Aktuality

15.04.2018 01:00

Nové investice v Tuřanech, hasiči a kryté schody

(red), www.brno-airport.cz Nové investice v Tuřanech, hasiči a kryté schody
Ve druhém dubnovém týdnu hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek na letišti Brno - Tuřany pokřtil nový speciál pro letištní hasiče, vozidlo Rosenbauer Panther, který je součástí rozsáhlých investic do bezpečnosti a komfortu cestujících, do kterých se letiště pouští od chvíle, kdy se jeho provozovatel stal součástí skupiny Accolade. Kromě hasičského speciálu letiště koupilo také nové kryté mobilní nástupní schody k letadlům, které jsou vůbec prvními mobilními krytými schody na tomto letišti. K rozšíření dojde i u odbavovacích přepážek.
„Jsem rád, že nový nájemce vnesl do provozu letiště novou energii a že jsme nastartovali již od začátku pozitivní a pravidelnou komunikaci. Prvořadým cílem Jihomoravského kraje je dlouhodobý rozvoj leteckých linek a rozšiřování pravidelných leteckých spojů do dalších atraktivních destinací. I když v současnosti nelze mluvit o konkrétních termínech a destinacích, doufám, že ještě v letošním roce uvidíme z Brna odlétat pravidelné linky do dalších destinací mimo stávající Londýn a Mnichov. Jižní Morava to pro svůj další rozvoj potřebuje a kraj pro to udělá maximum,“ říká hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.
„S Jihomoravským krajem máme společný cíl letiště dlouhodobě rozvíjet, aby bylo atraktivní a frekventovanou branou na jižní Moravu. Proto jsem rád, že jsme coby provozovatel letiště přímou součástí nového týmu, který již začal vyjednávat s několika leteckými dopravci o posílení leteckého spojení z a do Brna,“ říká Milan Kratina, spolumajitel skupiny Accolade a předseda představenstva Letiště Brno a. s.
Vedle letištního hasičského speciálu letiště koupilo také kryté mobilní nástupní schody k letadlům – jsou to vůbec první mobilní kryté schody na letišti, tedy schody se střechou, pod kterou se cestující při nástupu a výstupu z letadel mohou schovat ve špatném počasí. Do letištního autoparku přibyl také nový tahač letadel, který zvládne odtlačit i větší bizjety, což zjednoduší manipulaci s letadly, zvýší kapacitu letištní plochy a v neposlední řadě zvýší komfort cestujících a posádek privátních letounů.
„Letiště Brno investovalo během několika měsíců do zvýšení bezpečnosti a komfortu cestujících 30 milionů korun, dalších deset milionů mířilo do stavebních prací,“ vypočítává Milan Kratina a dodává, že část těchto investic podporuje Státní fond dopravní infrastruktury z programu na ochranu letišť.
Letiště rozšiřuje kapacitu pasové kontroly pro cestující mimo Schengenský prostor, investuje do nových rentgenů a detektorů zakázaných látek. Pro nové hasičské vozidlo a další techniku letiště přistavělo garážová stání. Mezi největší investiční akce patří nové oplocení kolem přistávací a vzletové dráhy a souvisejících pojezdových drah moderními 3D panely dle aktuálních bezpečnostních požadavků. Peníze jsou připravené také na rozšíření parkoviště před terminálem a na vybudování nové moderní infrastruktury letiště, včetně páteřních rozvodů vody a plynu, jejichž stavba se rozbíhá. Uvnitř letištní haly je inovovaná klimatizace a vzduchotechnika jak ve veřejných prostorách, tak v zázemí, samozřejmostí jsou pravidelné kontroly a revize všech letištních systémů.
Vedle investic přímo na letišti také probíhá oprava mostu na příjezdové silnici k terminálu zajišťovaná Jihomoravským krajem. Nutná oprava nadjezdu nad železniční tratí cestu na letiště nárazově zpomaluje; v sezóně bude dopravu řídit semafor reagující na aktuální počet čekajících aut, nicméně cestující by měli pamatovat na vždy doporučovaný příjezd dvě hodiny před odletem.
Letiště Brno-Tuřany ročně odbaví bezmála půl milionu cestujících. V roce 2017 jím prošlo více než 470 tisíc lidí, zatímco o rok dříve to bylo necelých 418 tisíc lidí. V současné době z Brna létají dvě pravidelné linky – do Mnichova a do Londýna. Linka do Mnichova zajišťovaná společností bmi regional létá v pracovní dny dvakrát denně, o víkendu odlétá v neděli.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama