Aktuality RSS

10.10.2018

Nový personál Inženýrské letecké služby

(red), www.army.cz Nový personál Inženýrské letecké služby
Na konci prázdnin se uskutečnilo na Velitelství výcviku‑Vojenské akademie ve Vyškově slavnostní vyřazení posluchačů kurzů základního odborného výcviku personálu Inženýrské letecké služby (ILS). Bezmála osmiměsíční kurz v roce 2018 úspěšně absolvovalo 23 z celkového počtu 30 posluchačů, kteří v lednu letošního roku nastoupili.
>
 
09.10.2018

Evropské kosmické hovory

(red), www.esa.int Evropské kosmické hovory
Iniciativa Evropské kosmické hovory (European Space Talks) nabídne každému členovi evropské vesmírné komunity příležitost spojit se s vesmírnými profesionály, vědci a nadšenci a podílet se na prezentaci nejnovějších výzkumů, aktivit nebo zájmů. Během listopadu 2018 se uskuteční ve členských státech ESA série rozhovorů a akcí na místní úrovni, které budou mít za cíl propagovat kosmické aktivity mezi nejširší veřejností. Od škol přes lokální společenské místnosti až po průmyslové podniky nebo univerzity.
>
 
08.10.2018

Nový motor PBS TJ150

(red), www.pbs.cz Nový motor PBS TJ150
Akciová společnost PBS Velká Bíteš pořádá každoročně společenské setkání pro své zákazníky, obchodní partnery a další zvané hosty. V roce 2018 byl při této příležitosti představen nový proudový motor PBS TJ150, který je určený zejména pro zástavbu v bezpilotních prostředcích předních světových výrobců letecké techniky. Sériová výroba tohoto produktu bude zahájena na konci letošního roku.
>
 
07.10.2018

Air Arabia Maroc spojí Prahu s Casablankou

(red), www.prg.aero Air Arabia Maroc spojí Prahu s Casablankou
Air Arabia Maroc oznámila od letní sezony zavedení nové linky a zahájila zároveň předprodej letenek. Od 2. dubna 2019 začne Air Arabia Maroc provozovat přímé letecké spojení mezi Prahou a Casablankou. Linka bude cestujícím k dispozici dvakrát týdně, vždy v pondělí a čtvrtek. Operována bude letadlem typu Airbus A320 v konfiguraci jedné cestovní třídy pro 168 cestujících. 
>
 
06.10.2018

Teplická hvězdárna opět v provozu

(red), www.hapteplice.cz Teplická hvězdárna opět v provozu
Deset dnů před koncem měsíce září 2018 se Hvězdárna v Teplicích opět otevřela pro veřejnost po déle než roční rekonstrukci. Teplická hvězdárna stojí na Písečném vrchu již od roku 1963, kdy byla poprvé otevřena veřejnosti. Po padesáti pěti letech se hvězdárna dočkala zcela zásadní rekonstrukce, která zcela změnila její tvář. V rámci rekonstrukce, která probíhala od června 2017 do července 2018, byla nejprve zcela vybourána a poté opět nově vybudována hlavní budova hvězdárny. Zachovány zůstaly pouze původní dvě kopule a částečně i prostory pod nimi. 
>
 
05.10.2018

Zlatá medaile pro Med z pražského letiště

(red), www.prg.aero Zlatá medaile pro Med z pražského letiště
Med od včel Letiště Praha obhájil letos zisk Zlaté medaile v soutěži Český med 2018, vyhlašované každoročně Českým svazem včelařů. Letištní med se v hodnocení svazu umisťuje na předních příčkách pravidelně, přičemž v letošním roce obdržel opět nejvyšší stoprocentní hodnocení. Celkem se soutěže zúčastnilo 352 medů. Získaná Zlatá medaile potvrzuje dlouhodobě nejvyšší kvalitu medu produkovaného včelstvy pěstovanými v areálu Letiště Praha.
>
 
04.10.2018

Grantové programy pražského letiště

(red), www.prg.aero Grantové programy pražského letiště

Akciová společnost Letiště Praha tak, jako se už stalo jistou tradicí, vyhlásilo i letos několik grantových programů. Jedním z nich je program „Dobré sousedství“ a druhým grant na podporu osob se zdravotním postižním. Na rozvoj blízkého okolí pražského ruzyňského letiště je určen grant „Dobré sousedství“ s rozpočtem deseti milionů korun a druhý grant se týká osob se zdravotním postižením.  

>
 
03.10.2018

Pardubická ERA míří do Varšavy

(red), www.era.aero Pardubická ERA míří do Varšavy

Pardubické společnosti ERA se podařilo zvítězit v dalším tendru a tak se její systém bude používat i na varšavském mezinárodním letišti. Firma ERA, která se členem skupiny OMNIPOL, totiž v polovině letošních prázdnin, spolu s polskou firmou GISS, podepsala smlouvu na dodávku letištního systému na mezinárodní letiště Fryderyka Chopina. Na základě vítězství v mezinárodním tendru konsorcium ERA/GISS dodá přehledový letištní systém pro polské řízení letového provozu PANSA. 

>
 
02.10.2018

Upozornění na zvýšení provozu na letišti Přerov - Bochoř

(red), www.prerov-airport.cz Upozornění na zvýšení provozu na letišti Přerov - Bochoř

Provozovatel letiště Přerov – Bochoř informuje o zvýšeném provozu na letišti v měsících říjen a listopad 2018 z důvodu výluky na letišti v Pardubicích. Na letišti budou probíhat výcviky dvou vrtulníků Mi-17 a dvou vrtulníků Enstrom 480.

>
 
02.10.2018

Český aeroholding skončil

(red), www.mfcr.cz Český aeroholding skončil
Dne 1.října 2018 byl formálně zápisem do obchodního rejstříku dokončen proces vnitrostátní fúze sloučením společností Český aeroholding, a.s., a Letiště Praha, a. s.. Spojením obou subjektů bylo dovršeno zjednodušení vnitrofiremních vztahů a procesů, což přinese větší efektivitu fungování Letiště Praha a snížení administrativní zátěže. Nástupnickou společností Českého aeroholdingu se stává Letiště Praha, přičemž výkonem akcionářských práv ve společnosti Letiště Praha zůstává jménem České republiky pověřeno Ministerstvo financí.
>
 
01.10.2018

Letov ve Staré Aerovce

text, foto: (jjk) Letov ve Staré Aerovce
Vojenská továrna na letadla, později známí jako Letov, nebo ještě později Rudý Letov a dnes Latécoère slaví v roce 2018 sto let své existence. Při té příležitosti Vojenský historický ústav Praha a zmíněná společnost Latécoère uspořádaly ve velkém hangáru areálu Stará Aerovka drobnou výstavu mapující historii této letecké továrny, která trvá do 28.října 2018. Kulisou této výstavy jsou stávající exponáty tohoto (před dvěma lety zrekonstruovaného) hangáru, poválečné stíhací a bombardovací letouny. 
>
 
01.10.2018

Emirates spouští The Food Channel a The Wine Channel

(red), www.bestcg.com Emirates spouští The Food Channel a The Wine Channel
Letecká společnost Emirates spustila dva vlastní kanály o jídle a víně, nazvané The Food Channel a The Wine Channel o jídlech a vínech podávaných na palubách Emirates, a dává tak možnost nejen svým cestujícím nahlédnout do zákulisí přípravy palubních menu. 
>
 
30.09.2018

Uzavírka letište v Pardubicích na dva měsíce

(red), www.airport-pardubice.cz Uzavírka letište v Pardubicích na dva měsíce
Od 1.října do 30.listopadu 2018 bude uzavřeno pardubické letiště z důvodu komplexní opravy vzletové a přistávací dráhy ze strany Armády České republiky. Současně s tím jsou i přerušeny lety poslečnosti Ryanair, která z Pardubic provozuje pravidelné linky do Londýna. Ryanair už v těchto dnech zahájil předprodej letenek z Pardubic do Londýna od prosince 2018 a do Alicante od dubna 2019. 
>
 
29.09.2018

XtremeAir GmbH patří společnosti Skyleader a.s.

(jjk), www.xtremeair.com, www.skyleader.aero XtremeAir GmbH patří společnosti Skyleader a.s.
Společnost Skyleader a.s. v těchto dnech oznámila, že v průběhu srpna roku 2018 se stala stoprocentním vlastníkem společnosti Xtremeair GmbH, která vyrábí akrobatické speciály XA41 (jednomístný) a XA42 (dvoumístný). Tyto letouny jsou v České republice známé v barvách jaroměřské akrobatické skupiny Flying Bulls, nebo v oranžové barvě stroje používaného v akrobatické kategorii Unlimited Markem Hykou.
>
 
28.09.2018

Svatý Václav 28. září

(red), www.abcsvatych.com Svatý Václav 28. září
Svatý Václav (*907 – + 28. září 935) byl českým knížetem a je považován za hlavního patrona české země. Kníže Václav I. byl synem knížete Vratislava a jeho manželky Drahomíry a jeho prarodiči byli kníže Bořivoj I. a jeho žena (dnes svatá) Ludmila. Podle četných legend byl Václav na svou dobu neobvykle vzdělaný a uměl prý mimo jiné staroslověnsky, latinsky a patrně i řecky. Což by bylo na tehdejší dobu, kdy převážná většina tehdejších panovníků byla negramotná, pozoruhodné. Tehdejší autoři legendy možná trochu knížete idealizovali vzhledem k tomu, že sami byli mnichy a tak chtěli mít památku panovníka obdobně zbožnou s ctnostnou. Ale kromě legend se knížetem Václavem zabývá i kronikář Widukinda z Corvey.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 18. listopadu 2018

Evropský pohár na přesnost přistání MPG

Prostějov II. - Stichovice

9. ročník soutěže v motorovém paraglidingu Evropského poháru v přesnosti přistání MPG, Letiště Prostějov II. – Stichovice, Paramotor klub Prostějov Stichovice, www.deltaklub.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
22. listopadu 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Karel Burger

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Karel Burger - palubní inženýr vojenského dopravního letectva "Jak se létá u vojenských dopraváků", Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
8. prosince 2018 13:00-17:00

Den otevřených dveří hangáru

Praha - Točná

Den otevřených dveří hangáru s historickými letadly, aneb posaďte se do kokpitu, Letiště Praha – Točná, www.tocna.cz, https://www.facebook.com/tocnaairport/

 
detail akce
společenská akce
 
12. prosince 2018 19:00-22:00

Evropská tunelová liga RW-4

Praha - Letňany (Hurricane Factory)

Osmý ročník FAI Evropské tunelové ligy ve skupinové akrobacii RW-4, Hurricane Factory Praha - Letňany, www.aecr.cz, www.sportflight.cz, www.hurricanefactory.com

 
detail akce
společenská akce
 
13. prosince 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Josef Maršálek

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Josef Maršálek – dopravní fakulta ČVUT, Sny o létání – složitá cesta Wernhera von Brauna, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama