Aktuality

15.08.2009 19:55

V Jihlavě na ostro a kohouti nekokrhají

(jjk), LAA ČR, www.laa.cz (aktualizováno) V Jihlavě na ostro a kohouti nekokrhají

Prvním soutěžním dnes začalo v tetelivém parnu Mistrovství světa v ultralehkém létání opět po dvou letech na českém území v poklidném „sletovém“ pohodovém tempu. Tentokrát se hostitelem stalo jihlavské letiště Henčov a tak se můžeme opět těšit na vrcholné výkony ultralehkých strojů a jejich pilotů.

Je to po MS v letecké akrobacii kluzáků v Hosíně a světovém šampionátu  paraglidingu v Novém Městě nad Metují třetí významná akce, kterou narychlo pořádá Česká republika, protože původní francouzští pořadatelé ve své naprosté neschopnosti nebyli způsobilí tyto tři soutěže pořádat. V případě kluzáků Francouzi podrazili nohy FAI hned na začátku roku, kdy pořádání akce vzdali a v obou dalších případech, kdy měli garantovat dvojí mistrovství světa (ULL a PGL) v Libanonu, byl stav přípravy tak děsivý, že jim mezinárodní leteckou federací musely být obě soutěže odebrány. Což lze pro francouzské organizátory považovat za mimořádnou ostudu, ale kdo kdy byl nucen spolupracovat s nějakou francouzskou firmou či společností má zcela jistě podobné či ještě fatálnější zkušenosti. V této souvislosti jsem si drze dovolil přetisknout úvodník z červencového čísla bulletinu Letecké amatérské asociace Pilot z pera jeho šéfredaktora Miroslava Orose, který je trefný (k nahlédnutí na konci článku). Francouzští piloti se však urazili a do České republiky na soutěže v paraglidingu ani ultralightech nedorazili a rozhodli se pro bojkot. V Čechách máme několik hezkých přísloví: pro pravdu se člověk vždycky nejvíc zlobí a také potrefená husa zakejhá. I když v případě husy to není to pravé přirovnání, protože národním ptákem Francie je kohout … Takže asi něco na té organizátorské neschopnosti Francouzů asi něco bude. Ale řekněme si: žádná škoda. Než poslouchat jízlivé kokrhání Nicolasových kohoutků, tak to je snad lepší, že nepřiletěli. .... a ještě je jedno hezké české přísloví: ryba smrdí od hlavy a kdo si vzpomene na chování kohoutka Nicolase za francouzského předsednictví EU a posléze za českého předsednictví buďme rádi, že jsme pro tentokrát tohoto frackovitého arogantního chování ušetřeni.

Ale vraťme se k soutěži. Dnešek začíná v Jihlavě v 10,00 hodin slavnostním zahájením a po něm už naostro začínají první úlohy. V té první mají piloti úkol odstartovat ze stometrového decku a za čtyři minuty opět přistát a to co nejpřesněji do decku se zapnutým motorem. A ještě dnes odpoledne jsou na programu další tři úlohy a to například přesnost přistání atp. To znamená, že se to nad Jihlavou bude v sobotu hezky hemžit a tak i pro diváky bude začátek soutěže velmi atraktivní, protože uvidí všechny závodníky najednou. A tak bude k vidění celá šedesátka zúčastněných posádek z České republiky, Velké Británie, Ukrajiny, Ruska, Slovenska, Polska, Maďarska, Litvy, Norska, Německa, Španělska a Izraele.

 

A ještě k na začátek úvodní slovo prezidenta Letecké amatérské asociace Jana Brskovského, pod jejíž hlavičkou je mistrovství světa v ultralehkém létání pořádáno.

 

 

(jjk)

 

Česká republika patří k zemím s velkou leteckou tradicí. Již od dvacátých let minulého století používají letci heslo˝Vzduch je naše moře˝ a již v té době také létala česká sportovní letadla stavěná továrně i amatérsky.

Od začátku devadesátých let minulého století pečuje v České republice o rozvoj létání na ultralehkých letadlech, motorových i bezmotorových závěsných a padákových kluzácích, a také ultralehkých vírnících a vrtulnících Letecká amatérská asociace ČR. Posláním naší Asociace je rozmach rekreačního ˝Létání pro radost˝, organizování sportovních leteckých soutěží i podpora vývoje a stavby lehké sportovní letecké techniky. Letecká amatérská asociace ČR je zároveň pověřena státem správu v celé oblasti sportovních létajících zařízení včetně výuky, vydávání pilotních a technických průkazů. Letecká amatérská asociace ČR eviduje stabilně kolem 7000 členů.

Je pro nás velkou ctí a zároveň závazkem, že jsme byli již potřetí pověřeni pořádáním světového mistrovství v ultralehkém létání. Světový šampionát v motorovém paraglidingu má na území České republiky premiéru. Příprava obou mistrovství probíhá v součinnosti členů LAA ČR a aeroklubů v Jihlavě a Novém Městě nad Metují. V případech obou mistrovství se do organizace úzce zapojují i představitelé města.

Věříme, že obě mistrovství světa proběhnou v duchu hesla ˝Létání pro radost˝, že vstoupí do historie zejména kvalitní organizací a sportovními výkony účastníků, a také že přispěje k pozitivní publicitě sportovního létání nejširší veřejnosti.

 

Mnoho úspěchů přeje

 

Jan Brskovský

prezident Letecké amatérské asociace ČR

 

A ještě úvodník Miroslava Orose z č.7 bulletinu LAA Pilot

 

Světová letecká federace FAI má mimo jiné za úkol organizovat mezinárodní letecké soutěže. Jak se zdá, najít schopné organizátory je čím dál tím těžší a na organizaci mnohých mistrovství světa či Evropy se dlouhé fronty nestojí. Místo toho, aby byli organizátoři známi alespoň dva roky dopředu, vybírají se často i jen několik měsíců před začátkem šampionátu. Nechci polemizovat a spekulovat, proč tornu tak je, s několikaletou zkušeností sportovního leteckého novináře ale již začínám tušit, kde by mohl být zakopaný pes — ale o tom jindy.

I na přelomu loňského a letošního roku musely komise FAI, jejichž úkolem je vybrat organizátory vrcholných sportovních akcí, řešit, kdo jim vytáhne hned několik trnů z paty. Všechny jím shodou okolností do paty zapíchli Francouzi. Na přelomu roku odstoupili od organizace mistrovství světa v letecké akrobacii na kluzácích, stejně tak nedokázali přesvědčit představitele FAI o tom, že při mistrovstvích světa v ultralehkém létání a motorovém paraglidingu, která se měla pod francouzskou patronací konat v Libanonu, dokážou zajistit bezpečnost všech zúčastněných.

Na pomoc ve všech případech přispěchali letci z České republiky. Organizace mistrovství světa v akrobacii na kluzácích se na poslední chvíli ujal Aeroklub Hosín, mistrovství světa v ultralehkém létání uspořádá Letecká amatérská asociace na letišti Aeroklubu Jihlava a mistrovství světa v motorovém paraglidingu hostí taktéž pod hlavičkou LAA ČR Aeroklub Nové Město nad Metují.

Rozhodnutím vytáhnout FAI trny z paty získala Česká republika v leteckém světě obrovskou prestiž. Nemůžu si odpustit rýpanec směrem k Francouzům. Po před několika dny ukončeném předsednictví Evropské unie, při kterém si zejména Francouzi neodpustili několik ostrých výpadů proti České republice, má Česká republika znovu šanci, ukázat se, co umí — samozřejmě v mnohem menším světě leteckého sportu a letecké politiky. Věřme, že to nebudou právě francouzští letci, kteří svou tradičně kriticky laděnou rétorikou, budou aktivně hledat chybičky v organizaci, které se většinou nevyhnou sebelepšímu organizátorovi. Hledat je zřejmě budou jen na dálku. První „vzkaz českým organizátorům již totiž vyslali. Mistrovství světa v ultra lehkém létání ani mistrovství světa v motorovém paraglidingu se rozhodli otevřeně bojkotovat. Nabízí se otázka, zda je tento bojkot výrazem zklamání nad rozhodnutím FAI odebrat organizaci Libanonu, nebo pouhá zástěrka situace ve francouzském národním aeroklubu, který má nového prezidenta, a ten zahájil svou činnost mnohými reorganizačními kroky. Bohužel na tuto otázku zatím neznám odpověď‘.         

Hodně štěstí všem leteckým nadšencům přeje

Miroslav Oros

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

... a podpis ... a podpis
... a podpis
 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama