Aktuality

21.06.2019 01:00

Akcionáři se radili o dalším fungování letiště

text: (jjk), foto: www.airport-cb.cz Akcionáři se radili o dalším fungování letiště
V polovině června 2019 se sešli na společné schůzce zástupci akcionářů Jihočeského letiště České Budějovice a.s., tedy zástupci Jihočeského kraje a města České Budějovice. Zástupci akcionářů se dohodli, že pracovní skupina se bude věnovat především nalezení optimálního modelu, který bude funkční a prospěšný pro kraj, město a uživatele.
Akcionáři Jihočeského letiště a.s., kraj a město, které v něm vlastní padesátiprocentní podíl se dnes sešli na pracovním jednání o jeho dalším fungování. „Dohodli jsme se, že se dohodneme,“ shrnul trefně primátor Jiří Svoboda. Společnou řeč pomůže najít pracovní skupina. Ta se bude věnovat především nalezení optimálního modelu, který bude funkční a prospěšný pro kraj, město a uživatele. Klíčové jsou podle sdělení hejtmanky Ivany Stráské pozemky. Je jich 300 hektarů a patří kraji. „My jenom upozorňujeme, že jako akcionář s padesáti procenty máme méně výhodnou pozici. Pozemky tam nevlastníme, takže se nedá očekávat žádný zisk pro město například z hospodářské činnosti. Je tedy neúnosné, aby se náklady na provoz letiště z městského rozpočtu neustále zvyšovaly bez perspektivy. A je zřejmé, že si letiště samo na sebe nevydělá. Proto musí existovat jasná představa i s hmotným plněním,“ dodal primátor.
Na konci května skončil ve funkci ředitel Letiště České Budějovice a předseda představenstva společnosti Jihočeské letiště České Budějovice a.s. Ladislav Ondřich, jeho pravomoci převezal člen představenstva společnosti Robert Kala a akcionáře, tedy zástupce Jihočeského kraje a města České Budějovice čeká vybírání nového ředitele. Ti kromě výběru nového ředitele také hledají pro letiště strategického partnera.
V Českých Budějovicích pokračuje výstavba nového terminálu letiště v Plané a dalších technických zařízení. Také se blíží znovuotevření vzletové a přistávací dráhy, která je uzavřena od instalace osvětlovacího zařízení. Ale v souvislosti s prodloužením uzavírky dráhy došlo, kromě jiných administrativních záležitostí i na jednání Letecké amatérské asociace České republiky s Úřadem civilního letectví, provozovatelem letiště a také majitelem a stavitelem, aby bylo možné co nejdříve umožnit provoz ve zkušebním režimu a i letecké školy a místní aeroklub, mohly obnovit provoz.
Osvětlení, které bylo nainstalováno vloni na podzim, tak v poslední době doplnily pětadvacet metrů vysoké sloupy, ze kterých bude osvětleno stání letadel před novou odbavovací halou. Na té se už objevil už i název letiště a na vrcholu stožárů svítí červená výstražná světla.
První etapa modernizace byla zahájena v prosinci roku 2009. Zahrnovala zasíťování areálu, rekonstrukci jednoho z bývalých armádních objektů na administrativní budovu a rekonstrukci řídící věže. Investorem stavby byl Jihočeský kraj, který je spolu s městem České Budějovice zakladatelem společnosti Jihočeské letiště České Budějovice a také vlastníkem celého areálu. První etapa modernizace byla dokončena v červnu 2010.
V červnu 2016 byla ukončena první část dostavby, kdy byla opravena vzletová a přistávací dráha. Součástí opravy ranveje bylo zpevnění a zdrsnění povrchu dráhy, včetně doplnění nového vodorovného leteckého značení, které bude sloužit i pro navigaci běžných dopravních letadel. Spolu s opravou ranveje byly zcela nově vybudovány vnitroareálové komunikace, umožňující pohyb vozidel v neveřejné zóně letiště. Součástí stavby byla příprava sítí a šachet na osazení světelné navigace a radionavigace. První novou budovou, která vyrostla v areálu letiště v rámci modernizace, je bezpečnostní centrum, to je osazeno moderními bezpečnostními technologiemi a slouží jako vstupní brána pro zaměstnance a nájemce, kteří pracují v neveřejné části letiště.
A nakonec 12.prosince 2017 byla slavnostně zahájena poslední etapa „Modernizace Letiště České Budějovice“, která by měla být doknčena v polovině roku 2019. Modernizace zahrnovala výstavbu terminálu pro odbavení cestujících, vybavení letiště radionavigací a světelnou navigací, rozšíření odbavovací plochy, stavbu parkoviště pro cestující a vybudování zázemí pro zabezpečení leteckého provozu, což úspěšně spjeje do finále.
A tak vlastně od letošního léta, kdy přijde na řadu i zkušební provoz a postupné oživování všech nových systémů se rozeběhne proces certifikace pro veřejný mezinárodní provoz u Úřadu pro civilní letectví.

 

text: (jjk), foto: www.airport-cb.cz

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama