Aktuality

13.05.2018 23:01

Jan Brskovský * 9.3.1940 - † 13.5.2018

(jjk) Jan Brskovský * 9.3.1940 - † 13.5.2018
V neděli 13.května 2018 po dlouhé těžké nemoci zemřel v sedmdesáti osmi letech, úřadující prezident Letecké amatérské asociace České republiky, letecký novinář, publicista, letec, grafik, a propagátor létání a letectví Jan Brskovský.
Jan Brskovský se narodil 9. března 1940 a s létáním začínal na, dnes už zaniknuvším letišti Zbraslav/Radotín (v současné době modelářské letiště MK Lipence) a kromě létání se vlastně celý život zabýval propagací (jak se kdysi říkávalo reklamě), grafikou a tiskařinou. Sám říkal, že jeho velkým vzorem byl grafik a výtvarník Karel Helmich (který podle jeho slov byl nedoceněným renesančním člověkem s obrovským rozhledem a úžasným talentem). Po roce 1968 nemohl (jako mnozí jiní) pokračovat v původní zaměstnání a tak začal pracovat v tiskárně s maloformátovým offsetovým tiskem a shodou náhod se tak dostal ke spolupráci s časopisem Letectví + kosmonautika při kopírování materiálů pro Václava Němečka. Takže v té době začal externě spolupracovat s časopisem Letectví + kosmonautika, a jeho grafiky se objevily i na ročence, výběru a příloze tohoto časopisu (které vyšly v roce 1973 a 1975). V té době už i začínal pro tento časopis psát a posléze se stal nejen grafikem a redaktorem, ale i posléze sekretářem redakce.      
Na přelomu let 1989 a 1990 se začal angažovat v obnově amatérského „létání pro radost“, jak říkal. V počátku byla nejaktivnější skupina kolem prvního prezidenta Letecké amatérské asociace Petra Tučka, ale také se uvažovalo i o obnovení původního historického názvu Masarykova letecká liga, aby se zdůraznila ideová návaznost na organizaci z meziválečného období. Hned v prvních letech LAA se začal angažoval v bulletinu této organizace (dnes časopisu) Pilot. Ale současně s tím vydržel v časopisu Letectví + kosmonautika až do svého důchodu na začátku nového tisíciletí.
Po tragické smrti Petra Tučka v roce 1999 a v následujícím období let 2000 a 2001, kdy hrozil zánik Letecké amatérské asociace České republiky především díky činnosti tehdejšího prezidenta LAA, kterého na mimořádném sněmu delegáti odvolali z funkce, byl do čela zvolen v létě 2001 právě Jan Brskovský.
Podařilo se mu Leteckou amatérskou asociaci stabilizovat a její činnost i znovu smysluplně rozběhnout. Je za ním vidět velké množství práce, a nebylo tedy ani divu, že byl za přínos světovému letectví v roce 2018 oceněn Mezinárodní leteckou federací FAI Diplomem Paula Tissandiera. Současně v březnu Jan Brskovský plánoval po skončení svého prezidentského mandátu na podzim roku 2018 se věnovat psaní a publikační činnosti.
(jjk) 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama