Aktuality

12.07.2018 01:00

Pokračuje spojenectví s Kanadou a Brazílií

(red), www.businessinfo.cz Pokračuje spojenectví s Kanadou a Brazílií

Kanada je pátým největším výrobcem letadel a leteckých komponentů na světě, a tuto zemi reprezentuje především průmyslový koncern Bombardier, který sídlí v Montrealu a dodává z pozice světové trojky na trh letouny a kolejová vozidla. Založena byla v roce 1942 pod názvem L'Auto-Neige Bombardier Limitée a prvním produktem byl sněžný pásový automobil B7.

Českou leteckou spolupráci s Bombardierem reprezentuje hlavně Aero Vodochody, které  dodává náběžné hrany křídel pro projekt Bombardier CSeries. Posílení výrobní a technologické spolupráce a příležitost pro české firmy vstoupit do dodavatelského řetězce Bombardieru a dalších kanadských subjektů, stejně jako možnosti kanadských investic v České republice byly hlavními tématy jednání mezi zástupci kanadských a českých leteckých podniků během březnové incomingové mise. Kanaďané navštívili patnáct tuzemských leteckých výrobních závodů a vývojových institucí a potkali se ze zástupci více než dvaceti dalších firem z oboru na akcích v Praze, Brně a Kunovicích. Jednání probíhala mezi zástupci devíti firem a kanadských institucí jako jsou Bombardier, MHI Aerospace Canada, CAE a Cyclone MFG. Ostatně o dosavadní spolupráci svědčí už umístění servisního střediska a pobočky společnosti Bell Helicopter, respektive její kanadské divize, na pražském ruzyňském letišti.
S brazilským výrobcem Embraer, v níž drží zlatou akcii tamní vláda, a kterého čeká zřejmě společná budoucnost s americkým Boeingem, zase pojí vodochodské Aero spolupráce na transportním stroji KC-390. Boeing oznámil, že chce převzít od Embraeru jeho komerční aktivity, ale vojenská výroba by zůstala pod kontrolou Embraeru, což byl od začátku požadavek Brazílie. Zmíněný vojenský transportní letoun KC-390 přistál ve Vodochodech v červenci před dvěma lety, a byl vyvinut na objednávku brazilské armády pro plnění celé řady úkolů. Přepraví až 26 tun materiálu, 80 cestujících nebo více než 60 parašutistů. Poskytne tankování za letu, dokáže monitorovat vzdušný prostor nebo se proměnit v létající nemocnici. Na další spolupráci Aera Vodochody a Embraeru se spojením s Boeingem nic nezmění.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama