Aktuality

02.06.2014 01:00

Ministr kultury podpořil památník letců

(red), www.bestcg.com Ministr kultury podpořil památník letců

Národní památkový ústav se před několika dny postavil proti umístění pomníku československých letců, kteří za druhé světové války bojovali v Royal Air Force na pražském Klárově. A následně pražský magistrátní památkový odbor oznámil, že stanovisko NPÚ podpoří. Je potřeba tak hledat nové umístění. V pátek 30. května 2014 však vyjádřil ministr kultury, Daniel Herman, podporu památníku Okřídleného lva, který má být odhalen 17. června 2014 na pražském Klárově.

Velvyslankyně Velké Británie v České republice Jan Thompson, v úterý 11. března 2014 na slavnostním ceremoniálu na vojenském letišti v Praze - Kbelích oznámila, že britská komunita v České republice daruje Čechům a Slovákům památník Okřídleného lva, který je vyjádřením vděčnosti českým a slovenským letcům sloužícím v britském Královském letectvu (RAF – Royal Air Force). Jako vhodné místo se jevil prostor na Klárově, v místech parčíku, kde kdysi stávaly obytné domy. Tam dnes už stojí pomník 2. odboje (1938–1945) od Vladimíra Preclíka, který byl instalován v roce 2006.
V pátek 30. května 2014 vyjádřil ministr kultury, Daniel Herman, podporu památníku Okřídleného lva, který má být odhalen 17. června 2014 na pražském Klárově. „Jakožto ministr kultury velmi vítám britskou iniciativu uspořádat sbírku na darování památníku českému národu jako výraz vděčnosti československým letcům, kteří sloužili v době druhé světové války v Královském letectvu (RAF). Jejich služba je kapitolou našich národních dějin, na kterou jsme právem hrdi.
Jsem obeznámen s tím, že došlo k procesnímu zdržení při vydání povolení k umístění památníku. Nicméně akce plánované na 17. června by neměly být ohroženy byrokratickými průtahy. I přes časovou tíseň věřím, že Městská část Praha 1 ve spolupráci s Magistrátem hl. města Prahy a dalšími úřady udělají vše pro to, aby termín pietního aktu nebyl ohrožen.“
V reakci na vyjádření podpory ministrem kultury pan Euan Edworthy, iniciátor projektu Okřídleného lva, řekl: „Zástupci projektu Okřídleného lva vítají dnešní vyjádření Ministerstva kultury. Tato iniciativa je především o veteránech, je to projekt, který nemá komerční, politické ani ekonomické účely. Od samého počátku jsme prostě měli pocit, že je to správná věc. Mimořádně nás těší, že s námi tento pocit mnoho lidí sdílí. Ať už jsou to firmy, nebo soukromé osoby, je potěšením s nimi spolupracovat. Rád bych poděkoval Ministerstvu kultury a Městské části Praha 1 za jejich podporu.“

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama