Aktuality RSS

23.04.2018

Jarní údržba

(red), www.prg.aero Jarní údržba
Ve dnech 23. – 27.dubna 2018 probíhá pravidelná jarní údržba, a tedy i uzavírka hlavní dráhy RWY 06/24 na pražském ruzyňském letišti. V tomto období je převeden veškerý provoz na vedlejší dráhu 12/30, a to včetně nočního provozu. Z důvodu efektivního využití období uzávěry hlavní dráhy, které negativně ovlivňuje hustě osídlené oblasti Prahy a Kladenska, jsou v tomto období na dráze a v její blízkosti prováděny další nezbytné práce včetně odgumování.
>
 
23.04.2018

LOM Praha Trade hraje rugby

(red), www.lomtrade.cz LOM Praha Trade hraje rugby
Akciová společnost LOM Praha Trade (zabývající se zahraničním obchodem v leteckém průmyslu) uzavřel partnerství s Českou rugbyovou unií pro sezónu 2018. Česká rugbyová unie (ČSRU) oznámila jméno nového partnera při příležitosti k mezinárodnímu utkání Mistrovství Evropy Česko – Moldavsko na pražském stadionu Markéta v Břevnově. 
>
 
22.04.2018

Další diskvalifikace Martina Šonky

(red), www.martin-sonka.cz Další diskvalifikace Martina Šonky
V této sezoně se českým pilotům v seriálu Mistrovství světa Red Bull Air Race nedaří. Ve druhém závodě nové sezony byl Martin Šonka opět diskvalifikován kvůli technickým problémům. Po té co v Abú Zabí ztratil jen jednu pozici a ve finále skončil nakonec čtvrtý, ve druhém závodě v Cannes byl diskvalifikován už v semifinále (tedy v poslední osmičce) a místo postupu do finále tentokrát skončil až osmý. Celkově tak je Martin Šonka pátý, a Petr Kopfstein skončil ve Francii devátý a celkově je dvanáctý.
>
 
22.04.2018

Střídání ve vedení letectva

(red), www.mocr.army.cz Střídání ve vedení letectva
V květnu a v červnu roku 2018 dochází na Generálním štábu Armády České republiky k plánovaným personálním změnám. A v návaznosti na to ministryně obrany Karla Šlechtová před několika dny vyhlásila personální rozkazy k ustanovení čtyř generálů a jednoho plukovníka do nových funkcí. Novým velitelem Vzdušných sil se od 1. května 2018 stane brigádní generál Petr Hromek a zástupcem velitele Vzdušných se stane gšt. Petr Lanči.
>
 
21.04.2018

Modernizované policejní EC 135T2

(red), www.accpr.cz, foto: (jjk) Modernizované policejní EC 135T2
Společnost Airbus Helicopters zmodernizovala osm vrtulníků Eurocopter EC 135T2(T2+), které využívá Letecká služba Policie České republiky, novým vybavením pro plnění misí a navigaci. Poslední policejní vrtulník si zákazník nedávno převzal německé pobočce Airbus Helicopters Deutschland GmbH - CCA Kassel.
>
 
20.04.2018

Gripeni v Pardubicích

text: (jjk), foto: J.T. Gripeni v Pardubicích
V pátek 20.dubna 2018 pět strojů Saab JAS-39 Gripen odletělo ze základny v Čáslavi na letiště v Pardubicích, které je smíšené (s civilním a vojenským provozem) a působí zde hlavně Centrum leteckého výcviku a funguje jako mezinárodní civilní letiště. Zde zůstanou vojenské letouny do 2.května 2018, a hlavním důvodem je technická odstávka věže řízení letového provozu na letišti v Čáslavi. 
>
 
20.04.2018

Příležitost k experimentování s balóny

(red), www.czechspaceportal.cz Příležitost k experimentování s balóny

Balónový Projekt HEMERA, financovaný Evropskou komisí skrze program Horizon 2020, vyhlásil výzvu, v rámci které je možno přihlásit návrhy svých experimentů k realizaci za pomoci výškových balónů s nulovým tlakem pro dostup balónů zhruba třicet pět kilometrů nad zemský povrch. Každý z celkem šesti výškových balónů, které budou v rámci projektu HEMERA vypuštěny, poskytne prostor pro experimenty o celkové hmotnosti 150 kg. 

>
 
19.04.2018

Gripeny do Pardubic

(red), www.afbcaslav.cz Gripeny do Pardubic
21. základna taktického letectva Čáslav informovala o výluce leteckého provozu a dočasném přesunutí pětice letounů Saab JAS-39 Gripen na záložní letiště v Pardubicích v posledních deseti dnech měsíce dubna a v prvních květnových dnech. Výluka leteckého provozu bude probíhat v termínu od 20. dubna do 2. května 2018. Po té bude dva dny, do 4. května 2018 pardubické letiště uzavřeno a pět pravidelných linek bude odbaveno v Praze.
>
 
19.04.2018

Úspěšné čtvrtletí

(red), www.prg.aero Úspěšné čtvrtletí

Provozní výsledky Letiště Praha za první čtvrtletí roku 2018 potvrzují předpokládaný růst počtu cestujících, který se v tomto roce odhaduje okolo deseti procent. Za první tři měsíce odbavilo pražské mezinárodní letiště celkem 3 057 100 cestujících, zatímco za stejné období roku 2017 to bylo o více než 338 tisíc méně. To představuje meziroční nárůst o 12,4 procenta. Přispěly k tomu novinky jako je přímá pravidelná linka do Kataru, nabídka více spojů do oblíbených evropských destinací. 

>
 
18.04.2018

Jedna minuta nad střechami

text a foto: (jjk) Jedna minuta nad střechami
Ve středu 18.dubna 2018 se v Paláci Flora konal třetí Army den s avizovanou prezentací letecké techniky. No a dopadlo to tak, že ve 12,31 hodin se nad vinohradskými střechami jednou otočil vrtulník PZL-Swidnik W-3A Sokol 0713 přilétnuvší z letiště Praha - Kbely a odlétnuvší ve 12,32 hodin kamsi směrem na Roztoky.
>
 
18.04.2018

Změny v právu EU - důsledky pro regulaci ULL v ČR

(red), www.laacr.cz Změny v právu EU - důsledky pro regulaci ULL v ČR
V návaznosti na informace o důsledcích nového připravovaného Základního nařízení, které byly publikovány v časopisu LAA ČR Pilot č.1/2018 a diskusích na semináři o certifikačních postupech LAA a OPT-OUT požádal Jan Fridrich Mgr. Tomáše Pustinu z Odboru civilního letectví Ministerstva dopravy (MD OCL) o jeho stanovisko k celé problematice. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi významné a důležité informace, přetiskujeme vyjádření Tomáše Pustiny pro www.laacr.cz v plném znění. 
>
 
17.04.2018

Skřivánek od Benna Fialy

text: (jjk), foto: Mvod, www.airport-cb.cz Skřivánek od Benna Fialy
Českobudějovické letiště v Plané si už před několika lety oblíbili rakouští piloti ze salcburského Hangaru 7, ale i další členové stáje „Rudého býka“. Před pár týdny se zde zjevil například i Douglas DC-6B ve stříbro-modro-bílých barvách Red Bull GmbH Dietricha Mateschitze, respektive z flotily Flying Bulls Fleet (viz. Šedesátník se čtyřmi srdci Pratt & Whitney). Není ale obvyklé, aby se zde objevili příslušníci rakouského vojenského letectva, tak jako 17.dubna 2018, kdy zde přistál „skřivánek“ z letiště Benno Fialy. Tedy vrtulník Aerospatiale SA316B Alouette III v barvách Österreichische Luftstreitkräfte (Bundesheer) a základny Fliegerregiment 2 Fliegerhorst Fiala Fernbrugg v Aigen im Ennstal ve Štýrsku.
>
 
17.04.2018

Problémy s motorem

(red), www.martin-sonka.cz Problémy s motorem
Vážné technické potíže s motorem řeší před nedělním závodem Red Bull Air Race ve Francii akrobatický pilot Martin Šonka. A v extrémním případě dokonce hrozí, že se kvůli komplikacím s dodávkou nových válců klání v okouzlujícím Cannes vůbec nezúčastní. Před dvěma týdny totiž Šonka se svým týmem zjistil, že je nutné vyměnit všech šest válců u motoru. 
>
 
17.04.2018

Na ČVUT software pro analýzu a návrh antén

(red), www.cvut.cz Na ČVUT software pro analýzu a návrh antén
Nový softwarový nástroj, který má podobu toolboxu do vývojového prostředí MATLAB, vyvinuli vědci na katedře elektromagnetického pole Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Nástroj AToM, Antenna Toolbox for MATLAB, je společným dílem výzkumníků z ČVUT, VUT v Brně a společnosti MECAS ESI s.r.o. Vývoj vychází z výzkumu, na kterém tým pracoval během posledních deset let ve spolupráci se zahraničními pracovišti na univerzitách v Lundu, Lovani a Severní Karolíně. Toolbox obsahuje řadu původních a světově unikátních přístupů k analýze elektricky malých antén a odražečů. 
>
 
16.04.2018

Logo pro misi Cheops

(red), www.esa.int Logo pro misi Cheops
Evropská kosmická agentura ESA vybrala barevný návrh loga zachycující základní poslání mise Cheops, která bude měřit velikosti planet při jejich tranzitu přes mateřskou hvězdu. Grafický návrh bude umístěný na raketě, která družici ponese do vesmíru. Designéři tak získali jedinečnou příležitost spojit svoji práci s raketou pro misi Cheops (CHaracterising ExOplanets Satellite). Celkem se sešlo přes 300 různých návrhů.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

11. - 18. srpna 2018

17.Hronovské Orlíkovské přeháňky 2018

Hronov - Velké Poříčí

17. ročník tradiční soutěže kluzáků old timerů, Letiště Hronov – Velké Poříčí, www.lkvp.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
14. - 18. srpna 2018

CZECH MADe Boogie 2018

Klatovy - Chaloupky

Parašutistický CZECH MADe Boogie 2018 na Skydive Pink Klatovy, Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz

 
detail akce
parašutismus
 
15. - 19. srpna 2018

Pink Canopy Piloting Open 2018 – MČR 2018 Swoop

Klatovy - Chaloupky

Mezinárodní mistrovství České republiky, Německa, Rakouska a Španělska v parašutismu v pilotování padáku (swoop) - Pink Canopy Piloting Open 2018, Letiště Klatovy –Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
17. - 18. srpna 2018

Jindřichohradecký pohár - Český pohár

Jindřichův Hradec

Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Jindřichův Hradec, www.letistejh.cz, www.aecr.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
18. - 25. srpna 2018

11.Gradient Grand Prix & Pohár Metoděje Vlacha 2018

Mladá Boleslav - Bezděčín

Mladoboleslavská plachtařská soutěž, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.akmb.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama