Aktuality RSS

05.03.2019

Loyalty Awards 2019 do Emirátů

(red), www.bestcg.com Loyalty Awards 2019 do Emirátů
Již druhý rok po sobě byl věrnostní program společnosti Emirates a flydubai zvaný Emirates Skywards oceněn titulem "Excelence in Management". V roce 2018 byl program Emirates Skywards oceněn za využití dat pro optimalizaci zapojení členů prostřednictvím různých nabídek. V letošním roce získal věrnostní program ocenění za to, že i nadále personalizuje nabídky letů a dalších akcí Cash + Miles pro všechny členy, kteří se do programu přihlásí a rezervují si své lety přes webové stránky společnosti. 
>
 
04.03.2019

VTÚ má ve flotile nový terč

(red), www.vtusp.cz VTÚ má ve flotile nový terč
Vojenský technický ústav rozšířil své portfolio bezpilotních terčů o nový produkt, který vznikl na základě požadavků Armády České republiky. Tento bezpilotní prostředek, který na první pohled může nezaujatému pozorovateli připadat jako klasický RC model vyvinuli ve Vojenském technickém ústavu letectva a protivzdušné obrany v pražských Kbelích a bude mimo jiné představen i má mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2019 v posledních dnech května.   
>
 
03.03.2019

Safety konference Úřadu pro civilní letectví 2019

(red), www.caa.cz Safety konference Úřadu pro civilní letectví 2019
Úřad pro civilní letectví pořádá dne 21. března 2019 v prostorách Letiště Praha, a.s. druhou Safety konferenci ÚCL, která stejně jako ta loňská bude věnována implementaci požadavků na systémy řízení s důrazem na safety.
>
 
02.03.2019

Zapomenuté narozeniny XL-113

text, foto: (jjk) Zapomenuté narozeniny XL-113
Na konci roku 2018 oslavil třicáté narozeniny letoun XL-113, které prošly tak trochu bez povšimnutí. Možná proto, že vznikl pouze v jediném kuse. Podnik Ústředního výboru Svazarmu Aerotechnik Kunovice, který se zabýval mimo jiné úpravou kluzáků L-13 Blaník na motorizované Vivaty, se v roce 1988 pustil do přestavby Blaníku na zemědělský, víceúčelový a práškovací letoun. Vznikl tak letoun, který poprvé letěl z kunovického letiště 3. listopadu 1988. Do dubna roku 1989 letoun absolvoval podnikové zkoušky a pak se odebral do zkušebního provozu do Chotětova nedaleko Mladé Boleslavi. Takže vlastně i v průběhu roku 2019 lze oslavovat tyto zapomenuté narozeniny, protože XL-113 i dnes stále létá.    
>
 
02.03.2019

Lotyši posilují Prahu

(red), www.prg.aero Lotyši posilují Prahu
Lotyšská letecká společnost airBaltic navýší kapacitu a zlepší komfort na trase z Rigy do Prahy díky nasazení většího letadla typu Airbus A220-300 a letům v lepších časech. V rámci letního letového řádu bude nabízet cestujícím až jedenáct 11 spojů týdně. Od 2. dubna 2019 tak bude airBaltic na vybraných spojích na lince z hlavního města Lotyšska do Prahy nasazovat proudový Airbus A220-300 místo turbovrtulového stroje Bombardier Q400 NextGen. Lotyšský Airbus A220-300 se neplánovaně v Praze objevil už v těchto dnech, a to rovnou v barvách připomínajících 100. výročí založení Lotyšska. 
>
 
01.03.2019

Opeřeným pilotem roku 2019 je hrdlička divoká

(red), text, foto: www.birdlife.cz Opeřeným pilotem roku 2019 je hrdlička divoká
Letecký sportovec, dvounohý a bez peří, se oceňuje až na základě výsledků, dosažených v tom kterém roce, ale opeřený pilot se vyhlašuje naopak dopředu, a je mu věnován naopak celý rok následující. A tak Česká společnost ornitologická vyhlásila na konci února „Ptákem roku 2019“ hrdličku divokou, která tak vystřídala sýčka obecného, se kterým sdílí jeho původní domovinu v zemědělské krajině.
>
 
01.03.2019

Majáky SQUID v Torontu

(red), www.era.aero Majáky SQUID v Torontu
Pearsonovo mezinárodní letiště v kanadském Torontu si jako dodavatele systému sledujícího pohyb vozidel po ploše opětovně vybralo českou firmu ERA. Firma ERA tím posílila svoji dominantní pozici na kanadském trhu. Celkem již kanadská letiště využívají přes sedm set vysílačů SQUID, kromě Toronta fungují také na letiště v Montrealu.
>
 
28.02.2019

Pražská Agentura GSA rozšíří své aktivity

(red), www.euroskop.cz Pražská Agentura GSA rozšíří své aktivity
Agentura GSA, která z Prahy odpovídá za unijní program navigačních družic Galileo, změní v příštích letech jméno na Agenturu pro vesmírný program a kvůli širší působnosti se rozšíří o desítky nových zaměstnanců. Dohodli se na tom v minulých dnech zástupci evropského parlamentu, členských zemí Evropské unie a Evropské komise. Agentura GSA je jednou ze specializovaných agentur EU, které sídlí v různých členských státech. Vznikla v roce 2004 a od roku 2012 má hlavní sídlo v pražských Holešovicích.
>
 
27.02.2019

Kiwi.com reaguje na žaloby leteckých společností na pasažéry

(red), www.bestcg.com Kiwi.com reaguje na žaloby leteckých společností na pasažéry
Před několika dny se objevila v médiích informace, že německá letecká společnost Lufthansa zažalovala pasažéra, který při přestupu na německém letišti nenasedl na navazující let a díky tomu výrazně ušetřil na letence. Společnost Kiwi.com v této souvislosti oznámila, že je připravena pomoci svým zákazníkům v případě, že budou žalováni za údajné porušení nepřiměřených smluvních podmínek leteckých společností, zejména v případech tzv. “throw-away ticketing“ a podobných praktik. Toto oznámení přichází nedlouho poté co, televize CNN informovala o tom, že společnost Lufthansa žaluje zákazníka za využití zvýhodněného tarifu letenky, stejně jak to již v minulosti učinily i jiné letecké společnosti.
>
 
26.02.2019

Turbolet míří do Číny

(red), www.mzv.cz Turbolet míří do Číny
Kunovický letoun L-410 by se mohl v dohledné době objevit na letištích v Čínské lidové republice, protože ve druhé polovině ledna zástupci firmy Aircraft Industries podepsali dohodu o prodeji tří letadel čínské regionální letecké společnosti Yingan General Aviation. Podmínkou dodávky je dokončení validace typového certifikátu L-410 UVP-E20, která se očekává ještě v roce 2019. Během dalších šesti let by mělo být dodáno Yingan General Aviation ještě dalších třicet letadel L-410. 
>
 
25.02.2019

Století od doktora Kabeše do Vodochod

text, foto: (jjk) Století od doktora Kabeše do Vodochod

Letectví v Českých zemích začalo kráčet drobnými pionýrskými krůčky už před takzvanou „Velkou válkou“, v prvním desetiletí dvacátého století. Ale velký rozvoj zaznamenalo letectví právě až během války. A pak samozřejmě po ní, protože bylo možné v mírových dobách zúročit mnohé zkušenosti načerpané v bojovém nasazení, ale vůbec z celého válečného provozu letadel, a tak bylo v poválečném období na čem stavět. V Československu tak prakticky hned po vzniku samostatného státu začaly vznikat firmy vyrábějící letadla, nebo už firmy existující, se na letecký vývoj a výrobu začaly orientovat. U vzniku letecké továrny, která dnes sídlí na katastrálním území obce Odolena Voda a slaví v těchto dnech stoleté narozeniny, stál v roce 1919 pražský advokát Vladimír Kabeš. 

>
 
25.02.2019

REX02 za účasti ČVUT a VZLÚ

(red), www.vzlu.cz REX02 za účasti ČVUT a VZLÚ
Po té co na americké pensylvánské univerzitě ve spolupráci s Českých vysokým učením technickým úspěšně proběhl jeden raketový experiment, jehož cílem bylo získat a porovnat data z měkké a tvrdé rentgenové oblasti současně, pokračuje vzájemná spolupráce pensylvánské univerzity, ČVUT a Vojenského zkušebního technického ústavu projektem REX02.
>
 
24.02.2019

Cvičení armád V4

(red), www.army.cz Cvičení armád V4

V roce 2019 se na území České republiky uskuteční největší mezinárodní cvičení pozemních sil pod názvem CZECH LION 2019. Jedná se o cvičení prvků 7. brigádního úkolového uskupení (7.bÚU) s mechanizovanými jednotkami z Maďarska, Polska a Slovenska, do kterého se zapojí necelých osm stovek vojáků.

>
 
23.02.2019

Kuličky pro sběratele a zvýhodněné letenky

(red), www.bestcg.com Kuličky pro sběratele a zvýhodněné letenky
Letecká společnost Emirates představila sběratelské modely letadel s livery dubajského Expa 2020, respektive limitovanou edici sběratelských modelů letadel. Mezi modely jsou jak zmenšeniny Airbusu A380, tak Boeingu 777. Obě letadla mají livery ve třech barvách, přičemž zelená reprezentuje udržitelnost, modrá mobilitu a oranžová příležitost. Společnost Emirates také od poloviny února nabízí zvýhodněné tarify letenek.
>
 
22.02.2019

Firma Primoco UAV koupila letiště Písek – Krašovice

(red), www.uav-stol.com Firma Primoco UAV koupila letiště Písek – Krašovice
Firma Primoco UAV, která vyrábí civilní bezpilotní letouny, podepsala kupní smlouvu na nákup letiště Písek – Krašovice, které bylo doposud neveřejnou plochou pro sportovní létající zařízení. Firma Primoco UAV plánuje na místě bývalého vojenského letiště, kde v posledním čtvrtstoletí byly k vidění jen ultralehká letadla, výstavbu nového vývojového střediska a školicího centra. Výrobce bezpilotních prostředků je provozovatelem letiště od 1. března 2019.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

25. dubna 2019 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jan Smrčka

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jan Smrčka – vzduchoplavec na horkovzdušných i plynových balonech Jak se létá Gordon Bennett Cup, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
27. - 28. dubna 2019

Modelářský víkend

Mladá Boleslav - Bezděčín
Modelářský víkend pro mladé modeláře (cena 500,- Kč na osobu/víkend, v ceně je zahrnut materiál ke stavbě a po oba dva dny oběd a svačina), kteří si pod odborným dohledem postaví a odnesou domů funkční a létající model větroně, Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz
 
detail akce
letecké modelářství
 
27. - 28. dubna 2019

Den ve vzduchu s Plzeňským krajem 2019

Plasy

17. ročník největší letecké show na západě Čech, Letiště Plasy, www.akplasy.cz, www.denvevzduchu.cz

 
detail akce
letecký den
 
27. dubna 2019 10:00-18:00

Navigační seminář

Havlíčkův Brod
Tradiční předsezónní navigační seminář určený zájemcům o soutěžní létání, Letiště Havlíčkův Brod, www.laacr.cz, www.laacr.cz/SvazUL/, www.aeroklubhb.cz, www.lkhb.cz
 
detail akce
soutěž - ULL
 
27. dubna 2019 10:00-17:00

Podřipský přesnař

Krabčice, Roudnice nad Labem, Říp
Soutěž v parašutismu na přesnost přistání (současné s Řípskou poutí), Letiště Roudnice nad Labem, Krabčice, Říp (úpatí hory), www.aeroklubroudnice.cz, www.aecr.cz, www.paraklubrip.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama