Aktuality RSS

18.04.2018

Změny v právu EU - důsledky pro regulaci ULL v ČR

(red), www.laacr.cz Změny v právu EU - důsledky pro regulaci ULL v ČR
V návaznosti na informace o důsledcích nového připravovaného Základního nařízení, které byly publikovány v časopisu LAA ČR Pilot č.1/2018 a diskusích na semináři o certifikačních postupech LAA a OPT-OUT požádal Jan Fridrich Mgr. Tomáše Pustinu z Odboru civilního letectví Ministerstva dopravy (MD OCL) o jeho stanovisko k celé problematice. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi významné a důležité informace, přetiskujeme vyjádření Tomáše Pustiny pro www.laacr.cz v plném znění. 
>
 
17.04.2018

Skřivánek od Benna Fialy

text: (jjk), foto: Mvod, www.airport-cb.cz Skřivánek od Benna Fialy
Českobudějovické letiště v Plané si už před několika lety oblíbili rakouští piloti ze salcburského Hangaru 7, ale i další členové stáje „Rudého býka“. Před pár týdny se zde zjevil například i Douglas DC-6B ve stříbro-modro-bílých barvách Red Bull GmbH Dietricha Mateschitze, respektive z flotily Flying Bulls Fleet (viz. Šedesátník se čtyřmi srdci Pratt & Whitney). Není ale obvyklé, aby se zde objevili příslušníci rakouského vojenského letectva, tak jako 17.dubna 2018, kdy zde přistál „skřivánek“ z letiště Benno Fialy. Tedy vrtulník Aerospatiale SA316B Alouette III v barvách Österreichische Luftstreitkräfte (Bundesheer) a základny Fliegerregiment 2 Fliegerhorst Fiala Fernbrugg v Aigen im Ennstal ve Štýrsku.
>
 
17.04.2018

Problémy s motorem

(red), www.martin-sonka.cz Problémy s motorem
Vážné technické potíže s motorem řeší před nedělním závodem Red Bull Air Race ve Francii akrobatický pilot Martin Šonka. A v extrémním případě dokonce hrozí, že se kvůli komplikacím s dodávkou nových válců klání v okouzlujícím Cannes vůbec nezúčastní. Před dvěma týdny totiž Šonka se svým týmem zjistil, že je nutné vyměnit všech šest válců u motoru. 
>
 
17.04.2018

Na ČVUT software pro analýzu a návrh antén

(red), www.cvut.cz Na ČVUT software pro analýzu a návrh antén
Nový softwarový nástroj, který má podobu toolboxu do vývojového prostředí MATLAB, vyvinuli vědci na katedře elektromagnetického pole Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Nástroj AToM, Antenna Toolbox for MATLAB, je společným dílem výzkumníků z ČVUT, VUT v Brně a společnosti MECAS ESI s.r.o. Vývoj vychází z výzkumu, na kterém tým pracoval během posledních deset let ve spolupráci se zahraničními pracovišti na univerzitách v Lundu, Lovani a Severní Karolíně. Toolbox obsahuje řadu původních a světově unikátních přístupů k analýze elektricky malých antén a odražečů. 
>
 
16.04.2018

Logo pro misi Cheops

(red), www.esa.int Logo pro misi Cheops
Evropská kosmická agentura ESA vybrala barevný návrh loga zachycující základní poslání mise Cheops, která bude měřit velikosti planet při jejich tranzitu přes mateřskou hvězdu. Grafický návrh bude umístěný na raketě, která družici ponese do vesmíru. Designéři tak získali jedinečnou příležitost spojit svoji práci s raketou pro misi Cheops (CHaracterising ExOplanets Satellite). Celkem se sešlo přes 300 různých návrhů.
>
 
15.04.2018

Nové investice v Tuřanech, hasiči a kryté schody

(red), www.brno-airport.cz Nové investice v Tuřanech, hasiči a kryté schody
Ve druhém dubnovém týdnu hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek na letišti Brno - Tuřany pokřtil nový speciál pro letištní hasiče, vozidlo Rosenbauer Panther, který je součástí rozsáhlých investic do bezpečnosti a komfortu cestujících, do kterých se letiště pouští od chvíle, kdy se jeho provozovatel stal součástí skupiny Accolade. Kromě hasičského speciálu letiště koupilo také nové kryté mobilní nástupní schody k letadlům, které jsou vůbec prvními mobilními krytými schody na tomto letišti. K rozšíření dojde i u odbavovacích přepážek.
>
 
14.04.2018

#Zachranka překročila hranice do Rakouska

(red), www.zachrankaapp.cz #Zachranka překročila hranice do Rakouska
Aplikace #Zachranka už nějaký čas úspěšně funguje v České republice, ale s blížící se letní sezónou přichází s další novinkou. Po více než roční práci spouští novinku, a to rozšíření fungování i na území Rakouska. Pro pověrčivé spustila provoz v pátek 13.dubna 2018. A tak tedy od „pátku třináctého“ lze používat aplikaci #Zachranka i na území Rakouska a zavolat si bez potíží i tamní záchranáře. 
>
 
13.04.2018

Dekáda mobilní konektivity

(red), www.bestcg.com Dekáda mobilní konektivity
Letecká společnost Emirates už před deseti lety zahájila poskytování služeb mobilní konektivity na palubách svých letadel, protože už v březnu 2008 se stala první leteckou společností, která umožňovala volat a přijímat hovory na svých palubách, stejně tak posílat SMS zprávy. 
>
 
12.04.2018

Mezinárodní den kosmonautiky

(red) Mezinárodní den kosmonautiky

Mezinárodní den kosmonautiky připadá na první let člověka do vesmíru, respektive prvního člověka, který poprvé obkroužil v kosmické lodi celou planetu. Jurij Alexejevič Gagarin se dostal do vesmíru před sedmapadesáti lety dne 12. dubna 1961 a stal se tak prvním člověkem, který vzlétl do vesmíru. Do vesmíru ke svému kosmickému letu odstartoval z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, který byl tehdy součástí Sovětského svazu a na palubě lodi Vostok 1 obletěl jednou dokola zeměkouli a po sto osmi minutách přistál v kazašské stepi.

>
 
12.04.2018

Nové sedačky pro „neo“ Wizz Air

(red), www.accpr.cz Nové sedačky pro „neo“ Wizz Air
Největší nízkonákladový dopravce ve střední a východní Evropě, společnost Wizz Air Holdings Plc, na Aircraft Interiors Expo 2018 oznámila, že na základě výběrového řízení podepsala smlouvu se společností Geven S.p.A.. A tak letecká společnost vybaví všech 110 letounů Airbus A321neo, které začne přebírat v lednu roku 2019 a dalších pět let, nejnovějším modelem sedadlem Essenza právě od zmíněné firmy Geven S.p.A..
>
 
11.04.2018

Czech Airlines Technics má čínské razítko

(red), www.csatechnics.com Czech Airlines Technics má čínské razítko
Společnost Czech Airlines Technics (CSAT) poskytující služby v oblasti údržby a oprav letadel, která je doposud dceřinou společností Českého aeroholdingu (který ukončí v dohledné době činnost a CSAT bude samostatnou firmou), prošla jako první nezávislá organizace v Evropě úspěšným certifikačním procesem a obdržela od čínského Úřadu pro civilního letectví (Civil Aviation Administration of China) oprávnění na traťovou údržbu čínských leteckých společností.
>
 
10.04.2018

Z Prahy do Berlína s easyJet

(red), www.prg.aero Z Prahy do Berlína s easyJet
Letecká společnost easyJet začne létat z Prahy do Berlína, na letiště Tegel třikrát týdně od 21. dubna 2018. V současné době easyJet nabízí spojení do celkem dvanácti destinací a tato letecká společnost má na berlínském letišti Tegel svou novou základnu. Dopravce provoz na lince zahájí, jak bylo zmíněno, 21. dubna 2018 se třemi spoji týdně operovanými vždy v úterý, čtvrtek a sobotu.
>
 
09.04.2018

Air Transport Awards 2018 pro Emirates

(red), www.bestcg.com Air Transport Awards 2018 pro Emirates
Při příležitosti předávání cen Air Transport Awards za rok 2018 získala společnost Emirates ocenění Letecká společnost roku. Emirates získala toto prestižní ocenění na základě hodnocení odborné poroty, jež se skládala ze zkušených manažerů a expertů z různých oblastí leteckého průmyslu. 
>
 
08.04.2018

Andula znovu ožívá. Ruská firma začne vyrábět nástupce dvouplošníku An-2

www.e15.cz Andula znovu ožívá. Ruská firma začne vyrábět nástupce dvouplošníku An-2
Jedno z nejúspěšnějších letadel vůbec, ruský dvouplošník Antonov An-2 se dočká výroby nástupce. Státní korporace Rostec zahájila přípravu výroby letounu s označením TVS-2DTS, který z legendární „Anduly“ vychází a má ji nahradit na regionálních tratích. Letadlo má za sebou první testovací let. Více čtěte v E15: Andula znovu ožívá. Ruská firma začne vyrábět nástupce dvouplošníku An-2.
>
 
07.04.2018

Ze Singapuru do Portugalska

text, foto: (jjk), foto: J. T., www.hifly.aero Ze Singapuru do Portugalska
V září roku 2017 se objevila informace, že portugalská letecká společnost Hi Fly zařadí do své flotily letouny typu Airbus A380-841. Podle tehdejší informace se mělo jednat o vyřazené stroje Singapore Airlines. Singapurská letecká společnost se totiž rozhodla nejstarší letouny tohoto typu nahradit nově vyrobenými letouny, a vyřadit ty, které zařadila do své flotily jako úplně první. Na začátku dubna roku 2018 portugalská letecká společnost Hi Fly definitivně potvrdila zařazení těchto strojů do svého letadlového parku. 
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

14. - 23. června 2018

4. Oblet republiky

Karlovy Vary – Hory (& Česká a Slovenská republika)

Letecký spolek Hory pořádá další setkání větroplachů směrem od Karlových Varů na okruh kolem České a Slovenské republiky (Hory, Rokycany, Znojmo, Holíč, Dubová, Želiezovce, Lučenec, Spišská Nová Ves, Svidník, Vavrečka, Frýdlant, Přerov, Česká Třebová, Chvojenec, Všeň, Ústí n.Labem, Žatec, Hory), start letiště Letiště Karlovy Vary - Hory (a další), www.lsh.websnadno.cz

 
detail akce
ULL
 
16. - 24. června 2018

XXV. Národní slet historických kluzáků 2018

Tábor - Čápův Dvůr

25. slet Plachtařského oldtimer clubu (POTK) 2018, Tábor - Čápův Dvůr, sletypotk.wbs.cz, www.potk.cz, www.aktabor.cz, www.potk.info

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
19. - 24. června 2018

Vector Festival 2018

Klatovy - Chaloupky

Parašutistický Vector Festival 2018 na Skydive Pink Klatovy, Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz, www.vectorfestival.com

 
detail akce
parašutismus
 
21. - 24. června 2018

XVI. Bělské balónové hemžení 2018

Bělá pod Bezdězem

Tradiční akce Balloon Clubu Bílá Hlína v Bělé pod Bezdězem se zajímavými soutěžemi, balonovou poštou atp., Startoviště Bělá pod Bezdězem – hřiště U háječku, www.bcbh.cz

 
detail akce
balony
 
21. června 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Zdeněk Kadlec

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Zdeněk Kadlec – pilot stíhacího bombardéru; Jak se opouští MiG-15, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama