větší efektivitu fungování Letiště Praha a snížení administrativní zátěže. Nástupnickou společností Českého aeroholdingu se stává Letiště Praha, přičemž výkonem akcionářských práv ve společnosti Letiště Praha zůstává jménem České republiky pověřeno Ministerstvo financí.
>
 
01.10.2018

Letov ve Staré Aerovce

text, foto: (jjk) Letov ve Staré Aerovce
Vojenská továrna na letadla, později známí jako Letov, nebo ještě později Rudý Letov a dnes Latécoère slaví v roce 2018 sto let své existence. Při té příležitosti Vojenský historický ústav Praha a zmíněná společnost Latécoère uspořádaly ve velkém hangáru areálu Stará Aerovka drobnou výstavu mapující historii této letecké továrny, která trvá do 28.října 2018. Kulisou této výstavy jsou stávající exponáty tohoto (před dvěma lety zrekonstruovaného) hangáru, poválečné stíhací a bombardovací letouny. 
>
 
01.10.2018

Emirates spouští The Food Channel a The Wine Channel

(red), www.bestcg.com Emirates spouští The Food Channel a The Wine Channel
Letecká společnost Emirates spustila dva vlastní kanály o jídle a víně, nazvané The Food Channel a The Wine Channel o jídlech a vínech podávaných na palubách Emirates, a dává tak možnost nejen svým cestujícím nahlédnout do zákulisí přípravy palubních menu. 
>
 
30.09.2018

Uzavírka letište v Pardubicích na dva měsíce

(red), www.airport-pardubice.cz Uzavírka letište v Pardubicích na dva měsíce
Od 1.října do 30.listopadu 2018 bude uzavřeno pardubické letiště z důvodu komplexní opravy vzletové a přistávací dráhy ze strany Armády České republiky. Současně s tím jsou i přerušeny lety poslečnosti Ryanair, která z Pardubic provozuje pravidelné linky do Londýna. Ryanair už v těchto dnech zahájil předprodej letenek z Pardubic do Londýna od prosince 2018 a do Alicante od dubna 2019. 
>
 
29.09.2018

XtremeAir GmbH patří společnosti Skyleader a.s.

(jjk), www.xtremeair.com, www.skyleader.aero XtremeAir GmbH patří společnosti Skyleader a.s.
Společnost Skyleader a.s. v těchto dnech oznámila, že v průběhu srpna roku 2018 se stala stoprocentním vlastníkem společnosti Xtremeair GmbH, která vyrábí akrobatické speciály XA41 (jednomístný) a XA42 (dvoumístný). Tyto letouny jsou v České republice známé v barvách jaroměřské akrobatické skupiny Flying Bulls, nebo v oranžové barvě stroje používaného v akrobatické kategorii Unlimited Markem Hykou.
>
 
28.09.2018

Svatý Václav 28. září

(red), www.abcsvatych.com Svatý Václav 28. září
Svatý Václav (*907 – + 28. září 935) byl českým knížetem a je považován za hlavního patrona české země. Kníže Václav I. byl synem knížete Vratislava a jeho manželky Drahomíry a jeho prarodiči byli kníže Bořivoj I. a jeho žena (dnes svatá) Ludmila. Podle četných legend byl Václav na svou dobu neobvykle vzdělaný a uměl prý mimo jiné staroslověnsky, latinsky a patrně i řecky. Což by bylo na tehdejší dobu, kdy převážná většina tehdejších panovníků byla negramotná, pozoruhodné. Tehdejší autoři legendy možná trochu knížete idealizovali vzhledem k tomu, že sami byli mnichy a tak chtěli mít památku panovníka obdobně zbožnou s ctnostnou. Ale kromě legend se knížetem Václavem zabývá i kronikář Widukinda z Corvey.
>
 
27.09.2018

Ryanair oznámil letový řád pro Prahu

(red), www.ryanair.com Ryanair oznámil letový řád pro Prahu
Letecká společnost Ryanair ve středu 26. září 2018 zveřejnila svou nabídku leteckých spojení, kterou bude z Prahy nabízet v rámci letního letového řádu v roce 2019. Na pražském letišti bude mít bázovaná další dvě letadla a do své sítě přidá patnáct nových linek do Ammánu, Bari, Billundu, Bournemouthu, Kodaně, Göteborgu, Marrákeše, Marseille, Paříže, Pescary, Pisy, Rigy, Stockholmu, Benátek a Zadaru. V letovém řádu společnosti bude tak celkem třicet linek z pražského letiště, díky kterým přepraví až 2,1 milionů cestujících ročně a navýší provoz o 23 procent. 
>
 
26.09.2018

Aeolus měří laserem vítr

(red), www.esa.int Aeolus měří laserem vítr
Od srpna na oběžné dráze země funguje družice Aeolus a v září použila poprvé svůj unikátní systém, který vysílá pulsy ultrafialového světla pomocí laseru, s jejichž pomocí měří zemské větrné proudy. Družice ESA Aeolus vypuštěná v rámci programu Earth Explorer má hlavní úkol měřit větrné proudy na celé zeměkouli.
>
 
25.09.2018

Z Prahy do Bankoku?

(red), www.airasia.com Z Prahy do Bankoku?
Letecká společnost AirAsia nějakou dobu připravuje zavedení přímé letecké linky mezi Prahou a Bangkokem, která by se mohla začít provozovat už v příštím roce. Asijský nízkonákladový dopravce v posledních letech kromě místních linek provozuje prostřednictvím divize AirAsia X i transkontinentální lety nejen do Evropy, ale i do dalších destinací letouny Airbus A330-300, kterých má společnost 22 kusů a objednala stovku letounů Airbus A330-900neo.
>
 
24.09.2018

Přesná navigace EGNOS

(red), www.esa.int Přesná navigace EGNOS

Pokud někdo nedávno využil v Evropě služeb leteckého dopravce, možná se stal průkopníkem využívání systému EGNOS. Díky němu vedou letadla na přistání družice na oběžných drahách namísto dosud používaných pozemních signálů. V tuto chvíli už je více než 180 evropských letišť certifikováno k používání evropské služby EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) při přibližování na některé dráhy. Jde přitom o přistávací manévry na největších letištích jako je Charles de Gaulle v Paříži, Frankfurt nebo Schiphol v Amsterdamu. 

>
 
23.09.2018

Poslední letošní kotrmelce

text, foto: (jjk) Poslední letošní kotrmelce
Dva týdny po vrcholu motorové akrobatické sezony, kterým byl evropský šampionát, proběhla poslední letošní soutěž i v akrobacii bezmotorové. Popáté se na mladoboleslavském letišti v Bezděčíně konala soutěž „O pohár primátora města Mladá Boleslav“ v letecké akrobacii kluzáků. V sobotu 22. září 2018 si tak zazávodilo pětadvacet akrobatů ve třídách Beginner, Sportsman, Intermediate, Advanced a Unlimited.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

22. prosince 2018 10:01-14:00

Otevřený slet combatů 310 sq.

Praha 5 Zličín (Sobínka)
Přátelský souboj 310. stíhací je skupiny RC modelářů z letiště Sobínka, Modelářské letiště Sobínka Praha 5 Zličín, www.310sq.cz, www.sobinka.eu
 
detail akce
letecké modelářství
 
28. prosince 2018 11:00-16:00

Štěpánské polétání

Bolešiny u Klatov

Klubové polétání Model klubu Bolešiny, Modelářské letiště Bolešiny, www.modelklubbolesiny.cz

 
detail akce
letecké modelářství
 
7. ledna 2019 08:00-16:00

Den otevřených dveří SOŠSaE Velešín

Velešín

Střední odborná škola strojní a elektrotechnická Velešín pořádá škola pro zájemce o studium Den otevřených dveří, SOŠSaE U Hřiště 527, Velešín, www.sosvel.cz

 
detail akce
společenská akce
 
8. ledna 2019 08:00-17:00

Den otevřených dveří SŠLVT Odolena Voda

Odolena Voda
Den otevřených dveří - Střední škola letecké a výpočetní techniky, Odolena Voda (U Letiště 370), www.sslvt.cz
 
detail akce
společenská akce
 
9. ledna 2019 19:30-22:00

Evropská tunelová liga RW-4

Praha - Letňany (Hurricane Factory)

Osmý ročník FAI Evropské tunelové ligy ve skupinové akrobacii RW-4, Hurricane Factory Praha - Letňany, www.aecr.cz, www.sportflight.cz, www.hurricanefactory.com

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama