Aktuality

25.08.2015 01:00

Nový památník na ruzyňském letišti

text, foto: (jjk) Nový památník na ruzyňském letišti

Českoslovenští letci z Royal Air Force mají svůj nový památník věnovaný jejich návratu do Československa v srpnu roku 1945. V parčíku před budovou tzv. starého ruzyňského letiště byl v pondělí 24.srpna 2015 odhalen nový památník československým letcům sloužících v Royal Air Force (310., 312., 313. stíhací peruti s 311. bombardovací peruti). Pomník z dílny architekta Martina Zajíčka ze Slaného znázorňuje stíhací letouny Spitfire a do tvaru vítězné ho oblouku je obložený leštěnou žulou se znaky čtyř československých perutí, které byly součástí Royal Air Force. V britském královském letectvu sloužilo během druhé světové války dva a půl tisíce československých letců, z nichž 531 (podle jiných zdrojů  se nedožilo konce války.  

Ačkoli českoslovenští letci se chtěli zapojit do bojů při osvobozování Československa už na jaře roku 1945 bylo jim to na nátlak sovětského vojenského velení znemožněno. Poslední velkou akcí československých stíhacích perutí totiž byla účast na výsadkové operace v prostoru Weselu už dne 24. března 1945. Podobné to bylo i s příletem do vlasti v květnu 1945. Nebylo jim umožněno přilétnout do osvobozeného Československa hned v květnu roku 1945, ale až v první polovině srpna 1945. Dne 13. srpna 1945 přistálo na pražském letišti 54 spitfirů československé stíhací skupiny a příslušníci 311. československé bombardovací perutě se dostali do Praze o týden později a 21. srpna 1945 se uskutečnil vítězný pochod československým příslušníků RAF Prahou zakončený slavnostní přehlídkou na Staroměstském náměstí. Ten den také proběhla vzpomínková akce k uctění padlých, popravených a zemřelých čs. letců v pražském Divadle 5. května. Perutě však byly zrušeny v roce 1946 a zařazeny do složek československé armády. Vesměs se velitelé sloužící ve Velké Británii díky svým zkušenostem stali i veliteli nové obnoveného československého vojenského letectva. Po „Únoru 1848“ se však letci z Velké Británie ocitli v nemilosti komunistického režimu a byli propuštěni z armády, postiženy byli i jejich rodinní příslušníci (manželky vyhozeny z práce a děti nesměly studovat), byly jim zabaveny majetky a mnoho příslušníků tzv. západního odboje skončilo ve vězení, v pracovních táborech, či dokonce na popravišti. Mnoho letců se uchýlilo do emigrace. Rehabilitace se dočkali až po roce 1989. V těchto dnech uplynulo od okamžiku, kdy se z Velké Británie českoslovenští letci vrátili do vlasti už sedmdesát let a připomínkou jsou různé události viz. například Spitfire přistál na Hradčanech.
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama