Aktuality RSS

26.06.2018

Střednědobý plán rozvoje armády do roku 2025.

(red), www.army.cz Střednědobý plán rozvoje armády do roku 2025.

Předposlední týden v červnu schválila vláda České republiky Střednědobý plán rozvoje rezortu a armády do roku 2025. Střednědobý plán bude zároveň východiskem pro aktualizaci Koncepce výstavby Armády České republiky. Materiál obsahuje strategické modernizační projekty společně s výdaji na jejich programové financování, definuje cílové počty vojáků a výdaje na výcvik a nasazení armády v zahraničních operacích. 

>
 
25.06.2018

Červnové jednání v Bruselu

(red), www.army.cz Červnové jednání v Bruselu
V první polovině června se konalo zasedání ministrů obrany členských států NATO v Bruselu. Poprvé se konalo v nově vybudovaném sídle Severoatlantické aliance a jedním z hlavních témat byla příprava Summitu, který se bude v Bruselu konat 11. a 12. července 2018. Důležitými otázkami, které ministři obrany členských zemí aliance na jednání Severoatlantické rady (NAC) řešili, byly posilování odstrašení a obrany, do čehož spadá například adaptace Velitelské struktury NATO, nebo sdílení břemene, tedy dostatečné a mezi státy vyvážené vynakládání prostředků na obranu.
>
 
24.06.2018

Čáp skoro doletěl k narozeninám Luňáka

text: (jjk), foto: J.M. www.potk.info Čáp skoro doletěl k narozeninám Luňáka
U Čápova Dvora v Táboře se vystřídali plachtaři, a týden po republikovém šampionátu se na místní letiště nastěhovali veteráni na půlkulatém jubilejním setkání Plachtařského oldtimer klubu. Už pětadvacátý ročník národního sletu POTK na Čápově Dvoře konal od 16. do 24. června 2018. A bylo to vlastně i takové dvojité výročí. Nejen, že se takhle POTKani setkávají už čtvrt století, ale shodou okolností 25. červen 2018 (tedy den po oficiálním skončení sletu) připadl na sedmdesáté výročí prvního vzletu slavného akrobatického kluzáku LF-107 Luňák, který se samozřejmě také na táborském letišti objevil.   
>
 
24.06.2018

Martin Šonka zvítězil v Budapešti

(red), www.martin-sonka.cz Martin Šonka zvítězil v Budapešti
Český pilot Martin Šonka zvítězil v dalším závodu Red Bull Air Race v Budapešti když s časem 57,502 byl o více než půl sekundy lepší než Francouz Mike Brageot. V celkovém pořadí se tak posunul na třetí příčku. Po diskvalifikacích za technické problémy z úvodních dvou podniků v Abú Zabí a Cannes se Martin Šonka poprvé dostal na stupně vítězů v japonské Čibě a teď už zvítězil v maďarské Budapešti. Ve finálové osmičce porazil nejprve Francoise Le Vota a ve Final Four pak porazil Mike Brageota, Matta Halla a Michaela Gouliana. Celkově je Martin Šonka třetí za Mattem Hallem a Michaelem Goulianem. 
>
 
24.06.2018

Zelená „Jedenáctka“, Arnošt ve službě a zapomenutý „Evík“

text: (jjk), foto: M.J. Zelená „Jedenáctka“, Arnošt ve službě a zapomenutý „Evík“
Už počtvrté se 23. června 2018 na vojenském, civilním a dnes vlastně firemním letišti Přerov – Bochoř konal „Den letiště Přerov“, který vlastně navazuje na letecké dny pořádané dříve. Dnes je bývalé vojenské letiště veřejné vnitrostátní a neveřejné mezinárodní, a stará se o něj podnik LOM Praha, takže se kromě strojů v péči podniku Zlin-Avion Service a vírníků od Nirvany, zde objevují i stroje Centra leteckého výcviku z Pardubic. A 23. června 2018 tomu tak také bylo.
>
 
24.06.2018

První čínští piloti

(red), www.f-air.cz První čínští piloti
V polovině června proběhla na benešovském letišti, v prostorách letecké školy F Air graduace první skupiny čínských studentů za účasti prezidenta letecké společnosti Sichuan Airlines Li Haiyinga, ředitel letecké školy F Air Michala Markoviče a vedoucího oddělení leteckého provozu Ministerstva dopravy České republiky Tomáše Pustiny, a zástupce Kanceláře prezidenta republiky Jana Kohouta. Dalšími hosty byli starosta Bystřice Daniel Štěpánek a zástupci čínské ambasády Wang Jinsong a Yuan Mingsong. 
>
 
23.06.2018

Chmelnice letěla na La ferté Alais

text:(jjk), foto: LMMV & PKo, M.J. Chmelnice letěla na La ferté Alais
Před nějakým časem vznikla v Mladé Boleslavi replika historického letounu Caudron G.3, který, vzhledem ke svému vzezření, vypadá tak trochu jako létající „chmelnice“. Doposud se letoun předváděl pouze u nás, a to především ve svém domově na mladoboleslavském letišti. Ovšem ve druhé polovině června se podařil Vladimíru Handlíkovi z Leteckého muzea Metoděje Vlacha, podařil mimořádný kousek. Ve dnech 17. až 22. června 2018 se mu podařilo s letounem Caudron G.3 dálkový přelet z Mladé Boleslavi do francouzského La ferté Alais.   
>
 
23.06.2018

Arnošt s Vilémem ve službě

text: (jjk), foto: Petr Kolmann Arnošt s Vilémem ve službě

Ve čtvrtek 21.června 2018 slavnostně nastoupili do služby pražský arcibiskup a český metropolita Arnošt z Pardubic a nejvyšší královský hofmistr Vilém II. z Pernštejna. A stalo se tak na pardubickém letišti, protože svou službu v Centru leteckého výcviku právě začínají dva nové vrtulníky Enstrom 480B-G, které nahrazují dosluhující stroje PZL Mi-2. Jako Arnošt byl pokřtěn jeden z vrtulníků a druhému se říká Vilík. Ale spíš než kamarád včelky Máji se hodí pojmenování po pardubickém šlechtici a královském hofmistrovi Vilémovi II. z Pernštejna. V maskovacích barvách Centra leteckého výcviku, se žlutými doplňky tak od tohoto týdne létají dva nové stroje, které se (ještě s americkou dočasnou registrací) už představily i na královéhradecké Helicoptershow a následné Aviatické pouti (Něco nového a něco starého a Na pouti Eidgenössisches Flugzeugwerk, Boomerang a Enstrom). 

>
 
23.06.2018

Pražské letiště dostalo medaili

(red), www.prg.aero Pražské letiště dostalo medaili
Společnost Letiště Praha získala jedno ze dvou udělovaných ocenění na prestižní mezinárodní soutěži ACI Europe Best Airport Award v kategorii deset až pětadvacet milionů odbavených cestujících. Pražské letiště získalo zvláštní ocenění v kategorii „Highly Commented Airport“, kde bylo nejlepším letištěm vyhlášeno letiště v Hamburku. Letiště Praha se tak stalo v uplynulém roce jedním z nejlepších letišť v Evropě.
>
 
22.06.2018

Do Pobaltí

(red), www.army.cz Do Pobaltí
Do Pobaltí se z České republiky v těchto dnech vydaly a vydají dvě jednotky do mnohonárodních bojových uskupení členských států NATO rozmístěných v pobaltských zemích a v Polsku v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence). Jedna se severovýchodním směrem vydala v červnu a druhá v červenci. Minometná četa z hranického 71. mechanizovaného praporu posílí sestavu bojového uskupení vedeného Kanadou na území Lotyšska a rotní úkolové uskupení ze žateckého 41. mechanizovaného praporu bude spolu s nizozemskými a německými kolegy působit v Litvě.
>
 
22.06.2018

OMEZENÍ PROVOZU LETIŠTĚ VRCHLABÍ 23.6.2018 !!!

(red), www.lkvr.cz OMEZENÍ PROVOZU LETIŠTĚ VRCHLABÍ 23.6.2018 !!!
Upozornění na omezení provozu na letišti Vrchlabí. Důvodem je „Akce kolo pro život“. Letiště Vrchlabí bude v sobotu 23.června 2018 uzavřeno pro letecký provoz. V sobotu 23.června 2018 bude letiště Vrchlabí cílovým bodem závodu v rámci seriálu „Kolo pro život“. Část tratě závodu vede v blízkosti vzletové a přistávací dráhy a na letišti se bude pohybovat značné množství osob. Na pátek 22.června 2018 a neděli 24.června 2018 platí výstraha na zvýšený pohyb osob v blízkosti vzletové a přistávací dráhy. V sobotu z důvodu přípravy areálu a v neděli z důvodu úklidu. Lety pro veřejnost budou prováděny až v neděli v odpoledních hodinách.
>
 
21.06.2018

Kunovice za čtvrt miliardy

(red), www.let.cz Kunovice za čtvrt miliardy

Letecká továrna v Kunovicích vykázala v roce 2017 zisk skoro čtvrt miliardy, přičemž většinu letounů exportovala do Ruské federace. Bývalý Let, a dnešní Aircraft Industries dosáhl v roce 2017 tržeb za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží ve výši 1,9 miliardy korun, tedy přibližně o 372 milionů korun více než v roce 2016. V roce 2017 také firma také vyvezla jedenáct letounů do Ruské federace a jedno do Indonésie. 

>
 
20.06.2018

Transfúze u letecké záchranky

(red), www.zzskhk.cz Transfúze u letecké záchranky
Letecká záchranná služba v Hradci Králové, jako první v České republice podává krevní transfuzi pacientům v akutním ohrožení života přímo ve vrtulníku. Projekt RABBIT funguje od 1. června 2018 a královehradecká letecká záchranná služba se tak stala prvním pracovištěm ve střední, jižní a východní Evropě, které má transfuzní přípravky v terénu k dispozici. Příprava tohoto projektu trvala přibližně dva roky a na jeho přípravě spolupracovala Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje s Oddělením urgentní medicíny, traumacentrem a Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Hradec Králové.
>
 
19.06.2018

Ostrava se zlepšuje

(red), www.airport-ostrava.cz Ostrava se zlepšuje
Podle posledního hospodářského výsledku, ostravské letiště dosáhlo nejlepšího hospodářského výsledku za posledních šest let a po devítiletém maximu v počtu přepravených cestujících dosáhlo v roce 2017 dalšího výrazného posunu ve směřování společnosti. Na základě potvrzení auditora a po schválení Radou kraje činí hospodářský výsledek za rok 2017 po zdanění -15 235 tisíc Kč, což představuje nejlepší dosažený hospodářský výsledek od roku 2011. 
>
 
18.06.2018

Aero Vodochody do programu OA-X

(red), www.aero.cz Aero Vodochody do programu OA-X
Letecká továrna Aero Vodochody Aerospace a.s., společnost Israel Aerospace Industries Ltd. se dohodly, že se zapojí do na programu OA-X vzdušných sil Spojených států. Jedná se tak o první společnou spolupráci mezi největším českým leteckým výrobcem s dlouholetými mezinárodními zkušenostmi v dodávkách vojenských lehkých proudových letounů a izraelskou firmu, která je světovým lídrem ve vojenských technologických systémech.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

25. - 28. října 2018

27. Model Hobby 2018

Praha - Letňany (PVA)

Modelářská prodejně-kontraktační výstava s doprovodným programem, Pražský veletržní areál PVA Letňany, www.model-hobby.cz

 
detail akce
výstava
 
25. října 2018 10:00-17:00

Od snů k realitě – František Běhounek (1898-1973)

Praha 7 Holešovice

9. ročník semináře věnovaného Františku Běhounkovi, 120 let od jeho narození - 90 let od letu vzducholodě Italia - 50 let od křtu balonu Praha - 45 let od jeho smrti (program, program), Národní technické muzeum Praha 7 Holešovice, www.ntm.cz

 
detail akce
společenská akce
 
25. - 28. října 2018

Ukázka techniky ozbrojených sil a bezpečnostních sborů

Praha 7 Holešovice

Prezentace techniky ozbrojených sil a bezpečnostních sborů od roku 1918 do současnosti na Letenské pláni včetně prezentace Univerzity obrany (25.a 28.10.2018 Prezentace UO; akce je doprovodným programem slavnostní vojenské přehlídky 28.10.2018), Praha 7 Holešovice, http://prehlidka2018.army.cz/

 
detail akce
společenská akce
 
25. října - 11. listopadu 2018

Wave Camp - Vlnový kemp 2018/19

Mikulovice - Nová Ves

Mezinárodní dlouhodobá plachtařská soutěž Aeroklubu Jeseník, Letiště Mikulovice - Nová Ves, www.aeroklubjesenik.cz, www.jeswave.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
25. října 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Emil Přádný

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Emil Přádný – emeritní zkušební pilot; Konstrukce a letové vlastnosti nadzvukových letounů 1. generace, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama