Aktuality

22.02.2016 21:55

Velký přelet aneb stádo slonů uchem jehly

(red), www.museum-kunovice.cz/velky-prelet/ Velký přelet aneb stádo slonů uchem jehly

Pomozte zachránit český Air Force One! Podpořte pozemní přepravu letadla Tu-154M, které přivezlo zlaté hokejisty z Nagana, do Leteckého muzea v Kunovicích. V pondělí 22. února 2016 v 19,05 hodin odstartovala crowfundingová kampaň na Startovač.cz. Najdete ji na adrese https://www.startovac.cz/projekty/velky-prelet/ a od zmíněného okamžiku  je možné podpořit Velký přelet na podporu "Naganského expresu" letounu Tupolen Tu-154M 1016 sdílením a samozřejmě také nákupem ceny. Cílem je 400 154,- Kč, které posádka Velkého přeletu potřebuje shromáždit během následujícího měsíce. 

 
O co jde?
 
O letadlo, o velké dopravní letadlo. Fakt. Jde o ex-vládní speciál, letoun Tupolev TU-154M s registrační značkou 1016, který v barvách České republiky létal s vrcholnými politiky, ale také s vojáky a sportovci. Přesně před osmnácti lety přivezl zlatou hokejovou výpravu z olympiády v Naganu! Neřekneme mu proto jinak než „Naganský expres“. Letadlo je poměrně mladé - bylo vyrobeno v roce 1996, takže letos mu bude právě dvacet. Je to prostě kráska v nejlepších letech. :-)
Po svém vyřazení mohl letoun skončit ve šrotu, ale nám se podařilo jeho chmurný osud zvrátit. Letadlo jsme zachránili a teď je chceme dostat do Leteckého muzea v Kunovicích, kde je vystavíme a zpřístupníme veřejnosti. 
 
Proč potřebujeme vaši pomoc?
 
Letoun již déle než rok postupně demontujeme na letecké základně Praha – Kbely. Děláme to ve svém volném čase a zcela zadarmo. Demontáž s pomocí přátel a partnerů zvládáme, ale největší oříšek bude představovat  doprava. Letoun již svůj letecký život definitivně dosloužil, takže není jiné cesty, než přeprava po silnici. Bude se jednat o největší přepravu letounu "po zemi" v historii České republiky! Poslední přesun po zemi povede téměř přes celou republiku z kbelského letiště na východní Moravu a bude trvat minimálně dva dny. 
Unikátní přepravní akce bude bohužel také náležitě drahá. Právě proto potřebujeme vaši pomoc. Díky Startovači se můžete projektu účastnit také Vy a na Velký přelet nám přispět. Ba co víc! Budete nesmazatelně zapsáni do historie, protože Vaše jméno bude uvedeno mezi těmi statečnými, kteří nám pomohli zachránit a zpřístupnit veřejnosti jedinečnou technickou památku.
Prosíme, pomozte nám tento unikátní letoun české historie zachránit a přepravit jej do nového domova v Leteckém muzeu v Kunovicích. 
 
Pokud cílovou částku překročíme...
- nakoupíme originální letištní schodiště pro bezpečný a stylový přístup návštěvníků do letounu
- vybudujeme kvalitní fundament a zázemí hodné tohoto letounu
- necháme nakonzervovat a opravit lak letounu profesionální firmou
- znovuzprovozníme audio, video vybavení a osvětlení na palubě letounu
 
Jaké odměny jsme pro vás nachystali?
 
Jak jinak, než tématické. Buď s leteckou tematikou, nebo se vztahem k historii "Naganského expresu". Kromě běžných odměn, jako jsou samolepky, hrnky nebo trička, si zájemci budou moci zakoupit letenku na Velký přelet a jejich jméno zůstane zvěčněno výšivkou na sedačce i po vystavení letadla v muzeu. Hokejoví fandové si mohou připlatit za výrobu speciálního dresu - s jejich vlastním jménem a s číslem sedačky. Techničtí nadšenci možná ocení relikvii v podobě znehodnoceného šroubu z tupolevu. A letečtí fandové si dokonce mohou koupit místo v pilotní kabině.
 
Proč je naše letadlo tak výjimečné?
 
Je to jeden ze dvou posledních letounů TU-154 v České republice. Letoun přepravoval v letech 1996 - 2007 vládní činitele, prezidenty, vojáky AČR na zahraniční mise a sportovce. Je to takový český AIR FORCE ONE. (Foto: army.cz, Dan Materna / MAFRA)
Díky olympiádě v Naganu 1998 je ale ještě výjimečnější. Vzpomínáte si, co se stalo přesně před 18 lety, 22. 2. 1998? Přepisovaly se dějiny, aspoň ty hokejové. Český hokejový tým ve finále olympijského turnaje v Naganu porazil Rusko 1:0 a poprvé v dějinách vyválčil olympijské zlato.
O den později se hrdinové vrátili z Nagana do Prahy, celý tým. K týmu, který teď pojila nejen soupiska, ale hlavně euforie, radost a štěstí, teď patřili i další. Stříbrnobronzová lyžařka Katka Neumannová, rodinní příslušníci, trenéři, asistenti, pomocníci. Byl to tým, v němž byly nejen hvězdy, ale také nenápadní a spolehliví dříči. Protože bez těch to nejde.
Tým tvořili i ti, kteří tenhle zlatý náklad dovezli. Na palubě legendárního letu byla i letecká hvězda – bývalý akrobatický pilot Petr Jirmus. A doslova největším dříčem bylo samotné letadlo. "Náš“ tupolev, tenkrát ještě se značkou OK-BYZ a přezdívaný Zuzana. Chvíli po přistání řekl do médií bek nároďáku František Kučera: "Myslím, že to letadlo budou muset trochu poopravit".
Ačkoli tenkrát "tůčko“, narozené v Rusku, mělo nárok truchlit za poražené hokejové finalisty z Východu, zachovalo se férově a stalo se důstojným účastníkem zlatých českých oslav. Už to zkrátka nebylo nějaké ruské letadlo, ale naše české tůčko v národních barvách. 
Týmy se však mění a občas je někdo opouští. Přešly zlaté časy českého hokeje a přešly zlaté časy vládních tůček. V roce 2007 dva tupolevy v barvách České republiky dolétaly a zůstaly opuštěně stát na kbelském letišti. O sedm let později se však kolem obou letadel zformoval další tým. Parta nadšenců do letadel, kteří se nechtěli smířit s tím, že by tyhle krásné stroje měly skončit na smetišti dějin. 
I tenhle tým je plný dříčů a bojuje svůj zápas o záchranu letadel už déle než rok....
 
Jak jsme na tom?
 
Letoun stojí odstaven na ploše vojenského letiště Praha – Kbely, postupně jej ve svém volném čase (každý víkend) rozebíráme a připravujeme k pozemnímu transportu. Celý transport by se měl realizovat v průběhu roku 2016. Kdy přesně? To ještě ani my nevíme, přesný termín přepravy upřesníme dle postupu prací na demontážích. Prohlédněte si fotografie postupu demontážních prací – pracujeme víkend co víkend, v létě, v zimě (a v zimě je pořádná kosa!) a už se blížíme do finále.
 
Bláznivý nápad?
 
Pro mnohé ano. Začínali jsme s nulou, pomohli nám partneři a my se do toho pustili se vší vervou. Přitom nejspíš půjde o největší akci v historii České republiky, co se týká přepravy tak rozměrného leteckého exponátu po silnici v jednom konvoji. Unikátní je rovněž v tom, že náročnou demontáž provádíme bez takových zásahů, které by mohly letadla znehodnotit. To znamená žádné řezání, ale pomalu rozdělávat šroubek po šroubku...
Díky tomu se dala do kupy parta lidí z různých koutů naší i Slovenské republiky, která dělá vše, co je v jejích silách, aby se to obří letadlo dostalo do nového domova a ne do šrotu. Až to převezeme, budeme také něco jako cestovatelé ;-)
Jak jsme se chystali na Startovač?
 
Abychom na projekt upoutali, nakreslili jsme komiks, který jsme vytiskli a od léta 2015 rozdávali návštěvníkům muzea, "náhodným pocestným" a na benzínkách podél D1 při cestách Kunovice - Praha a zpět apod. Možná máte jeden doma...  ;-)
Poděkování
Bez velkých hráčů a bez pomoci sponzorů se žádný zápas nevybojuje. Proto náš tým posílili hráči zvučných jmen, kterým tímto velice děkujeme za veškerou pomoc a podporu.
Obzvláště děkujeme za pomoc a vstřícnost Armádě České republiky, 24. základně dopravního letectva Praha Kbely, Ministerstvu obrany České republiky (MO) a Agentuře hospodaření s nemovitým majetkem (AHNM).
  
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama