Aktuality

22.11.2018 14:44

Letiště České Budějovice bude uzavřeno déle

(red), www.airport-cb.cz Letiště České Budějovice bude uzavřeno déle
Od 4. září 2018 je Letiště České Budějovice uzavřeno pro letecký provoz, z důvodu instalace světelných a navigačních technologií do RWY a stavební práce na TWY. Jak oznámil provozovatel letiště, z technických důvodů nebude možné dodržet původně avizovaný termín obnovení provozu 7.prosince 2018. Během dokončovacích prací, po instalaci světelných a navigačních technologií, se vyskytly technické problémy, které neumožní zprovoznit RWY a obnovit letecký provoz v původně stanoveném termínu.
Letiště České Budějovice je proto i nadále do odvolání uzavřeno. Na řešení obtížné situace a na odstranění problémů spolupracuje provozovatel letiště s investorem, tj. Jihočeským krajem, s firmou Hochtief CZ a s Úřadem pro civilní letectví České republiky.
 
Aktuální informace budou zveřejňovány na webových stránkách, či na FB profilu Letiště České Budějovice www.airport-cb.cz
 
Výjimku v provozu mají vrtulníky IZS, kterým jsou umožněny lety na APN-E dle předchozí koordinace s provozovatelem letiště. Provozovatel poskytuje letům IZS letecké palivo na základě předchozího požadavku. Služba AFIS je poskytována v publikované provozní době letiště po celou dobu uzávěry.
První etapa modernizace byla zahájena v prosinci roku 2009. Zahrnovala zasíťování areálu, rekonstrukci jednoho z bývalých armádních objektů na administrativní budovu a rekonstrukci řídící věže. Investorem stavby byl Jihočeský kraj, který je spolu s městem České Budějovice zakladatelem společnosti Jihočeské letiště České Budějovice a také vlastníkem celého areálu. Stavbu, která stála více jak 60 milionů korun, na základě výběrového řízení realizovala firma K-BUILDING CB, a.s. První etapa modernizace byla dokončena v červnu 2010.
V návaznosti je postupně realizována modernizace letiště. V červnu 2016 byla ukončena první část dostavby, kdy byla důkladně opravena vzletová a přistávací dráha. Součástí opravy ranveje bylo zpevnění a zdrsnění povrchu dráhy, včetně doplnění nového vodorovného leteckého značení, které bude sloužit i pro navigaci běžných dopravních letadel. Spolu s opravou ranveje byly zcela nově vybudovány vnitroareálové komunikace, umožňující pohyb vozidel v neveřejné zóně letiště. Součástí stavby byla příprava sítí a šachet na osazení světelné navigace a radionavigace. První novou budovou, která vyrostla v areálu letiště v rámci modernizace, je bezpečnostní centrum, to je osazeno moderními bezpečnostními technologiemi a slouží jako vstupní brána pro zaměstnance a nájemce, kteří pracují v neveřejné části letiště. Náklady ve výši necelých 122 milionu korun, včetně technického a autorského dozoru, hradil vlastník areálu letiště, tedy Jihočeský kraj. Zhotovitelem stavby bylo sdružení firem Zvánovec a.s. a Stavmonta, spol. s r.o.
12. 12. 2017 ve 12,00 hodin byla po 12 letech existence společnosti Jihočeské Letiště České Budějovice a.s. slavnostně zahájena poslední etapa Modernizace Letiště České Budějovice. Odhalením základního kamene ji odstartovali hejtmanka Ivana Stráská, ředitel Letiště České Budějovice Ladislav Ondřich a předseda představenstva Hochtief CZ Tomáš Koranda.
Cena poslední etapy modernizace bude s DPH zhruba 495 milionů korun, doba stavby bude trvat 550 dní s dokončením do května 2019, zhotovitel firma Hochtief CZ a.s. Modernizace zahrnuje výstavbu terminálu pro odbavení cestujících, vybavení letiště radionavigací a světelnou navigací, rozšíření odbavovací plochy, stavbu parkoviště pro cestující a vybudování zázemí pro zabezpečení leteckého provozu.
Po dokončení stavby přijde na řadu proces certifikace pro veřejný mezinárodní provoz. Licenci uděluje Úřad pro civilní letectví a má na celý proces certifikace ze zákona 6 měsíců až jeden kalendářní rok.
 
 
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama