Aktuality RSS

10.04.2019

Dark Blade 2019

(red), www.army.cz Dark Blade 2019
V první polovině druhého dubnového týdne úterý seznámilo velení letectva veřejnost s bližšími informacemi o mezinárodním vrtulníkovému cvičení Dark Blade 2019, které se bude konat v květnu v České republice za účasti zástupců České republiky, Rakouska, Belgie, Německa, Maďarska, Itálie, Nizozemska, Polska a Slovinska. Třítýdenní cvičení má za úkol prohloubit mezinárodní interoperabilitu při přípravě a plánování letů s taktickým námětem, především se zaměřením na plánování misí COMAO (Composite Air Operations). 
>
 
09.04.2019

Ryanair oznámil přerušení linky z Londýna do Pardubic

(red), www.airport-pardubice.cz Ryanair oznámil přerušení linky z Londýna do Pardubic
Dne 8.dubna 2019 společnost Ryanair oficiálně oznámila provozovateli letiště Pardubice, že v termínu od od 2.července 2019 do 26.října 2019 nebude provozovat pravidelnou linku Pardubice - Londýn Stansted. Důvodem je podle společnosti Ryanair nedostatek letounů Boeing 737 MAX 200.
>
 
09.04.2019

Smartwings sníží kapacitu

(red), www.smartwings.com Smartwings sníží kapacitu
Momentální situace kolem letounů Boeing 737 řady MAX se dotknou, kromě jiných provozovatelů, i činnosti společnosti Smartwings. Společnost v této souvislosti uvedla, že omezí některé své lety během letošní letní sezon s tím, že se bude co nejvíce zmírnit dopady této situace na cestující a obchodní partnery. 
>
 
08.04.2019

Upozornění na provoz Armády ČR na letišti Přerov – Bochoř

(red), www.prerov-airport.cz Upozornění na provoz Armády ČR na letišti Přerov – Bochoř
Provozovatel letiště Přerov – Bochoř informuje o zvýšeném provozu na letišti 16.dubna až 26.dubna 2019, kdy na letišti bude probíhat výcvik, respektive a provoz bude buď úplně zataven, nebo výrazně utlumen. Navíc je nutné upozornit, že 9. dubna 2019 bude letiště zcela uzavřeno a přílety a odlety nebudou možné (bude vydán NOTAM).
>
 
07.04.2019

Šestnáct nových linek Ryanairu z Prahy

(red), www.prg.aero Šestnáct nových linek Ryanairu z Prahy
S novou letní sezonou spustila irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair novým spojením mezi Prahoua a chorvatským Zadarem, hned šestnáct nových linek z českého hlavního města. Do Zadaru bude z Prahy Ryanair létat dvakrát týdně. Celkem bude společnost Ryanair z Prahy v rámci letního letového řádu nabízet jednatřicet linek včetně zmíněných šestnácti novinek v podobě spojení do Ammánu, Bari, Benátek Treviso, Bournemouthu, Billundu, Kodaně, Göteborgu, Palmy de Mallorca, Paříže Beauvais, Pescary, Pisy, Rigy, Stockholmu, Marseille, Marrákeše a Zadaru. 
>
 
06.04.2019

V březnu vzlétl první sériový L-410NG

(red), www.let.cz V březnu vzlétl první sériový L-410NG
Na konci března letošního roku se na letišti v Kunovicích poprvé, ke svému testovacímu letu, vznesl do vzduchu první sériový letoun L-410NG (OK-JRP cn 5001/2019). K premiérovému letu, který trval hodinu a osmnáct minut, letoun ve čtvrtek 28. března 2019 po sedmnácté hodině, vzduchem provedli zkušební piloti Stanislav Žemlička a Vladimír Flégr.
>
 
05.04.2019

Šedesáté narozeniny létajícího mořského savce

text, foto: (jjk) Šedesáté narozeniny létajícího mořského savce
V pátek 5. dubna 2019 oslavil šedesáté narozeniny legendární československý cvičný proudový letoun Aero L-29 Delfin (v kódu NATO měl označení Maya). Původně, na konci padesátých let sovětské letectvo hledalo proudový letoun, který by nahradil cvičné letouny s pístovým motorem. Vzhledem k tomu, že pístové letouny potřebovalo nahradit i československé letectvo, přišli konstruktéři Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu Ing. Zdeněk Rublič a Ing. Karel Tomáš s nápadem vyvinout vlastní proudový letoun. Z jejich rýsovacího prkna tak vzešel stroj s prototypovým označením XL-29, který poprvé vzlétl 5. dubna 1959 s britským motorem Armstrong (Bristol) Siddeley Viper V8 z kbelského letiště. Zajímavostí jistě je, že o tomto letounu vznikl i sedmidílný seriál Letící delfín v režii Vladimíra Kavčiaka, který ovšem na svou premiéru čekal dvacet čtyři let až do roku 2013. 
>
 
05.04.2019

TripAdvisor Traveler´s Choice® 2019

(red), www.bestcg.com TripAdvisor Traveler´s Choice® 2019
Letecká společnost Emirates získala v  TripAdvisor Travelers’ Choice® 2019 celosvětové ocenění v kategorii Nejlepší první třída a zároveň vyhrála v kategoriích Nejlepší regionální business třída a Nejlepší první třída v oblasti Blízkého východu. Získala také vyznamenání Traveler´s Choice za jednu z nejlepších leteckých společností Blízkého východu v kategorii Velké letecké společnosti. Cestovatelský web TripAdvisor určoval nejlepší dopravní společnosti světa podle počtu a vyznění recenzí a podle hodnocení aerolinek prostřednictvím vyplněných online formulářů „TripAdvisor flyers“, které během roku obdržel.
>
 
04.04.2019

Spolupráce Bell a Rolls-Royce

(red), www.bestcg.com Spolupráce Bell a Rolls-Royce
Společnosti Bell Textron a Rolls-Royce podepsaly dohodu o spolupráci v oblasti výzkumu motorů s cílem zlepšit bezpečnost, výkon a cenovou dostupnost letounů budoucnosti. Společnosti oznámily dohodu o spolupráci za účelem vývoje optimalizovaného systému pohonu a pokračujícího úsilí o snížení rizik u pokročilých platforem kolmého vzletu vrtulníků V-280 Valor a V-247. Spolupráce se zaměří na integraci osvědčených nízkorizikových a pokročilých pohonných systémů Rolls-Royce do budoucích letadel Bell.
>
 
03.04.2019

Letní letový řád začal i na regionálních letištích

(red), www.airport-pardubice.cz, airport@airport-ostrava.cz, www.brno-airport.cz Letní letový řád začal i na regionálních letištích
Letní letový řád začal i na regionálních mezinárodních letištích v Pardubicích, Brně a Ostravě. Ve všech třech případech se o to postarala letecká společnost Ryanair. V Pardubicích se první dubnový den začalo létat opět do španělského Alicante, v Ostravě pokračuje spojení s Londýnem a z brněnského letiště se 2.dubna 2019 začalo létat do Berlína.
>
 
02.04.2019

Air Arabia létá do Casablanky

(jjk), www.prg.aero Air Arabia létá do Casablanky
Nízkonákladová letecká společnost Letecká společnost Air Arabia od 1.dubna 2019 spustila spolu s letní sezonou i novou pravidelnou linku Prahou a marockou Casablankou. Tato letecká společnost se v Praze představila už v prosinci, kdy začala létat mezi tuzemským hlavním městem a městem Šardžá (Sharjah) ve stejnojmenném emirátu. Air Arabia na linku nasadí letoun typu Airbus A320-200, což je prozatím jediný typ ve více než padesátičlenné flotile. 
>
 
01.04.2019

Kunovické muzeum s diplomem

(red), www.museum-kunovice.cz Kunovické muzeum s diplomem
V polovině března, přesněji 18. března 2019 se v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky konal slavnostní ceremoniál, který by součástí zasedání Podvýboru pro letectví a vesmírný program Hospodářského výboru. Během slavnostního ceremoniálu proběhlo i předání ocenění významným osobnostem a týmům za dosažené úspěchy, celoživotní přínos a prezentaci českého letectví a kosmonautiky za rok 2018.
>
 
31.03.2019

Deset let od posledního vzletu

text, foto: (jjk) Deset let od posledního vzletu
Poslední březnový den se z letiště v Holešově vzneslo úplně poslední letadlo v jeho dějinách. Na palubě letadélka Mája, byli Miroslav Rakušan starší a Aleš Karban, a oba zmínění zamířili na svou mateřskou základnu na letišti Hráza v Kroměříži a na cestu jim naposledy zamával osamělý Lubomír Papežík. Ale poslední oficiální rozloučení s tímto letištěm proběhlo už 23.března 2009 za hojné účasti smutečních hostů. Po té se Aeroklub Holešov odstěhoval do dočasného azylu v Kyjově. 
>
 
31.03.2019

Letní letový řád vstoupil v platnost

(red), www.prg.aero Letní letový řád vstoupil v platnost
V neděli 31. března 2019 vstoupil v platnost letní letový řád. podle kterého se z pražského mezinárodního letiště bude létat až do podzimu. Po dobu jeho platnosti bude provozovat svá pravidelná přímá letecká spojení z Prahy celkem 69 dopravců a létat se bude do celkem 162 destinací v 54 zemích světa. V provozu budou také přímá spojení do 16 dálkových destinací, což je nejvíce v novodobé historii Letiště Praha. 
>
 
30.03.2019

Voda na Marsu

(red), www.esa.int Voda na Marsu

Snímky sondy ESA Mars Express ukazují rozvětvený vysušený systém koryt a údolí, které jsou neklamnými znaky přítomnosti dávné tekoucí vody. A ta je pak důkazem dřívějšího teplejšího a vlhčího podnebí na Marsu. Dnes tak je vidět tato planeta jako chladný a suchý svět, ale mnoho důkazů svědčí o tom, že jeho minulost byla jiná. Výzkum v posledních letech ukazuje, že planety kdysi měla silnou a hustou atmosféru, která byla schopná udržovat teplo. 

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

21. září 2019 10:00-18:00

Mladoboleslavský pohár

Mladá Boleslav - Bezděčín
Akrobatická soutěž v letecké akrobacii na kluzácích v kategoriích Sportsman, Intermediate, Letiště Mladá Boleslav - Bezděčín, www.akmb.cz, www.ateam-mb.cz, www.leteckaakrobacie.cz
 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
21. září 2019 10:00-18:00

XIV. Memoriál Václava Bubna

Jaroměř - Josefov
15. ročník navigační soutěže v letecké rally, Letiště Jaroměř - Josefov, www.lkja.cz, www.aecr.cz, www.flynavigation.eu, www.mvb.lkja.cz
 
detail akce
soutěž – rally
 
21. - 22. září 2019

XVIX.Dny NATO 2019 & VX.ročník Dnů Vzdušných sil AČR

Ostrava - Mošnov
19. ročník Dnů NATO 2018 & 10.ročník Dnů vzdušných sil Armády ČR, Letiště Leoše Janáčka Ostrava - Mošnov, www.natodays.cz, www.dny-nato.cz
 
detail akce
letecký den
 
21. září 2019 11:00-17:00

Den otevřených dveří

Karlovy Vary – Olšová Vrata
Den otevřených dveří při příležitosti výročí 90 let od prvního přistání letadla na nově budovaném letišti v Olšových Vratech s doprovodným programem a letovými ukázkami (od 13,00 hod.) Letiště Karlovy Vary – Olšová Vrata, www.airport-k-vary.cz
 
detail akce
společenská akce
 
21. září 2019 13:00-18:00

Dětský den s Generali

Jičín - Vokšice

Dětský den v Aeroklubu Jičín z ukázkami policejní práce, kynologie, techniky, ukázky hašení požáru letadlem, vyhlídkovými lety, soutěžemi atd., Letiště Jičín - Vokšice, www.letistejicin.info

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama