Aktuality

02.02.2010 19:41

Pilotem roku 2010 je Cuculus canorus

(red), Česká společnost ornitologická, www.birdlife.cz Pilotem roku 2010 je Cuculus canorus

Česká společnost ornitologická pro letošek zvolila pilotem roku 2010 v „Kampani Pták roku“ Kukačku obecnou Cuculus canorus. Kukaček v naší přírodě bez zjevné příčiny ubývá a tak by měla ornitologům sloužit v Mezinárodním roce biodiverzity jako příklad pestrosti přírody mimo jiné i v kampani zaměřené především na děti, které budou moct přispívat svými pozorováními do internetového projektu monitorování příletu ptactva „Jaro ožívá“.
Kukačku vybrala Česká společnost ornitologická  jako široce známý druh, který neodmyslitelně patří k české a moravské krajině. Kukačka navíc v letošním mezinárodním roce biodiverzity dobře ukazuje, že každý druh je v přírodě nezastupitelný. Se ztrátou kukačky by naše příroda přišla i o ojedinělý fenomén, o hnízdní parazitismus. Úbytek kukačky zřejmě souvisí s intenzifikací zemědělství, která je dána „Společnou zemědělskou politikou Evropské unie“. Proto je reforma tohoto programu jednou z priorit, kterým se ČSO a BirdLife Int. intenzívně věnuje.
Kukačka má mezi ptáky výjimečné postavení. Její hlas je snad nejznámějším ptačím hlasem vůbec – volání samce kukačky pozná každý. Stejně tak je široce znám její způsob rozmnožování – kukačka je jediným hnízdním parazitem u nás, nestaví si vlastní hnízdo, ale snáší svá vejce do hnízd až několika desítek hostitelských druhů. I přesto ale zůstává velice tajemným ptákem. Během jara ji sice často zaslechneme, ale málokdy spatříme. Setkání s kukaččím mládětem či vejcem je pak ještě mnohem vzácnější – dokonce ani většina ornitologů se přes všudypřítomné hlasové projevy kukaček s jejich potomstvem v cizích hnízdech nikdy nesetkala. Kukačky žijí skrytě, svá vejce snesou jen do pár procent hostitelských hnízd a navíc hostitelé část kukaččích vajec ze svých hnízd vyhodí. Není proto divu, že většina toho, co víme o fascinujícím životě kukaček, byla vybádána až během posledních dvou desetiletí.
Kukačka žije na celém území naší republiky, od nížin po nejvyšší hory. Prozradí se svým známým kukáním, a pokud je spatřena, tak nejspíše v letu. Kukačka tvarem těla připomíná menšího dravce, ale na první pohled upoutá tím, že prakticky nezvedá křídla nad úroveň těla. Když sedí, má kukačka často svěšená křídla a mírně pohybuje dlouhým ocasem. Pokud jde o barvy, objevuje se buď s šedou nebo rezavou formou. Dospělí samci jsou vždy šedí, mláďata jsou vždy rezavá a samice mohou být šedé i rezavé.
Rozmnožování kukaček je krásnou ukázkou mnohotvárnosti přírody. Kukačky jsou promiskuitní a trvalé páry patrně netvoří. Samice vyhledávají hnízda pěvců, nejčastěji rákosníků, červenky nebo rehka zahradního, a snášejí do nich po jednom vejci. Jedno nebo víc vajec hostitele přitom sežerou. Pokud hostitel cizí vajíčko pozná, může jej z hnízda vyhodit. Když to neudělá, vyhodí naopak malá kukačka těsně po vylíhnutí všechna zbývající vejce a mláďata hostitele. Unikátní video zachycující toto vytlačovací chování je zveřejněno na stránkách České společnosti ornitologické zde: Kukacka.
K tomu uvádí autor tohoto vide a autor brožury Pták roku 2010, doc. Tomáš Grim, Ph.D., že přestože studuje kukačky více než deset let, vždy se mu znovu tají dech, když vidí slepé a holé mládě, jak do úmoru balancuje na zádech vejce skoro stejně velké, jako je samo. Je to jeho jediná možnost – pokud by se mláďat hostitele nezbavilo, v jejich konkurenci by strádalo a mohlo by i zahynout, uvádí Tomáš Grim.
Kampaň Pták roku organizuje Česká společnost ornitologická (ČSO) od roku 1992. Současně s vyhlášením ptáka roku je vydávána i stejnojmenná brožura, obsahující základní informace o životě vybraného ptačího druhu, o jeho příbuzných i o ohrožení, kterým je vystaven. Součástí bývají i rady, jak může každý ptákovi roku pomoci. Na vydání brožury Kukačka obecná – Pták roku 2010 se podíleli: Ministerstvo životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Vojenské lesy a statky ČR, s.p., Národní park České Švýcarsko, Národní park Šumava, Ochrana fauny ČR, CHKO Kokořínsko, CHKO Pálava a členové ČSO.
(red), Česká společnost ornitologická, www.birdlife.cz

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama