Aktuality

11.02.2018 01:00

Jen drobné zlepšení

(red), www.airport-k-vary.cz Jen drobné zlepšení
Karlovarské letiště sice za rok 2017 hlásí obrat k lepšímu a počet odbavených terminálových cestujících mírně vzrostl, ale i tak statistiky jsou na úrovni doby před deseti, patnácti lety, před výstavou nové odbavovací budovy, kdy letiště skomíralo. Ostatně stotisícové statistiky z období kolem let 2012-2014 jsou jen zatím nedostižným snem. Letiště Karlovy Vary odbavilo v roce 2017 celkem 20 034 terminálových cestujících, jejichž cesta začínala či končila v Karlových Varech, což znamená nárůst o 3,9 procenta oproti předcházejícímu roku 2016.
Novými charterovými linkami do Izraele a Uzbekistánu se tak podařilo částečně kompenzovat další pokles počtu cestujících na linkách z Ruské federace v důsledku snížení počtu letů Českých aerolinií do Moskvy v průběhu roku.
Celkový počet cestujících, včetně tzv. tranzitních (tj. cestujících, kteří při mezipřistání zůstávají na palubě letadla) dosáhl v roce 2017 hodnoty 21 404, což znamená pokles o 15,2 procenta ve srovnání s rokem 2016. Za poklesem počtu tranzitních cestujících stojí zejména zrušení letů ČSA do Petrohradu již v polovině roku 2016. Tuto linku využívalo velké množství cestujících z/do Prahy, kteří letěli přes Karlovy Vary. Z pohledu ekonomiky letiště je ale zásadní počet cestujících, jejichž cesta zde začíná nebo končí. Ti platí letištní poplatky a nakupují v obchodech.
„Nejde zatím o závratný nárůst počtu odbavených cestujících, ale je to pozitivní trend. Loni se rozšířila nabídka letů z nových destinací, mám na mysli především charterové lety z Tel Avivu a Taškentu. Bohužel předčasně musely být ukončeny lety do Düsseldorfu, které se potýkaly s nezájmem ze strany cestujících. I v letošním roce se budeme snažit nabídku letiště rozšířit. Konkrétním výsledkem této snahy je zahájení letů nízkonákladové společnosti Pobeda (dceřiná společnost Aeroflotu) mezi Moskvou a Karlovými Vary během února. Nízké ceny letenek by mohly oslovit i ty cestující, kteří kromě lázeňské léčby letí za zážitky a památkami nejen do Karlovarského kraje,“ uvedl náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Martin Hurajčík.
Společnost Travel Service přepravila na lince z/do Tel Avivu 2 594 cestujících a společnosti Uzbekistan Airways z/do Taškentu 1 320 cestujících. Pokud jde o další ukazatele provozu, bylo zaznamenáno celkem 5 702 pohybů (nárůst o 13,8 procenta), ze kterých 1 220 bylo komerčních a zbytek v segmentu soukromých letů a letů všeobecného letectví, zejména pak výcvikových letů. Velmi dobře se vyvíjela letecká přeprava v kategorii soukromých a VIP letů, jejíž podíl vzrostl na 52 procent všech leteckých výnosů. 
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama