Aktuality

12.04.2018 09:58

Mezinárodní den kosmonautiky

(red) Mezinárodní den kosmonautiky

Mezinárodní den kosmonautiky připadá na první let člověka do vesmíru, respektive prvního člověka, který poprvé obkroužil v kosmické lodi celou planetu. Jurij Alexejevič Gagarin se dostal do vesmíru přesně před sedmapadesáti lety dne 12. dubna 1961 a stal se tak prvním člověkem, který vzlétl do vesmíru. Do vesmíru ke svému kosmickému letu odstartoval z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, který byl tehdy součástí Sovětského svazu a na palubě lodi Vostok 1 obletěl jednou dokola zeměkouli a po sto osmi minutách přistál v kazašské stepi.

Jurij Alexejevič Gagarin (rusky Юрий Алексеевич Гагарин) se narodil 9. března 1934 v Klušinu v tehdejší Západní (dnes Smolenské) oblasti Ruské sovětské federativní socialistické republiky a tragicky zahynul 27. března 1968 u Novoselova ve Vladimirské oblasti RSFSR.
 
Gagarin žil v obci Klušino ve Smolenské oblasti a jeho otec byl tesař a truhlář a matka dojičkou. Jurij Alexejevič měl ještě tři sourozence. Během války musela rodina žít v zemjance, protože jejich dům zabrala německá okupační správa. Vzhledem k uzavření škol musel pokračovat v docházce až po ukončení války, kdy se rodina přestěhovala do Gžatska. Tam dokončil v roce 1949 6. třídu a nastoupil do školy při závodu zemědělských strojů v Ljubercích u Moskvy na výuku v oboru slévač (současně s tím navštěvoval večerní školu dělnické mládeže). Po té pokračoval na Saratovské průmyslové škole a během studií se věnoval sportu a také práce ve fyzikálního kroužku, kde připravil přednášku o průkopníku kosmického výzkumu Konstantinu Ciolkovském.
V roce 1952 se sice přihlásil do pilotního kursu DOSAAF (sovětská obdoba československého Svazarmu), ale k letání se nedostal a tak se přihlásil v říjnu 1954 v saratovském aeroklubu a tam se učil létat na letounu Jak-18. V roce 1955 nastoupil na Vojenskou leteckou školu v Orenburgu a po absolutoriu sloužil ve 769. stíhacím leteckém pluku 122. stíhací letecké divize Severního loďstva na základně Luostari-Novoje u Murmanska za polárním kruhem na letounu MiG-15bis. V době studií se oženil a s manželkou Valentinou měl dvě dcery.
 
V roce 1959 rozhodla sovětská vláda o výběru budoucích kosmonautů Gagarin se postupně z 3 461 letců a vybraných 206 kandidátů dostal v roce 1960 mezi posledních dvacet, kteří do ledna 1961 absolvovali další testy. Po té byla ve Hvězdném městečku vybrána šestičlenná skupina pro první lety (Jurij Gagarin, German Titov, Grigorij Něljubov, Andrijan Nikolajev, Valerij Bykovskij a Pavel Popovič). Definitivně Státní komise až na Bajkonuru 8. dubna 1961 vybrala jako prvního Gagarin a náhradníka Titova
Dne 12. dubna byl budíček v 5 hodin, 30 minut moskevského času, po snídani byla zdravotní prohlídka a v 6,50 hodin přijeli Gagarin a Titov ve skafandrech na startovní plošinu. V 7,10 hodin byl Gagarin usazen v kosmické lodi, obdržel volací znak Kedr (Кедр, limba nebo cedr) a řídící středisko Zarja (Заря, svítání či záře). Dne 12. dubna 1961 v 9 hodin 7 minut moskevského času (6 hodin a 7 minut světového času) Gagarin odstartoval. Postupně kosmická loď vystoupala po 57 minutách na oběžnou dráhu ve výšce 181 až 327 kilometrů.
Po téměř celém obletu začal sestup, ale protože brzdící motor nepracoval tak jak měl začala loď rotovat. Po deseti minutách byl oddělena přistávací kabina a rotace ustala. Kabina po té prolétla atmosférou a ve výšce sedmi kilometrů byl z ní kosmonaut katapultován a přistál na padáku vedle kabiny.
FAI sice uznala světový rekord v délce letu 40 868,6 km, maximální rychlosti 28 260 km/hod a výšce 327 km, ale byl v tom trochu podvod, protože podle regulí měl pilot přistát v lodi a tak se katapultáž a samostatné přistání zatajeno.
Gagarin chtěl po letu zůstat kosmonautem a podílet se i na plánovaném letu na měsíc, ale k dalšímu kosmickému letu se nedostal. Byl sice náhradníkem Vladimira Komarova pro let Sojuzu 1 v dubnu 1967, ale po té co tento let skončil tragicky a Komarov zahynul, byl odejit z další přípravy. V roce 1968 dokončil studium na Žukovského vojenské letecké inženýrské akademii v Moskvě a vrátil se k létání.
Dne 27. března 1968 Jurij Gagarin s instruktorem Vladimirem Serjoginem na cvičném letounu Mig-15UTI (shodou okolností stroj byl vyroben v Aeru Vodochody) letěl při kontrole techniky pilotáže před samostatnými lety na Migu-17. Gagarin vzlétl v 10,18 hodin a v 10,30 ohlásil splnění úkolu, ale při sestupném manévru se dostal do vývrtky, která se nepodařila vybrat v 10,31 hod. se letoun srazil se zemí.
O havárii se rojily a ještě dnes rojí různé spekulace, ale to přenecháme jiným. Jurij Alexejevič Gagarin je dnes uložen na čestném pohřebišti u Kremelské zdi v Moskvě.
 
(red)
 
 
 
 
 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama