Aktuality

18.11.2017 01:00

Bude mít Hradec terminál?

(red), www.hkcity.cz Bude mít Hradec terminál?
Letiště Hradec Králové - Věkoše v kalendářním roce 2016 odbavilo 5 450 cestujících, což je nárůst zhruba 22 procent oproti roku 2015. Lepšímu odbavení, ale brání lepší vybavení, nejlépe vybudování menšího terminálu, který by potřeby cestujících uspokojil. Město Hradec Králové připravilo studii rozvoje letištního areálu, ve které se do budoucna počítá s velkým rozvojem.
Studii rozvoje zpracoval architekt Patrik Kotas, který pro Hradec Králové vytvořil například Terminál HD, prostor přednádraží i novou křižovatku Koruna, a mohl by tak v práci pokračovat a vytvořit zde i letecký terminál. Navíc je také zpracovatelem nového územního plánu města.
V plánech letiště na příští roky je vybudování menšího zázemí pro odbavení cestujících a vyřešit problémy s lety IFR za zhoršených povětrnostních podmínek. Mělo by se jednat v případě realizace o menší terminál v rozměrech pro general aviation a s možností rozšíření v případě potřeby.
Město Hradec Králové chce letiště podpořit přípravou a vybudováním potřebné infrastruktury s odpovídající kapacitou. Samotné letiště funguje bez řízeného letového provozu a využívá se především pro výcvik pilotů vojenských i leteckých škol a soukromé byznysové lety. A  vedení města jedná s ŘSD, které projektuje studii severní tangenty, protože je pro Hradec Králové žádoucí, aby přímo protínala tuto rozvojovou průmyslovou zónu, která by tím tak získala v podstatě dokonalé dopravní napojení. Vedle samotného letiště, na kterém mohou přistávat středně velká osobní i nákladní letadla, by plánovaná severní tangenta přímo napojila na dálniční síť. Záměr uspořádání území počítá i s možností vybudovat železniční vlečku. Zkapacitnění by se měla v budoucnu dočkat i spojnice směrem do centra města ulice Jana Černého v úseku mezi letištěm a zástavbou města. Na začátku roku 2018 by se mělo začít pracovat na dokumentaci pro výstavbu nezbytné technické a dopravní infrastruktury. Díky této studii tak lze s investory postupně jednat o projektech a pronájmech na desítky let.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama