Aktuality RSS

06.06.2019

Ocelový orel z kazašských stepí

text, foto: (jjk) Ocelový orel z kazašských stepí
Česká republika má od neděle 2.června 2019 nové pravidelné spojení s Kazachstánem a hlavním městem Nur-Sultan. Což je někdejší Astana, která změnila jméno po abdikaci kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který stál v čele tohoto státu od roku 1989. A ve čtvrtek 6.června 2019 se odehrál oficiální ceremoniál otevření této linky, ačkoli první letoun zahájil toto spojení už o čtyři dny dřív. Společnost SCAT Airlines bude provozovat tuto linku každý čtvrtek a každou neděli.
>
 
06.06.2019

Společnost ERA míří do Saúdské Arábie

(red), www.era.aero Společnost ERA míří do Saúdské Arábie
Pardubická společnost ERA, která se členem skupiny Omnipol a navazuje na historii pardubické firmy Tesla, utěšeně rozšiřuje seznam zemí, kde lze objevit její systémy. A tak nová zakázka na systém pro sledování letového provozu nad centrální částí svého území míří do Saúdské Arábie, která je tak pětašedesátou zemí, kam ERA dostává své systémy.
>
 
05.06.2019

Třikrát Aero L-159T2 pro armádu

(red), www.aero.cz Třikrát Aero L-159T2 pro armádu
Akciová společnost Aero Vodochody Aerospace dodala vojenskému letectvu české armády tři dvoumístné letouny Aero L-159T2, na nichž byla realizována řada významných modernizací, aby odpovídaly novým požadavkům Vzdušných sil Armády České republiky na pokročilý výcvik pilotů i plnění vojenských operací. Tyto letouny nahradí na 21. základně taktického letectva v Čáslavi, respektive na letišti v Chotusicích stroje Aero L-39ZA, které letos po desítkách let úspěšného provozu končí svou službu v armádě.
>
 
04.06.2019

Kraj hodlá oživit provoz v Mošnově

(red), www.msk.cz Kraj hodlá oživit provoz v Mošnově
Moravskoslezský kraj se snaží podpořit rozvoj ostravského letiště v Mošnově, protože pro další rozvoj kraje je důležité pravidelné přímé letecké spojení s některými významnými evropskými leteckými uzly. Krajské politické vedení spolu s právníky a odborníky na leteckou dopravu tak nějakou dobu jedná o možnostech propojení ostravského letiště s rakouskou Vídní a německým Mnichovem. Krajští radní také schválili návrh provozovat tyto linky formou závazku veřejné služby a v polovině června o něm bude rozhodovat i krajské zastupitelstvo.
>
 
03.06.2019

General Atlantic vstoupil do Kiwi.com

(red), www.bestcg.com General Atlantic vstoupil do Kiwi.com
Společnost General Atlantic oznámila strategickou investici do české online cestovní platformy kiwi.com. Její zakladatelé Oliver Dlouhý a Jozef Képesi zůstávají významnými podílníky a pokračují v řízení strategického růstu společnosti v rámci partnerství s General Atlantic. General Atlantic je takzvanou growth equity společností, která poskytuje investice a strategickou podporu firmám a spolupracovala například s firmami jako jsou Airbnb, Priceline, Flixbus nebo Uber.
>
 
02.06.2019

Aviatická pouť 2019

text: (jjk), foto: M.J. Aviatická pouť 2019
S velkým očekávání se setkalo první historické předvedení „slalomu“ ze soutěže Red Bull Air Race na pardubickém letišti. I když čeští účastníci Red Bull Air Race nelétali na speciálech určených pro tuto soutěž, ale na akrobatických strojích z produkce Waltera Extry. Předvedení Red Bull Air Race Demo mělo být jakousi promo akcí pro případné uspořádání jednoho ze závodů v České republice. Naopak krátce před zahájením Aviatické pouti 2019 pořadatel oznámil ukončení této soutěže. Devětadvacátý ročník Aviatické pouti v Pardubicích 1. a 2.června 2019 tak byl premiérou i derniérou, slalomu mezi pylony, zároveň. 
>
 
02.06.2019

TAP Air Portugal patnáct let do Lisabonu

(red), www.prg.aero, www.globair.cz TAP Air Portugal patnáct let do Lisabonu
Portugalská letecká společnost TAP Air Portugal oslavila v těchto dnech patnáct let existence své pravidelné přímé linky z Prahy do Lisabonu. Přímá linka Praha – Lisabon společnosti TAP Air Portugal, která létá každý den, je jedinou celoročně provozovanou přímou pravidelnou linkou mezi Českou republikou a Portugalskem. 
>
 
01.06.2019

Podepsána modernizace a servis Aero L-159

(red), www.aero.cz Podepsána modernizace a servis Aero L-159
Společnost Aero Vodochody Aerospace a Ministerstvo obrany České republiky na brněnském veletrhu IDET podepsaly smlouvu o opravě a modernizaci letounu Aero L-159 ve službách českého vojenského letectva. Zakázka pro českou armádu zahrnuje servis a modernizaci šestnácti letounů L-159, jejichž provozuschopnost se tak prodlouží až na čtyřicet let. 
>
 
31.05.2019

Tisící motor PBS TJ100

(red), www.pbsvb.cz Tisící motor PBS TJ100
První brněnská strojírna z Velké Bíteše, nebo také PBS, vyrobí v roce 2019 už tisící proudový motor PBS TJ100. Na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně prezentuje První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS) svoje nejúspěšnější produkty i novinky určené pro letecký průmysl včetně svého nejnovějšího turbínového motoru PBS TJ150, který vyniká skvělým poměrem tahu, hmotnosti a vnějšího průměru. Návštěvníci brněnského veletrhu také mají možnost seznámit se s pomocnou energetickou jednotkou Safír 5K/G MI, která startuje mj. i hlavní motory vrtulníku Mi-171Š ve výzbroji Armády České republiky. 
>
 
30.05.2019

Delta opět do Prahy

(red), www.ewingpr.cz Delta opět do Prahy
Americká společnost Delta Air Lines se jako každoročně vrací do České republiky a obnovuje provoz letní linky mezi Prahou a New Yorkem, respektive Mezinárodním letištěm Johna F. Kennedyho. Linka je nejen jediným přímým spojením do New York City, ale nabízí také téměř padesát návazných spojů do dalších destinací ve Spojených státech i jiných zemích. 
>
 
29.05.2019

Red Bull Air Race končí

(red), https://airrace.redbull.com, www.martinsonka.cz Red Bull Air Race končí
Společnost Red Bull GmbH ve středu 29.května 2019 oznámila, že seriál leteckých soutěží Red Bull Air Race rokem 2019 končí. Firma Red Bull GmbH jako hlavní sponzor oficiálně oznámila, že nebude pokračovat v seriálu kvůli nižšímu zájmu veřejnosti. Vzhledem k návštěvám na jednotlivých závodech působí onen argument jako zástupný. V letošním roce se už dolétají pouze tři závody z původně plánovaných sedmi.  
>
 
29.05.2019

Začíná IDET 2019

(red), www.bvv.cz/idet/ Začíná IDET 2019
Ve středu 29.května 2019 začíná na výstavišti v Brně 15. mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET, 19. mezinárodní veletrh požární techniky a služeb PYROS a 10. mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb ISET. Jde o přehlídku obranných, protipožárních a bezpečnostních technologií a pro tuzemský obranný a bezpečnostní průmysl jde o mimořádnou příležitost komplexně prezentovat svou nabídku potenciálním zákazníkům z celého světa.
>
 
28.05.2019

Delta s novými službami do Prahy

(red), www.delta.com Delta s novými službami do Prahy

Za několik dnů opět začne létat společnost Delta Air Lines na lince mezi New Yorkem a Prahou. A pro letošní rok americká společnost zavádí nové palubní služby, které by měly přinést větší komfort cestujícím na trase mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými. Od 29.května, respektive 30.května 2019 opět bude sezonní spojení mezi New Yorkem a Prahou fungovat od června do září každý den a v květnu a říjnu pětkrát týdně.

>
 
27.05.2019

Silver Air opět v létě na Lošinj

(red), www.silverairtravels.com, www.total-croatia-news.com Silver Air opět v létě na Lošinj
Česká letecká společnost, která dlouhodobě operuje na jihu Evropy, opět i letošní letní sezonu bude létat na chorvatské letiště Lošinj ze Záhřebu, Benátek a Lugana od 15. června do 28. září 2019. Už v loňském roce se tato letní pravidelná linka osvědčila už jen proto, že letecká doprava je nejjednodušším způsobem, jak se dostat na ostrov Lošinj, a to jak pro domácí, tak pro zahraniční hosty. 
>
 
26.05.2019

Rande Gripenu s Extrou a loučení Albatrosa

text: (jjk), M.J. foto: Miloš Jenčík Rande Gripenu s Extrou a loučení Albatrosa
Opět po dvou letech se v sobotu 25.května 2019 otevřela 21. základna taktického letectva na vojenském letišti v Chotusicích u Čáslavi široké veřejnosti a přichystal jako tradičně bohatý program pro děti i dospělé. Letos v Čáslavi viděli diváci kromě tradiční prezentace této základny a dalších útvarů Armády České republiky i zcela výjimečnou společnou akrobacii Gripenu a Extry Ivo Kardoše a Martin Šonky a také víceméně oficiální loučení služby letounu Aero L-39ZA Albatros v našem vojenském letectvu.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

15. - 23. června 2019

XXVI. Národní slet historických kluzáků 2019

Jičín – Vokšice
26. slet Plachtařského oldtimer clubu (POTK) 2019, Letiště Jičín - Vokšice, sletypotk.wbs.cz, www.potk.cz, www.potk.info, www.letistejicin.info
 
detail akce
slet - plachtění
 
20. června 2019 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jaroslav Janda

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jaroslav Janda – pilot a zakladatel Aviatické Pouti Jak jsem létal Il-28 a zakládal Aviatickou Pouť, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
22. - 23. června 2019

15. Memorial Air Show 2019

Roudnice nad Labem

Memoriál Air Show, tradiční historická letecko-společenská akce, Letiště Roudnice nad Labem, www.memorialairshow.webnode.cz

 
detail akce
letecký den
 
22. června 2019 10:00-18:00

29. slet ultralehkých letadel Žatec

Žatec - Macerka
29. ročník sletu ultralehkých letadel, den otevřených dveří a bohatý doprovodný program s občerstvením, Letiště Žatec – Macerka, www.laazatec.cz
 
detail akce
slet - ULL
 
22. června 2019 10:00-18:00

4. kolo Navigačního Poháru Petra Tučka

Kyjov
Navigační soutěž určená pro ultralehké a sportovní letouny, motorová rogala, motorové kluzáky a vírníky, Letiště Kyjov, www.letistekyjov.cz, www.laacr.cz/SvazUL/, www.laacr.cz
 
detail akce
soutěž - ULL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama