Aktuality

26.04.2009 19:30

V Milovicích je George Lucas

text,foto: (jjk), www.flyinglegends.cz V Milovicích je George Lucas

Od minulého týdne jsou na bývalém vojenském letišti v Boží Dar – Mladá u Milovic ubytovány  historické skvosty, které účinkují v připravovaném dramatu Lucasfilmu „Red Tails“. Film by se měl v Milovicích natáčet do poloviny května, jak dlouho tu pobudou i létající pamětníci druhé světové války teprve uvidíme.

Na našem nebi se v souvislosti s tímto filmem tedy prohánějí francouzská B-17 (F-AZDX) „Pink Lady“, britský a francouzský P-40 (G-KITT a F-AZKU) a německo, britsko, francouzská skupina P-51 (D-FTSI, G-HAEC a F-AZSB) a nestárnoucí DC-3 (N147DC). Spolupracovat na natáčení bude i české Sdružení Heritage of Flying Legends. A když se zrovna nenatáčí je vidět jak se mechanici a piloti starají o své stroje, respektive jak z nich umývají filmovou kamufláž, což není zrovna nejčistější práce. Ale zjeví se tu nečekaně i policejní sanitní vrtulník, protože kdesi za natáčecím prostorem havaroval.

Společnost Lucasfilm, režiséra a producenta George Lucase realizuje film, jeho předlohou je  pravdivý příběh první černošské bojové letecké jednotky „Red Tails“, a nebo také „Letci z Tuskegee“. Tento projekt je jedním z Lucasovým vysněných námětů. Prý se ke zpracování tohoto díla chystal už od roku 1989. Film má pojednávat nejen o afroamerických bojových pilotech válčících nejen s nacistickým Německem, o americké rasismu, ale i o obrovské statečnosti černošských pilotů. Mělo by se kromě České republice natáčet i ve Velké Británii, v Itálii, v Chorvatsku a vše hotovo by mělo být do konce tohoto roku.

Red Tails vznikly v roce 1941, kdy americká armáda pod tíhou okolností začala nabírat nové piloty i mezi černošskými občany. Rasismus v americké armádě však znamenal různá omezení a nepřekonatelné překážky (např. dosud nepožadované vysokoškolské vzdělání a předchozí letecká praxe). I přes tato příkoří se z mnoha zájemců podařilo vybrat 13 a z nich v červenci 1941 na vojenském letišti v alabamském Tuskegee udělat kadety prvního leteckého kurzu. Tak vznikla 99. bojová jednotka v Tuskegee pod velením Benjamina O. Davise jr., který byl jedním z prvních černošských absolventů West Pointu a jeho otec byl vůbec prvním černošským generálem americké armády.

K prvnímu nasazení jednotky došlo v Tunisu proti Luftwaffe v severoafrické kampani, kde získala první válečné zkušenosti. Za čtyři roky bojů se Tuskegee Airmen zúčastnili 15 000 bojových misí v severní Africe a v Evropě. Ve výbavě jednotky byly postupně letouny P-40 Warhawk a P-39 Aircobra, a později P-47 Thunderbolt a Mustangy P-51. A od britských letců dostali i výše zmíněnou přezdívku Red Tails, kvůli zbarvení směrovek svých letounů, které upozorňovalo posádky amerických bombardérů na doprovázející stroje tuskageeských letců. Pilotů v Tuskegee do roku 1946 bylo vycvičena celá tisícovka a tato skupina působila při operacích v Itálii a při doprovodech bombardérů nad Maďarskem, Rakouskem, Československem, Polskem i nad Německem. A výsledky měli tito piloti přímo uchvacující. Za své činy v bojových misích si vysloužili řadu válečných vyznamenání, stříbrných a bronzových hvězd, leteckých křížů, leteckých medailí a purpurových srdcí a v březnu roku 2007  bylo 350 členů jednotky Tuskegee Airmen oceněno zlatou medailí Kongresu.

 

(jjk)

Zdroj: Heritage of Flying Legends, www.flyinglegends.cz

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama