Aktuality

04.02.2017 01:00

Aplikace #Záchranka úspěšně pokračuje

(red), www.zachrankaapp.cz Aplikace #Záchranka úspěšně pokračuje
Od svého vzniku před deseti měsíci aplikace #Záchranka už pomohla více než pěti a půl tisícům lidí, kteří se ocitli v nějaké nouzi. Aplikace totiž díky lokalizaci GPS zkrátí dobu příjezdu záchranné služby a dokáže pomoci i těm, kteří z nějakého důvodu nemohou komunikovat. V tomto roce se chystá řada novinek včetně rozšíření aplikace i na sousední Rakousko a s možností využívat aplikaci i lidmi, kteří nemají tzv. chytrý telefon.
D svého vzniku za deset měsíců si aplikaci nainstalovalo už více než 270 tisíc uživatelů v České republice a lze předpokládat, že budou další uživatelé přibývat. Hlavním důvodem je jednoduchost a praktičnost tohoto systému, protože stisknutím jednoho tlačítka lze přivolat sanitku nebo vrtulník a zároveň na dispečink záchranné služby odešle přesnou polohu dotyčného a případně i informace o zdravotním stavu. Navíc si mohou pomoc zavolat i nevidomí a neslyšící. Díky aplikaci #Záchranka lze výrazné zkrátit čas příjezdu Zdravotnické záchranné služby na místo události. Toho se děje díky přesné lokalizaci pacientů. Aplikace #Záchranka má tu výhodu, že telefonický hovor je doplněn datovou komunikací. Dlouhodobým cílem je dosažení alespoň poloviny všech volání na linku 155 prostřednictvím mobilní aplikace Záchranka. Od spuštění aplikace #Záchranka v březnu roku 2016 přijaly záchranné služby přes pět a půl tisíce nouzových volání a z toho ve více než pěti stech případech hrála při záchraně pacienta nepostradatelnou roli lokalizace pomocí GPS souřadnic, která umožňuje přesně najít místo události.
 
Služby této aplikace se stále rozšiřují a nebude tomu jinak ani v tomto roce…
 
 
Push notifikace

Jednoduché upozornění uživatelů na novou verzi aplikace, její nové funkce nebo dokonce varování před aktuálním nebezpečím? To jsou push notifikace pro iOS i Android. Jedná se o jednoduché upozornění uživatelů na novou verzi aplikace či její nové funkce. 
A kromě toho notifikace poslouží i jako případné varování před aktuálním nebezpečím jako je například závadná voda, znečištěné ovzduší apod.(více: www.zachrankaapp.cz)  
 
Automatická detekce země
 
Aplikace #Záchranka nyní sama rozezná zemi ve které se nacházíte. Na základě Vaší polohy vytáčí zahraniční tísňové číslo. A zanesení národních tísňových linek záchranných služeb EU do aplikace Záchranka pro případy jejího aktivování v zahraničí.
 
Spuštění aplikace pro Rakousko
 
Chystáte se na jaře či v létě na dovolenou do Rakouska? Pak jistě oceníte spuštění rakouské verze aplikace. Aplikace sice vytáčí v zahraničí odpovídající tísňové číslo již nyní, ale od 14. dubna bude i v Rakousku funkční odesílání polohy ve stejné podobě jako u nás, spolu s dalšími informacemi.
 
Databáze defibrilátorů vkládaná uživateli

Kde v okolí najdete nejbližší defibrilátor vám aplikace Záchranka poradí již nyní.
Během února ale budete moci za pomocí formuláře vkládat také informace o nových AED i sami, a to nejen v mobilní aplikaci, ale i na webové stránce. Databáze bude zveřejněna také na webu projektu.
Protože jsou situace, kdy jde doslova o vteřiny, v případě nouzového volání poblíž defibrilátoru záchranná služba může vyzvat zachránce, aby ještě před příjezdem posádky ZZS defibrilátor přinesl a pacienta se pokusil zachránit.
 
Rozšíření pro neslyšící 
 
Zpřístupnění komunikace neslyšících pacientů prostřednictvím unikátního systému tísňového volání nové generace. Během března 2017 se velkého vylepšení dočkají všichni neslyšící pacienti. Díky aplikaci budou v případě nouze schopni i bez hlasové komunikace specifikovat své zranění. Kromě stisknutí tlačítka a předání polohy budou moci neslyšící nově snadno odeslat také informaci o aktuálním zdravotním stavu, a to za pomocí jednoduchého interaktivního dotazníku.
 
Možnost pro zkušené zachránce

Jste zdravotník, medik, nebo máte zkrátka bohaté zkušenosti s první pomocí? Od března si budete moci v aplikaci vybrat možnost, že jste zkušeným zachráncem. S každým, kdo zvolí tuto možnost, bude při volání dispečerka postupovat jinak, než s laikem.
 
Vylepšení Lokátoru

Vylepšení se v roce 2017 dočká i modul Lokátor, a to v podobě filtrování bodů zájmu. Uživatel bude schopen filtrovat pouze pohotovosti, které mají aktuálně otevřeno.
 
Dočasná informace

Dále bude možné vyplnit tzv. dočasnou informaci, která bude odesílána v případě nouze na dispečink záchranné služby. Například pokud půjde skupinka turistů na výšlap, bude schopna vložit počet osob a cíl cesty. V případě nouze se tato informace přenese záchrance společně s polohou a další informací. Tato volba bude také vhodná pro dočasně nemocné pacienty.
 
Zdokonalení První pomoci

Modul První pomoc bude přepracován a nabídne ještě intuitivnější a přehlednější postupy první pomoci, aby si v případě nouze věděl rady každý.
 
Nouzový náramek

Jak přivolat pomoc i bez mobilního telefonu? K tomu slouží chystaná novinka. Nouzový náramek, který bude sloužit k rychlé aktivaci linky 155 se současným odesláním polohy a dalších informací a to bez nutnosti mít u sebe mobilní telefon bude ideální především pro děti, sportovce i starší občany.
 
A dále pokračuje příprava rozhraní pro možnost zaslání notifikace všem uživatelům aplikace Záchranka s upozorněním na vážné zdravotní riziko či na novou verzi aplikace.
Připravuje se systém Manuální nastavení jazyka. Úprava aplikace Záchranka pro manuální nastavení jazykové verze, které umožní zpřístupnění postupů první pomoci a bodů zájmu v českém jazyce i uživatelům preferujícím angličtinu jako systémový jazyk telefonu.
A dále funkce Daruj život s aplikací. Příprava funkcionality pro automatické upozornění na možnost darovat mobilní aplikaci Záchranka – umožní zaslat odkaz na stažení aplikace k svátku či výročí na základě propojení s kontakty v telefonu.
 
Rozhovor s autorem projektu Filipem Maleňákem

 

 

      

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama