Aktuality RSS

23.02.2019

Kuličky pro sběratele a zvýhodněné letenky

(red), www.bestcg.com Kuličky pro sběratele a zvýhodněné letenky
Letecká společnost Emirates představila sběratelské modely letadel s livery dubajského Expa 2020, respektive limitovanou edici sběratelských modelů letadel. Mezi modely jsou jak zmenšeniny Airbusu A380, tak Boeingu 777. Obě letadla mají livery ve třech barvách, přičemž zelená reprezentuje udržitelnost, modrá mobilitu a oranžová příležitost. Společnost Emirates také od poloviny února nabízí zvýhodněné tarify letenek.
>
 
22.02.2019

Firma Primoco UAV koupila letiště Písek – Krašovice

(red), www.uav-stol.com Firma Primoco UAV koupila letiště Písek – Krašovice
Firma Primoco UAV, která vyrábí civilní bezpilotní letouny, podepsala kupní smlouvu na nákup letiště Písek – Krašovice, které bylo doposud neveřejnou plochou pro sportovní létající zařízení. Firma Primoco UAV plánuje na místě bývalého vojenského letiště, kde v posledním čtvrtstoletí byly k vidění jen ultralehká letadla, výstavbu nového vývojového střediska a školicího centra. Výrobce bezpilotních prostředků je provozovatelem letiště od 1. března 2019.
>
 
21.02.2019

Emirates kupuje A330neo a A350

(red), www.bestcg.com Emirates kupuje A330neo a A350
Letecká společnost Emirates před několika dny oznámila objednávku čtyřiceti letadel typu Airbus 330-900 a třicet letadel typu Airbus 350-900. Letouny nejnovější generace, A330neo a A350, budou společnosti Emirates dodány mezi lety 2021 a 2024. Naopak letecká společnost Emirates po dohodě s firmou Airbus potvrdila do konce roku 2021 dodání posledních čtrnácti strojů A380, což je sice méně, než kolik byla původní objednávka, ale i tak bude společnost i nadále největším provozovatelem tohoto typu, s počtem 123 letounů. 
>
 
20.02.2019

Laudamotion patří společnosti Ryanair

(red), www.laudamotion.com Laudamotion patří společnosti Ryanair
Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair odkoupil od NL Holdings pětadvacet procent rakouské společnosti Laudamotion (která se stala de facto pokračovatel společnosti flyNiki) a stala se tak její stoprocentním vlastníkem. I přes plné převzetí společnosti (které bylo domluveno už v březnu roku 2018) od Nikiho Laudy, bývalý automobilový závodník zůstane i nadále předsedou představenstva Laudamotion. 
>
 
19.02.2019

ESA vypsala výzvy na ISS

(red), www.czechspace.cz ESA vypsala výzvy na ISS
Evropská kosmická agentura vyhlásila několik výzev na vědecké využívání Mezinárodní kosmické stanice ISS zaměřené na materiálový výzkum a studium vlivu prostředí kosmického letu na lidský organizmus. Výzvy jsou jedinečnou příležitostí pro zapojení českých vědeckých institucí do prestižního evropského kosmického výzkumu.
>
 
18.02.2019

Soutěž 3D na Měsíci

(red), www.esa.int Soutěž 3D na Měsíci
Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala vítěze soutěže „Co byste si chtěli vytisknout na 3D tiskárně na Měsíci, abyste se cítili jako doma?“. Odpovědi přišly z celého světa a ve druhé polovině ledna letošního roku byli vybráni dva vítězové jejichž nápady jsou spojené s přírodou. Myšlenka na soutěž přišla z projektu ESA, který studoval všechny způsoby 3D tisku, které mohou být využity pro konstrukci, provoz a údržbu budoucí lunární základny.
>
 
17.02.2019

Smlouva ESA a Thales Alenia Space

(red), www.esa.int Smlouva ESA a Thales Alenia Space
Evropská kosmická agentura ESA uzavřela nový kontrakt s firmou Thales Alenia Space, která tak bude stát v čele konsorcia stavějícího novou misi věnující se výzkumu fotosyntézy pod názvem FLEX. Z výšky osm set kilometrů nad Zemí má tato mise sbírat informace o stavu světového rostlinstva měřením slabé záře, kterou vydávají při přeměně oxidu uhličitého a slunečního světla na energeticky bohaté sacharidy.
>
 
16.02.2019

BMI Regional ukončily provoz a končí tak linka z Brna do Mnichova

(red), www.kr-jihomoravsky.cz, www.flybmi.com BMI Regional ukončily provoz a končí tak linka z Brna do Mnichova
British Midland Regional Limited (BMI Regional, resp. flyBMI) ukončila o okamžitou platností 16.února 2019 veškerou činnost. Je to špatná zpráva pro brněnské letiště v Tuřanech, protože se ukončení činnosti společnosti týká i letů, které jsou provozovány z Brna do Mnichova. Ukončení činnosti této společnosti se netýká partnerské skotské letecké společnosti Loganair.
>
 
16.02.2019

Emirates do Phnompenhu

(red), www.bestcg.com Emirates do Phnompenhu
Letecká společnost Emirates od 1. června 2019 zavádí novou denní linku do hlavních měst Kambodži a Thajska, Phnompenhu a Bangkoku. Linka z Dubaje do Phnompenhu přes Bangkok nabídne více leteckých spojení cestujícím, kteří létají mezi těmito hlavními městy. Cestovatelé z obou zemí jihovýchodní Asie budou díky této lince mít přístup ke globální síti Emirates s konektivitou do více než sto padesáti destinací.
>
 
15.02.2019

Martin Šonka nejlepším letcem roku 2018

(jjk), foto: Kamil Večeřa Martin Šonka nejlepším letcem roku 2018
Ve čtvrtek 14.února 2019 byl v pražském divadle Image vyhlášen nejen nejlepší letecký sportovec za rok 2018, ale i nejlepší vzduchoplavci v jednotlivých odvětvích. I přes velkou konkurenci velmi úspěšných týmů leteckých akrobatů na kluzácích, nebo parašutistů Dukly Prostějov a juniorek v Indoor skydivingu, kteří posbírali vloni na světových šampionátech ve svých disciplínách cenných kovů (a i těch nejcennějších), nakonec se nejlepším leteckým sportovcem roku 2018 stal mistr Evropy v akrobatickém freestyle (na šampionátu v Jindřichově Hradci) a celkový vítěz seriálu Red Bull Air Race Martin Šonka.  
>
 
15.02.2019

Living Planet Symposium 2019

(red), www.czechspaceportal.cz Living Planet Symposium 2019
Evropská kosmická agentura (ESA) ve spolupráci s Evropskou komisí vypsala studentské granty pro účast na Symposiu Living Planet 2019, které proběhne v italském Miláně ve dnech ve dnech 13. – 17. května 2019. Symposium, které se koná jednou za tři roky je jednou z největších akcí Evropské kosmické agentury v oblasti pozorování Země. Poslední termín pro podání žádostí je 29. března 2019.
>
 
14.02.2019

Airbus ukončí výrobu A380 v roce 2021

text: (jjk), www.airbus.com, foto: (jjk) Airbus ukončí výrobu A380 v roce 2021
Společnost Airbus, v souvislosti se snížením objednávek letounu A380 leteckou společností Emirates o 39 letadel na 14 kusů do roku 2021, oznámila ukončení výroby tohoto stroje. V současné době společnost Airbus neregistruje žádné nové objednávky na A380 a proto k tomuto kroku přistoupila. Letečtí dopravci podle výrobce preferují v poslední době především úspornější a ekonomičtější dvoumotorové, ale i menší, letouny A330neo a A350. 
>
 
14.02.2019

Českobudějovická dráha se otevře dříve

text:(jjk), www.kraj-jihocesky.cz, foto: www.airport-cb.cz Českobudějovická dráha se otevře dříve
Vedení Jihočeského kraje oznámilo, že se 13.února 2019 dohodlo se zástupci společnosti Hochtief, která je zhotovitelem stavby Modernizace Letiště České Budějovice, na dřívějším převzetí již dokončeného díla. Konkrétně by se jednalo o vzletovou a přistávací dráhu, která by tak mohla být uvedena do zkušebního provozu. Společné jednání iniciovalo vedení kraje, který má na dřívějším zprovoznění letiště mimořádný zájem.    
>
 
14.02.2019

Memorandum Ministerstva obrany s VOP CZ

(red), www.vop.cz Memorandum Ministerstva obrany s VOP CZ

Na konci ledna podepsalo Ministerstvo obrany České republiky se státním podnikem VOP CZ z Šenova u Nového Jičína memorandum o spolupráci v rámci největší armádní zakázky v novodobé historii v celkovém objemu více než padesáti miliard korun. Připravovaný projekt na pořízení 210 kusů nových pásových obrněných vozidel má nahradit zastaralá vozidla BVP-2 sovětské výroby a proběhne na něj soutěž mezi čtyřmi zahraničními zbrojařskými koncerny. 

>
 
13.02.2019

ERA v Kyrgyzstánu

(red), www.era.aero ERA v Kyrgyzstánu
Pardubická společnost ERA (která je členem skupiny Omnipol) prošla úspěšně testy SAT a tím dokončila projekt instalace přehledového systému WAM pro řešení bezpečnosti letového provozu v nejvytíženějších částech vzdušného prostoru Kyrgyzstánu. Systém bude sledovat koncovou příletovou oblast mezinárodního letiště u města Osh a dva hlavní letové koridory vedoucí na hranice země, především vytížený vzdušný prostor směrem na Rusko.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

15. - 23. června 2019

XXVI. Národní slet historických kluzáků 2019

Jičín – Vokšice
26. slet Plachtařského oldtimer clubu (POTK) 2019, Letiště Jičín - Vokšice, sletypotk.wbs.cz, www.potk.cz, www.potk.info, www.letistejicin.info
 
detail akce
slet - plachtění
 
20. června 2019 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jaroslav Janda

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jaroslav Janda – pilot a zakladatel Aviatické Pouti Jak jsem létal Il-28 a zakládal Aviatickou Pouť, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
22. - 23. června 2019

15. Memorial Air Show 2019

Roudnice nad Labem

Memoriál Air Show, tradiční historická letecko-společenská akce, Letiště Roudnice nad Labem, www.memorialairshow.webnode.cz

 
detail akce
letecký den
 
22. června 2019 10:00-18:00

29. slet ultralehkých letadel Žatec

Žatec - Macerka
29. ročník sletu ultralehkých letadel, den otevřených dveří a bohatý doprovodný program s občerstvením, Letiště Žatec – Macerka, www.laazatec.cz
 
detail akce
slet - ULL
 
22. června 2019 10:00-18:00

4. kolo Navigačního Poháru Petra Tučka

Kyjov
Navigační soutěž určená pro ultralehké a sportovní letouny, motorová rogala, motorové kluzáky a vírníky, Letiště Kyjov, www.letistekyjov.cz, www.laacr.cz/SvazUL/, www.laacr.cz
 
detail akce
soutěž - ULL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama