Aktuality

20.07.2016 01:00

Demontáž Naganského expresu jde do finále

(red), www.museum-kunovice.cz Demontáž Naganského expresu jde do finále
Aktéři a organizátoři Velkého přeletu všechny fanoušky přináší informaci o dalším vývoji demontážních prací na letounu TU-154M reg. č. 1016 „Naganský expres“. Podle kapitána Velkého přeletu Martina Hrabce vedoucího Leteckého muzea v Kunovicích se akce dostala do poslední fáze demontážních prací a za muzejním týmem je osmdesát procent prací a zbývá už ‚jen‘ demontáž centroplánu. Od květnového sejmutí svislé ocasní plochy se podařilo dosáhnout několika dalších pokroků, více či méně viditelných. K těm viditelnějším patří sejmutí podvozkových gondol a výsledek celodenních prací z 25. června 2016, kdy se podařilo letoun nadzdvihnout a podložit speciálně vyrobenými podpěrnými konstrukcemi (na jejichž výrobě se podíleli partneři jako jsou firmy Evektor, Kovokon, Šrot Morava, Universal Transport a REC group). Následně se podařilo zasunout příďový podvozek a demontovat většinu kol pravého hlavního podvozku. Letoun nyní ze dvou třetin spočívá na podpůrných konstrukcích. Podpěry pod pravým centroplánem (vnitřní částí křídla) jsou posuvné, čehož využijeme snad už brzy při samotné demontáži centroplánu.
Přípravy k demontáži centroplánu probíhají převážně v útrobách letounu. Bylo nutné uvolnit a vyrazit stovky svorníků a šroubů přístupných z křídelních palivových nádrží, demontovat čerpadla, palivové trubky, elektrické kabely, ovládací prvky klapek a dalších již demontovaných částí křídla. Nyní je již většina spojujících prvků demontována a mezi trupem a centroplánem se začíná rozevírat viditelná škvíra. Věříme, že to je dobré znamení a že se nám brzy podaří oddělit centrální část křídla od trupu.
Ve chvíli, kdy bude demontován pravý centroplán (a bude jasné vědět, kolik času zabere demontáž levého centroplánu), bude pracovní tým schopen začít plánovat samotné datum Velkého přeletu. Přepravní společnost Universal Transport poté začne připravovat samotný převoz. Tyto přípravy zaberou cca jeden měsíc. Nu, a pak už se půjde na start.
Během prázdnin budou také rozeslány poslední odměny pro startéry. Ve druhé polovině července se ke svým majitelům vypraví hrníčky a do finále se blíží také výroba kovových minimodelů Naganského expresu a příprava fotogalerie. Tyto odměny by měly být připravené k odletu cca do poloviny srpna.
Ještě je čekají perné dny, ale zcela jistě vše zdárně zvládnou a na podzim se vydá Tupolev na velkou cestu z Prahy do Kunovic.
https://twitter.com/VelkyPrelet (a trsirova@gmail.com)
  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama