Rozhovory a komentáře

03.05.2014 19:11

Nirvana nad Přerovem, aneb rotory se vrací na Bochoř

Rozhovor s Pavlem Březinou (jjk), foto: (jjk) Nirvana nad Přerovem, aneb rotory se vrací na Bochoř

Titulek je trochu zavádějící, ačkoli před nedávnem opustilo české letectvo vojenské letiště v Přerově Bochoři a kde kdo si myslel, že tím je s rotorovými stroji na tomto letišti definitivně konec. Ale to je mýlka. Kromě společnosti LOM Praha a výcvikového vrtulníkového střediska Multinational Aviation Training Center se v Bochoři co nevidět zjeví hejno dalších rotorových přístrojů a to vírníků. Stane se tak přičiněním zlínské firmy Nirvana Systems Pavla Březiny, která sem přesune nejen finální montáž vírníků od firmy AutoGyro, ale i veškerou svou činnost spojenou s paraglidingem a další své aktivity. Kdo Pavla Březinu zná, ví, že každým rokem něčím novým překvapí a jeho fantazie a nápady téměř neznají mezí. Tím novým překvapením je právě usídlení firmy Nirvana v Bochoři, ale i další aktivity spojené pro změnu s poněkud vzdáleným jihoafrickým Krugerovým národním parkem. Právě na dálku do Afriky jsem si s Pavlem Březinou krátce popovídal o jeho „pokračující“ kariéře v soutěžích na paraglidu, ale i o výše zmíněných novinkách a dalším rozvoji vírníkových a paraglidingových aktivit jeho společnosti Nirvana Systems.   

 
Pavle za dva roky se stádečko vírníků i nadále utěšeně rozrůstá. Ostatně jsme o tom hovořili už před rokem, že se tato staronová myšlenka naučit tuzemské létavce opět nalákat do vírníků až nadmíru úspěšně ujala. Ale než se oddáme vírníkům chtěl bych se zeptat. Ty jsi mi vloni říkal, že jsi ze závoděním na paraglidingu definitivně a na vrcholu kariéry skončil („v nejlepším je dobré skončit“, abych tě citoval). A teď otevřu „Pilota“ a koukám, že jsi na podzim absolvoval Parabatix Dubai 2013. A bylo to hodně narychlo, jen čtyři dny od pozvánky od pořadatelů. Asi tě to muselo hodně lákat, že jsi rychle všechno sbalil a uháněl do Spojených arabských emirátů? Nebo jsi tam vyjednával i budoucími sponzory? … a jestli jsem to správně pochopil, tak poletíš i další závody, takže tvé ukončení sportovní kariéry se týkalo „jen“ světových, evropských a tuzemských šampionátů?
 
Je to tak. Skončil jsem se závoděním na klasických šampionátech, ale to neznamená, že mě nelákají další paramotorové výzvy. Parabatix je jedna z nich. Více než závody jde o show a propagaci motorového létání na padácích. Pro mě je to hra a pro Nirvanu reklama. To ale neznamená, že bych chtěl svůj skalp dávat zadarmo. Kluci ze světové špičky jsou jak jsem řekl o pětadvacet let mladší a o 25 kilogramů lehčí. To je pro mě další výzva. Ne, že bych měl ambice vážit 65 kg, ale od té doby na sobě zase trochu pracuji (letos bych si chtěl zaběhnout maraton) … tak mě v těch emirátech nakrkli. No a pro Nirvanu další důvod pro vývoj vlastního silnějšího motoru.
 
Aha tak už tomu rozumím, ale tedy vrátím se ke tvé hlavní současné aktivitě, kterou v rámci Nirvana Systems jsou vírníky. Po té co jsi vybudoval ve Spytihněvi servisní středisko s malou travnatou vzletovou a přistávací plochou se podařilo získat od AutoGyro GmbH Hildesheim certifikát, že lze montovat z dovezených dílů vírníky i ve Spytihněvi. Což znamená, že se podaří zvednout, asi poměrně výrazně, produkci?
 
Nejdříve bych opravil, že hlavní aktivitou Nirvany jsou paramotory. Já jsem poslední tři roky skutečně hodně času věnoval vírnikům, ale tuto zimu jsme hodně pracovali také na vývoji nových věcí pro krosny a už se těším , až to představíme našim zákazníkům.
Těší mě hlavně, že se nám podařilo dát dohromady dobrý tým a ten se neustále rozšiřuje. Také začínáme více spolupracovat se Zlínskou Universitou Tomáše Bati a od toho si slibuji do budoucna přísun nových myšlenek a mladého elánu.
S vírníky mám větší plány, než je jen montovat. Právě jeden ze směrů spolupráce s mladými designéry z university je zaměřen na společný vývoj s firmou AutoGyro.
Ale montáž pro nás hlavně znamená výrazné zkrácení dodacích lhůt. Jak se Autogyru úspěšně rozvíjí mezinárodní prodej, prodlužují se jim dodací lhůty. Přistavěli sice novou laminovnu a lakovnu - celkem 5000 m² nových výrobních prostor, ale stejně je na hotový stroj čekačka minimálně třičtvrtě roku. My to teď umíme do dvou měsíců a jsme připraveni mít na skladě dost kitů abychom mohli i nadále takto rychle reagovat na poptávku.
 
Samozřejmě, že paramotory jsou hlavním výrobním programem, já to právě myslel tak, že jsi se poslední dobou hodně věnoval vírníkům, řekl jsem to trochu nepřesně…Ale s rostoucí produkcí si tedy musel řešit i problém kapacity, která by dřív nebo později zcela jistě přestala být dostačující. Souvisí s tím tedy i přesun Nirvany na bývalé vojenské letiště v Přerově – Bochoři? Ale jestli jsem to dobře pochopil, tak na Bochoř nepřesuneš nejen servisní (a de facto výrobní) středisko vírníků, ale i paragliding ze Zlína? Co bude se Spytihněví a Zlínem? Zůstane tam nějaký servis, nebo třeba letecká škola, nebo celou firmu komplet přestěhuješ do Přerova?
 
Bochoř je pro mě nyní splnění mého snu mít výrobu a vše u letiště. Už deset roků soustavně hledám vhodnou plochu v okolí Zlína. Už jsme i koupili objekty, u kterých jsme se chystali budovat letiště vlastní, ale s vírníky a se školou Flyway se požadavky na plochu trochu změnily. Proto je pro mě přerovské vojenské letiště výborná možnost. Ve Spytihněvi bychom chtěli nechat vývoj virníků, ale vše ostatní by mělo najít důstojné prostory právě v Bochoři.
 
V Přerově je letiště vskutku obrovské, na vírníky i nejmenší a nejkratší pojížděčka je zpevněná dráha 400 metrů krát 15 metrů poněkud naddimenzovaná. Chystáš se tam v této oblasti létání (už jen vzhledem k obrovskému prostoru letiště) nějak velkoryseji rozvíjet vírníkové a paraglidingové létání? …samozřejmě záleží na domluvě a součinnosti s LOM Praha a Multinational Aviation Training Center, abyste si navzájem nepřekáželi…
 
My jsme malá ryba na tak velký rybník, ale určitě bych chtěl naše aktivity dále rozvíjet.
 
Ale letiště v Přerově přímo svou mimořádnou rozlohou k nějakým větším aktivitám přímo vybízí, vždyť se sem letos přesunul v Prostějova i parašutistický šampionát. Vzpomínám si v té souvislost na náš loňský i před loňský rozhovor, kdy jsme se bavili o vírníkovém paintballu. Trojúhelník severně od hlavní dráhy mezi pojížděčkou a někdejšími stojánkami u opravárenského střediska je už dlouhodobě nevyužíván (ani armáda ten prostor vůbec v posledních letech nepoužívala) a k nějakému využití přímo svádí
 
Tento a spoustu dalších nápadů mám v záloze. Jenomže den má pořád (neřád) jen 24 hodin pro všechny.
 
Takže v Bochoři bude kompletně celá Nirvana od prvního šroubu do posledního vírníku či para motoru? Takže do Přerova se bude jezdit nebo létat jako do autosalonu, zákazník přijde,vybere si na jednom místě, objedná, zaplatí vše se doslova na klíč vyrobí n jednom místě a zákazník se tam ještě na tom naučí létat, je to tak? Předpokládám, že kromě výroby, servisu a opravny bude v Přerově asi i škola....
 
Zapomněl jsi vyjmenovat testování, tréninky, závody, a různé další létací atrakce. Doufám vše pod jednou střechou …
 
Jak jsem se zmínil o letecké vírníkové škole, tak se přiznám, že jsem už trochu ztratil přehled kolik poboček vlastně k dnešnímu dni je a kde? …
 
Poboček není v tuto chvíli ještě tolik, kolik si představuji, ale dokončujeme frančízu naší školy Flyway. Zkušební provoz bychom chtěli mimo naši hlavní základnu rozjet v Písku, Rokycanech a Hodkovicích. Zároveň jednáme i s partnery z Polska a Slovenska. Do budoucna máme v plánu rozšířit tyto školy o další aktivity. To ale záleží na tom, jaké se nám podaří najít partnery a spolupracovníky.
 
A když jsme u těch poboček, tak ty jsi v těchto dnech (nebo už ses vrátil?) v Transvaalu v Jihoafrické republice, kde jsi otevíral pobočku Nirvany.... Tedy pobočku, základnu vírníkového a paraglidingoveho létání v Krugerově národním parku..... Nemůžu si nevybavit film Bohové musí být šílení, kde hlavní hrdina létá na takovém vetchém ultralightu a z nedostatku místa přistává na záchranném vystřelovacím padáku .....to tedy létání s vírníkem bude mnohem bezpečnější .....ale jak tě napadlo se angažovat s Nirvanou u Krokodýlí řeky mezi Mosambikem, Zimbabwe a Jihoafrickou republikou? … je to poněkud z ruky z České republiky ☺
 
Tyto odpovědi píšu právě z Afriky. Nirvana tady má již více než sedm let svého zástupce. Stejně tak AutoGyro a tím se zase naše cesty protínají a je možno využit synergie mezi těmito blízkými způsoby létání.
Vzpomínaný film a další obrázky z Afriky ve mě vždy vyvolávají přání létat v této časti světa, ale i představit ji dalším kamarádům a zákazníkům. No a ono se to tak nějak schází. V roce 2010 jsme tady byli s celou českou reprezentací na závodech na Pyramid airfield nedaleko Barbertonu u Krugrova národního parku. To jsem jenom trochu přičichl k safari. Ale seznámil jsem se tady s několika zajímavými lidmi a celou dobu s nimi byl v kontaktu a vymýšleli jsme další společné aktivity.
Loni jsme se zapojili do projektu nadnárodního charakteru spojeneho s cestováním, ochranou přírody, dobrodružstvím ale taky paramotory a létáním.
No a základnu jsme zvolili nedaleko Nelspruitu na lodžii u letiště deset minut letu od Pyramid. Teď jsem tady abych vyzkoušel letecké aktivity, které můžeme zde nabídnout a domluvit doprovodný program pro rodiny a od podzimu tyto služby spojené s exkluzivním povolením nízkých letů nad africkou safari představíme našim zákazníkům.
Chystáme zde také projekt s možností vybudování bungalovů nebo obytných lodžii přímo na letišti s hangáry přímo u domu a možností celoročního létání s paramotory, vírníky, ultralighty nebo i dospělými letadly.
Týden tu tedy od rána do večera v kuse létáme na paramotorech a vírníku a zkoušíme doporučené trasy. Já vždy tvrdím, že nejraději mám Hostýnské vrchy u Zlína, ale musím přiznat, že i tu je na co se dívat a mohu vřele doporučit.
 
Děkuji za rozhovor a přeju ti v této sezoně ať všechno dopadne podle plánů a určitě mnozí už teď jsou zvědaví na Nirvanu v Bochoři a ti, kteří mají rádi dobrodružství určitě přivítají i výlet nad jižní Afrikou ve vírníku, nebo na paraglidu.  
 
 
Rozhovor s Pavlem Březinou (jjk), foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama