Aktuality

01.06.2014 01:00

Odletěl Sojuz TMA-13M a Alexanderem Gerstem

(red), www.esa.int Odletěl Sojuz TMA-13M a Alexanderem Gerstem

Dne 29. května 2014 ráno se úspěšně spojila s Mezinárodní kosmickou stanicí loď Sojuz TMA-13M, která odstartovala o den dříve v pozdních hodinách z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. V tříčlenné posádce je i kosmonaut ESA Alexander Gerst, který bude po příštích šest měsíců členem 40. a 41. základní posádky ISS. Společně s Alexanderem Gerstem se do vesmíru vydal ruský kosmonaut Maksim Surajev a astronaut NASA Gregory Reid Wiseman. I různorodost posádky demonstruje hodnotu mezinárodní spolupráce ve vesmíru.

Mise Alexandera Gersta je třetí návštěvou německého kosmonauta na ISS a šestou dlouhodobou misí kosmonauta ESA zde.
Loď Sojuz TMA-13M odstartovala z kosmodromu Bajkonur ve středu 28. května v 19:57 h GMT (21:57 h středoevropského času) a oběžné dráhy dosáhla o devět minut později. Po čtyřech obletech kolem Země pak bezpečně zakotvila na stykovacím uzlu modulu Rassvět.
K připojení došlo v 1:44 GMT (3:44 h středoevropského času) a průlez byl otevřený ve 3:52 h GMT (5:52 h středoevropského času). Nové posily přivítala stávající posádka stanice ve složení Aleksandr Skvorcov, Oleg Artěmjev (oba Rusko) a Steven Swanson (USA). Ti jsou členy 39. a 40. základní posádky ISS.
Během prvního týdne pobytu na ISS se Alexander a jeho společníci budou zabydlovat v novém působišti a seznamovat se s ním. Následně je čeká nabitý program plný výzkumných a technických aktivit.
Mise Alexandera Gersta v plánované délce 166 dní je pojmenována Blue Dot, a to dle amerického astronoma Carla Sagana, který planetu Zemi označil jako „bledě modrou tečku“ (Pale Blue Dot). Přesně tak se totiž jevila na fotografiích sondy NASA Voyager pořízených ze vzdálenosti šesti miliard kilometrů.
Náplní mise je intenzivní vědecký program, který plně odráží pestrost výzkumu prováděného na ISS.
V souladu s politikou ESA, která hovoří o maximalizaci praktického přínosu kosmického výzkumu, provede Alexander Gerst více než čtyřicet experimentů s vědeckým přínosem nebo které budou podkladem pro budoucí průzkumné mise.
Experimenty budou zahrnovat fyziku materiálů, fyziologii, radiační biologii, sluneční výzkum, biotechnologie, fyziku kapalin a astrofyziku. K nim je pak zapotřebí ještě připočítat sérii technologických demonstrací.
„Zlatým hřebem“ mise Blue Dot bude práce v elektromagnetické levitační peci, jejíž výstupy by měly najít uplatnění v průmyslové tavbě a vést k výrobě čistších plus přesnějších kovových odlitků.
Rozptýlením roztaveného kovu v beztíži získají vědci přesnější informace o jeho chování, které pak budou moci využít na Zemi. Tady jsou totiž všechna podobná pozorování ovlivňována gravitací a také schránkou, ve které k pokusu dochází.
Všechny vědecké experimenty na kosmické stanici posouvají hranice znalostí a jsou hybatelem inovací na Zemi.
Alexander Gerst bude také coby palubní inženýr asistovat při příletu pátého a posledního „kosmického náklaďáku“ ATV (Automated Transfer Vehicle) pojmenovaného Georges Lemaître. S jeho startem se počítá 25. července 2014.
Zásobovací družice ATV jsou největšími zásobovacími loděmi, které obsluhují kosmickou stanici. Na ni dopravují nezbytné zásoby, pomáhají pravidelně zvyšovat její oběžnou dráhu a jsou schopné s 420 t těžkým komplexem v případě potřeby provádět úhybné manévry. A to třeba tehdy, když se objeví nebezpečí v podobě možné srážky s úlomkem kosmického smetí.
ATV-5 bude testovat nový laserový infračervený senzor LIRIS, který umožním budoucím družicím připojovat se autonomně k cílům, jako jsou kosmické lodě nebo trosky vysloužilých družic.
Alexander Gerst se zapojí i do aktivit spojených s připojením a vykládkou dalších zásobovacích lodí, které mají v průběhu jeho mise k ISS dorazit.
Mezi další vrcholy jeho pobytu ve vesmíru bude výstup do otevřeného prostoru ve skafandru.
Stejně jako už dříve další kosmonauti ESA se i Alexander Gerst zúčastní vzdělávacích programů, jejichž cílem bude inspirovat děti a mládež.
(red), www.esa.int

Zdroj: www.esa.int/cze/ESA_in_your_country/Czech_Republic

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama