Aktuality

05.04.2011 01:00

Ocenění za celoživotní práci pro Jana Koláře

(red), www.czechspace.cz Ocenění za celoživotní práci pro Jana Koláře

Podvýbor pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny PČR ve čtvrtek 24. března 2011 uděloval na svém slavnostním zasedání oceněná za celoživotní přínos pro české, resp. československé letectví a kosmonautiku. Ředitel České kosmické kanceláře Doc. Ing. Jan Kolář, CSc. získal ocenění za celoživotní práci v oblasti kosmického výzkumu a kosmických aplikací, přípravu a organizaci 61. Mezinárodního astronautického kongresu v Praze v roce 2010 ve funkci ředitele České kosmické kanceláře.

Mezi dalšími oceněnými byli Ing. Boleslav Stavovčík, MUDr. Josef Vanko, Ing. Vít Vavřina, Jan Brskovský, Miloš Kvapil, Ing. Ivan Hubert a kolektiv Leteckého ústavu VUT Brno pod vedením prof. Ing. Antonína Píštěka CSc.
Doc. Ing. Jan Kolář, CSc. se narodil v roce 1944. Vystudoval jadernou fyziku na ČVUT v Praze a je dnes propagátorem kosmonautiky a profesním průkopníkem ve využívání družic pro pozorování Země. Působil na stavební fakultě ČVUT, kde v roce 1981 založil laboratoř dálkového průzkumu a zavedl družicové pozorování Země do vysokoškolské výuky. 
V letech 1984 až 1991 byl ve vedení pracovní skupiny dálkového průzkumu programu Interkosmos a v roce 1990 založil geoinformační firmu GISAT, která poskytuje služby s využitím družicových dat. Byl také v čele katedry aplikované geoinformatiky a kartografie na Přírodovědecké fakultě Karlovy university v Praze. V roce 2003 založil Českou kosmickou kancelář, neziskovou organizaci, která se věnuje rozvoji kosmických aktivit v České republice a spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou.
 
(red), www.czechspace.cz   
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama