Aktuality

06.07.2016 06:00

I na prázdniny se záchrankou v mobilu…

(red), www.zachrankaapp.cz I na prázdniny se záchrankou v mobilu…
Zdravotnickým záchranným službám v České republice od března tohoto roku pomáhá s přesnou lokalizací pacientů nová mobilní aplikace „Záchranka“. Se začátkem prázdnin během hlavní sezony se zcela jistě komukoli může hodit více než kdy jindy. Ostatně první prázdninový víkend aplikace volala záchranářský vrtulník na Šumpersku. Použije-li totiž pacient pro kontaktování záchranné služby aplikaci ♯Zachranka www.zachrankaapp.cz, odesílá současně s voláním na linku 155 také svoji aktuální zeměpisnou polohu a další užitečné informace, které slouží pro rychlejší orientaci dispečera i zasahujícího týmu záchranářů.
Jen za první tři měsíce provozu na dispečinku liberecké záchranné služby přijali několik tísňových výzev z mobilní aplikace Záchranka a ve třech případech se podařilo i pacientům život zachránit. A systém například usnadnil dohledání cyklisty u Dubé, který byl po pádu na nezpevněné lesní komunikaci zmatený a obtížně popisoval svoji polohu. Druhého zraněného ošetřila posádka letecké záchranné služby  v bývalém vojenském prostoru pod hradem Bezděz, kde se konaly cyklistické závody a aplikaci použil jeho kamarád. Záchranářský vrtulník tak přesně trefil na místo zásahu díky zaslaným informacím z aplikace.
A například hned na počátku prázdnin linka tísňové pomoci zdravotnické záchranné pomoci přijala v sobotu 2.července 2016, krátce před šestnáctou hodinou, informaci o pádu stromu na muže za obcí Maletín na Šumpersku. K místu ihned vzlétla posádka letecké záchranné služby z Olomouce a současně i posádka rychlé zdravotnické pomoci ze stanoviště Šumperk. K určení přesného místa polohy zraněného pomohla právě aplikace „Záchranka“.
Mobilní aplikaci má v současné době do svého chytrého mobilního telefonu staženo a do systému je zaregistrováno již více jak sto tisíc uživatelů a právě ve většině případů nalezení pacienta, či zraněného člověka aplikace výrazně usnadnila hledání pacienta. Nejednou pomohla i s rychlým kontaktováním linky 155. Pro člověka v krizové situaci je často obtížné vybavit si odpovídající telefonní číslo. Stisknutí nouzového tlačítka v aplikaci je tím nejjednodušším krokem.
Aplikace je od června upravena i pro zrakově postižené a umožňuje tak její plnohodnotné využití také uživatelům se zrakovým handicapem. Integrováním podpory odečítacích funkcí a přidáním zvukových instrukcí je tak nyní systém dostupný opravdu pro každého.
„Přístupnější aplikace se vážně jen tak nevidí. Troufám si dokonce tvrdit, že tato aplikace obsahuje jednoznačný příklad toho, jak by měla přístupnost vypadat,“ popisuje nevidomý uživatel Karel Giebisch své zkušenosti s aplikací Záchranka.
Relativní novinkou je pak rozšíření aplikace na tzv. chytré hodinky. Díky Nadačnímu fondu Tomáše Berdycha, který vývoj financoval a díky společnosti iSETOS, která hodinky pro vývoj darovala, lze nyní alarm v případě nouze aktivovat i na zápěstí. „Jsme velmi rádi, že jsme mohli podpořit další vývoj aplikace Záchranka. Chytré hodinky dnes nabízejí velké množství sportovních funkcí. Právě podpora sportu a pohybu je naší dlouhodobou strategií. Při sportu však vždy hrozí i riziko zranění. Nouzové tlačítko na zápěstí tak rozšiřuje možnosti již tak skvělé aplikace Záchranka,“  komentují novou funkci jednička českého tenisu Tomáš Berdych a společnost iSETOS.
Mobilní aplikace je dostupná zdarma pro telefony s operačními systémy Apple iOS a Google Android. Uvedení aplikace Záchranka neznamená žádnou změnu v dostupnosti linky 155. Tuto linku je možné i nadále volat z jakéhokoliv telefonu.    
Do srpna navíc probíhá o vyhlídkový let záchranářským vrtulníkem (viz. více o soutěži zde: http://www.zachrankaapp.cz/soutez).
  
 
 
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama