Aktuality RSS

10.03.2018

Ostrava čtyřikrát

(red), www.csa.cz Ostrava čtyřikrát
České aerolinie od května roku 2018 posílí pravidelnou linku mezi Ostravou a Prahou o další frekvence a ve vybraných dnech nabídnou až čtyři lety denně místo dosavadních dvou. Zlepší tak spojení obou měst i napojení na další spoje z/do Prahy. ČSA současně s novým letovým řádem na lince zavede nové výhodné tarify včetně letištních poplatků, tax, daní a zapsaného zavazadla. Nový letový řád i výhodné ceny letenek na lince mezi Ostravou a Prahou jsou od dnešního dne k dispozici na csa.cz a u dalších prodejců.
>
 
09.03.2018

V Brně odloženo

(red), www.kr-jihomoravsky.cz V Brně odloženo
Z brněnského letiště v Tuřanech mělo v březnu 2018 začít létat pět nových leteckých linek. Ale nestane se tak a délku zdržení ani termín jejich zprovoznění Jihomoravský kraj zatím neví, přičemž hejtman Bohumil Šimek uvedl, že březen považuje za nereálný s ohledem na komplikovaná jednání s rumunským přepravcem Blue Air, který měl linky zajistit.
>
 
08.03.2018

Přeletí třicítka Prahu?

(red), www.litigocommunications.cz, www.balonynadprahou.cz Přeletí třicítka Prahu?
Do balónového přeletu nad Prahou se zaregistrovalo téměř třicet pilotů a i když to původně vypadalo, že vyjde druhý termín v sobotu 10.března 2018, tak ve čtvrtek 8.března 2018 ráno koordinátor akce Jan Suchý, bohužel, ani tento víkend nepůjde let uskutečnit z důvodu nevhodných meteorologických podmínek. Další informace o případném vzletu v termínu 17. - 18. 3. 2018 budou zveřejněny 14.března 2018.  
>
 
07.03.2018

A380 žije. Airbusu pomohla nová dohoda s evropskými státy

www.e15.cz A380 žije. Airbusu pomohla nová dohoda s evropskými státy
Evropský výrobce letadel Airbus prodlouží projekt na výrobu největšího dopravního letadla na světě Airbusu A380 o dalších deset let. Pomůže mu k tomu úprava dohody s evropskými státy a nová zakázka od aerolinky Emirates. Airbus se dohodl s evropskými státy na restrukturalizaci dluhu, která mu ušetří 1,4 miliardy dolarů. Dluh vznikl před dvaceti lety, kdy Německo, Velká Británie a Francie půjčily výrobci letadel kolem 3,5 miliardy dolarů, aby mohl odstartovat svůj program na vývoj největšího dopravního letadla na světě, Airbusu A380. Více čtěte v E15: A380 žije. Airbusu pomohla nová dohoda s evropskými státy .
>
 
06.03.2018

Zakladatel firmy Kiwi.com získal titul EY Začínající podnikatel roku 2017

(red), www.bestcg.com Zakladatel firmy Kiwi.com získal titul EY Začínající podnikatel roku 2017
Zakladatel společnosti Kiwi.com, která je celosvětový online vyhledávač a prodejce letenek a služeb pro cestovatele, vyhrál prestižní ocenění EY Začínající podnikatel roku 2017 v České republice. Oliver Dlouhý byl i jedním z pěti celonárodních finalistů a kandidátem na titul EY Podnikatel roku 2017 České republiky. V celorepublikovém finále se umístil na druhém místě a od vítězství ho dělil pouhý jeden bod. 
>
 
05.03.2018

Noví členové a tři zajímavé akce

(red), www.sclp.cz Noví členové a tři zajímavé akce
Ve druhé polovině února proběhlo další zasedání Svazu českého leteckého průmyslu, které v Plzni hostila Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity. Právě tato fakulta rozšíří v nejbližší době portfolio členů SČLP. Dalším novým členem svazu bude akciová společnost LOM Praha Trade. Pod patronací SČLP se také v první polovině března konají tři zajímavé akce.
>
 
04.03.2018

V Las Vegas představen Bell 407GXi a míří k zákazníkům

(red), www.bestcg.com V Las Vegas představen Bell 407GXi a míří k zákazníkům
Společnost Bell na leteckém veletrhu Heli-Expo v americkém Las Vegas uvedla nový model Bell 407GXi, který je vybaven novou avionikou, modernizovaným motorem a inovativní design interiéru. Bell 407GXi je v současnosti certifikován společností Transport Canada a jeho první dodávka je naplánována již na jaro tohoto roku.
>
 
03.03.2018

V Kunovicích spustili sériovou výrobu L-410NG

(red), www.let.cz V Kunovicích spustili sériovou výrobu L-410NG
Nová generace letounu inovovaného letounu L-410NG byla zahájena v těchto dnech na základě vydání typového certifikátu Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA) v kunovické letecké továrně Aircraft Industries (která je pokračovatelem firmy Let). Sériová výroba začala prvním kusem letounu, který bude dokončen koncem roku 2018. Typový certifikát na L-410NG od evropské agentury EASA byl vydán 19. prosince 2017 a 10. ledna 2018 byl vydán i typový certifikát americké agentury Federal Aviation Administration (FAA).
>
 
02.03.2018

Ale napsali to až třetího….

text: (jjk), L+K 5/78, foto: Archiv Ale napsali to až třetího….

….března roku 1978. Ačkoli tehdejší Československá televize poměrně neplánovaně a zcela nečekaně odvysílala start kosmické lodi Sojuz 28 (1978-023A) v ten správný den 2. března 1978 (jen s mírným zpožděním od skutečného startu), tedy přesně před čtyřiceti lety, tak vcelku logicky se informace o letu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka se v denním tisku objevila až druhý den 3. března 1978. To už se první mezinárodní posádka programu Interkosmos ve složení velitel posádky Alexej Alexandrovič Gubarev, kosmonaut-výzkumník Vladimír Remek chystala na spojení Sojuzu 28 k orbitální stanici Saljut 6 spolu se „starousedlíky“ Jurijem Romaněnkem a Georgijem Grečkem, kteří na stanici pobývali dlouhodobě.

>
 
02.03.2018

Postupy GSA

(red), www.czechspaceportal.cz Postupy GSA

Evropská agentura pro globální navigační družicové systémy (GSA) zveřejnila v poslední době zkušební postupy pro testování kompatibility palubních jednotek eCall se systémem Galileo a EGNOS. A tedy publikovala zprávu obsahující postupy zkoušek systému eCall a to v souladu s nařízením Evropské komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/79 ze dne 12. září 2016, kterým se stanoví podrobné technické požadavky a zkušební postupy pro ES schválení typu motorových vozidel. 

>
 
01.03.2018

ČSA patří Travel Service

(red), www.travelservice.aero ČSA patří Travel Service
Společnost Travel Service v tomto týdnu odkoupila celkem šedesát čtyři procent akcií Českých aerolinií od Korean Air a státní společnosti Prisko a stala se tak téměř stoprocentním vlastníkem této společnost. V současné době společnosti Travel Service patří 97,7 procenta v Českých aeroliniích.Transakci před časem nedávno schválil antimonopolní úřad a tak mohl dojít k dokončení prodeje. Státní podnik Prisko koupil pětinový podíl v Českých aeroliniích v roce 2017 od Českého aeroholdingu. 
>
 
28.02.2018

Nová generace Albatrosu se blíží sériové výroby

(red), www.aero.cz Nová generace Albatrosu se blíží sériové výroby
Projekt nové generace legendárního a osvědčeného letounu Albatros, tedy cvičného stroje Aero L-39NG, se dostal do posledního stádia vývoje před spuštěním standardní sériové výroby. Stavba výrobní linky pro předsériovou výrobu pokročila do stádia umožňujícího zahájení montáže draku letounu. První ze dvou předsériových strojů by se měl vydat do vzduchu v listopadu roku 2018 a sériová výroba by se podle dosavadního vývoje nové generace tohoto letounu měla rozeběhnout v roce 2019 a k zákazníků by se L-39NG měl vydat v roce 2020.
>
 
27.02.2018

Podle IATA rostla nákladní doprava

(red), www.iata.org Podle IATA rostla nákladní doprava
Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) letecká přeprava nákladů v roce 2017 rostla nejvíce od roku 2010 a to o devět procent. Přispěl k tomu zejména růst mezinárodního obchodu. V roce 2016 se poptávka zvýšila o 3,6 procenta.
>
 
26.02.2018

Poslední přistání "Velkého přeletu"

(red), www.museum-kunovice.cz Poslední přistání "Velkého přeletu"
Velký přelet se chystá na své poslední přistání, tedy na start posledního „přeskoku“ Tupolevu Tu-154M (OK-BYZ) do areálu Leteckého muzea v Kunovicích. „Naganský expres“ odstartuje svou poslední pozemní cestu v sobotu dne 3.března 2018 v 10,00 hodin.
>
 
25.02.2018

Společný prostor nad Afrikou

(red), https://au.int/en Společný prostor nad Afrikou
V Etiopii před několika dny skončilo zasedání Africké unie. Na něm se třiadvacet afrických států včetně Jihoafrické republiky, Nigérie a Keni dohodlo o vytvoření jednotného leteckého trhu. Tyto státy tak chtějí dosáhnout větší propojenosti, nižších cen letů a povzbudit růst svých ekonomik. A první fázi projektu oznámila Africká unie právě na závěr summitu Africká unie, která sdružuje 55 členských zemí. 
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

14. - 23. června 2018

4. Oblet republiky

Karlovy Vary – Hory (& Česká a Slovenská republika)

Letecký spolek Hory pořádá další setkání větroplachů směrem od Karlových Varů na okruh kolem České a Slovenské republiky (Hory, Rokycany, Znojmo, Holíč, Dubová, Želiezovce, Lučenec, Spišská Nová Ves, Svidník, Vavrečka, Frýdlant, Přerov, Česká Třebová, Chvojenec, Všeň, Ústí n.Labem, Žatec, Hory), start letiště Letiště Karlovy Vary - Hory (a další), www.lsh.websnadno.cz

 
detail akce
ULL
 
16. - 24. června 2018

XXV. Národní slet historických kluzáků 2018

Tábor - Čápův Dvůr

25. slet Plachtařského oldtimer clubu (POTK) 2018, Tábor - Čápův Dvůr, sletypotk.wbs.cz, www.potk.cz, www.aktabor.cz, www.potk.info

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
19. - 24. června 2018

Vector Festival 2018

Klatovy - Chaloupky

Parašutistický Vector Festival 2018 na Skydive Pink Klatovy, Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz, www.vectorfestival.com

 
detail akce
parašutismus
 
21. - 24. června 2018

XVI. Bělské balónové hemžení 2018

Bělá pod Bezdězem

Tradiční akce Balloon Clubu Bílá Hlína v Bělé pod Bezdězem se zajímavými soutěžemi, balonovou poštou atp., Startoviště Bělá pod Bezdězem – hřiště U háječku, www.bcbh.cz

 
detail akce
balony
 
21. června 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Zdeněk Kadlec

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Zdeněk Kadlec – pilot stíhacího bombardéru; Jak se opouští MiG-15, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama