Aktuality

25.10.2017 01:00

Ensrom do Pardubic k CLV

(red), www.enstromhelicopter.com Ensrom do Pardubic k CLV

Vrtulníky Mi-2 sloužící v Centru leteckého výcviku v Pardubicích na začátku roku 2018 definitivně doslouží. A pátek 20.října 2017 byl rozluštěním hádanky, jaké stroje flotilu polských vrtulníků nahradí. Hovořilo se o vrtulnících Bell 505, ale nakonec to budou stroje Ensrom 480B-G. Společnost Enstrom Helicopter Corporation z amerického Menominee podepsala totiž smlouvu o dodávce šesti vrtulníků Enstrom 480B-G s LOM Praha Trade pro pardubické Centrum leteckého výcviku. Výhodou jistě je, že firma Enstrom má v České republice své zastoupení prostřednictvím královéhradecké firmy DSA. Podle smlouvy budou dva vrtulníky dodány na začátku roku 2018 a další čtyři v průběhu roku, a nahradí dosluhující stroje Mil/PZL Mi-2.

Vrtulník Enstrom 480B-G je poháněn motorem Rolls-Royce 250 C20w a vybaven zařízením Garmin G1000H. Součástí kontraktu jsou náhradní díly, údržba a školení pilotů. Čtyři vrtulníky by měly být využívány pro výcvik vojenských a další dva civilních pilotů.
Enstrom Helicopter Corporation je americký letecký výrobce vrtulníků založený v roce 1959 Rudolphem J. "Rudy" Enstromem v Menominee v Michiganu pod původním názvem R. J. Enstrom Corp. Společnost sídlí na letišti Menominee-Marinette Twin County Airport a od 27. prosince 2012 ji vlastní čínská skupina Chongqing Helicopter Investment Co., která ji odkoupila od švýcarských investorů.
Společnost DSA a.s. je od roku 2014 oficiálním zástupcem společnosti Enstrom pro Českou a Slovenskou republiku, Slovinsko a Maďarsko. V Hradci Králové je rovněž servisní středisko, které je držitelem Osvědčení o oprávnění organizace k údržbě číslo CZ.145.0003 a Osvědčení pro řízení letové způsobilosti CZ.MG.0005, vydaného Úřadem civilního letectví ČR. Od roku 2014 je servisní středisko také autorizovaným střediskem údržby vrtulníků pro všechny typy tohoto výrobce. DSA je také oficiálním dodavatelem náhradních dílů pro Českou a Slovenskou republiku, Maďarsko a disponuje přímým přístupem do skladu výrobce vrtulníků a servisní středisko poskytuje i provádění prohlídek avioniky a renovace interiéru a exteriéru vrtulníků.
Typ Enstrom 480 je pokračovatelem typu 280 Shark. Nejprve vznikl o něco větší stroj TH-28 (TH - Training Helicopter). A na platformě typu TH-28 vznikl model E480, který byl certifikován FAA v roce 1993 a verze E480B byla certifikovaná v roce 2001. Tento typ má vyšší výkon motoru a s příponou G i vybavením zařízením Garmin G1000H. 
Uvidíme tedy v jakém barevném provedení se tyto nové vrtulníky objeví ve flotile Centra leteckého výcviku v Pardubicích.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama