Akce a soutěže

23.10.2011 19:28

Znuděná kočka a skotačící vajíčko…

text,foto: (jjk) Znuděná kočka a skotačící vajíčko…

…nad Polnou, Zhoří a Ždírcem, zatím co nad středními Čechami se válela mlha. Znuděná pruhovaná kočka se tu válí od keřem a bez většího zájmu sleduje dění kolem sebe. Studený vítr se tu podzimně prohání, ale na rozdíl jiných míst, kde se podobně jako ta kočka pod keřem, znuděně povaluje neprostupná mlha se mezi Kázkem, Zmoliškou a Špitálským lesem na jihlavském letišti ani jeden jediný mráček neusadil. Usadili se tu, ale o tomto víkendu 22. a 23. října 2011 (ve dnech 485 výročí zvolení Ferdinanda I. Habsburského králem českým králem) paraglidisté ze všech koutů naší země na mimořádném soutěžním srazu všech členů svazu MPG, tedy motorového paraglidingu a kromě jiné činnosti si v sobotním dopoledni zazávodili kolem pylonů na čas (což autor těchto řádků nestihl, protože kvůli větru dozávodili už v deset hodin dopoledne). V říjnovém odpoledni se tak kromě místních jihlavských létavců sluníčka a jasné oblohy využil majitel firmy Nirvana Pavel Březina a místo padáku osedlal své stříbrné vajíčko a skotačil s ním nad Polnou, Zhoří a Ždírcem….

O stříbrném vírníku Galidus německé firmy AutoGyro GmbH jsme se už zmiňovali na jaře (viz. …jak nedoletět na Hanou, ale do Milovic… a ..a zase to stříbrné vajíčko…nebo Gyrinidae?) a podle vlastních slov Pavla Březiny je létání s tímto rozkošným strojkem opravdu úžasná radost z pohybování se nad zemským povrchem. A že skotačení s tímto vírníčkem přesně splňuje motto Letecké amatérské asociace „Létáme pro radost“ musel uznat i autor těchto řádků. A současně se v tomto případě vtipně snoubí název Březinovy firmy Nirvana s pocity, které cestovatel v kokpitu stříbrného vajíčka zažívá, tedy „stav blaženosti na sedm“ (viz. stejnojmenný rozhovor Stav blaženosti na sedm…). A kromě několika krmelců, hájenek a posedů, či stromků, na které by se snad dalo při dobré vůli i dosáhnout, se kousek severně za jihlavským letištěm obec Zhoř z roku 1339 s kostelíkem svaté Markéty a přilehlým práškařském asfaltovým letištěm, které za koncem dráhy nouzové plochy má další vesničku Dobroutov, o které se poprvé zmiňuje Čeněk z Lipé v roce 1356. A za Věžničkou už se neseme ke Ždírci nad fotbalovým hřištěm místního klubu hrajícího III.třídu jihlavského Okresního fotbalového svazu, ale i kostelem svatého Václava. Kostelík byl postaven na místě původního chrámu ze 14. století a už v roce 1367 byl farním kostelem pro obce Dobronín, Německý Šicndorf, Střítež, Pávov, Zborná, Heroltice, Měšín, Věžnička a také Jamné, Rybné, Věžnice a Zhoř… Původní kostelík v roce 1890 vyhořel a znovu byl postaven jako pseudogotický a dnes je národní kulturní památkou….
…a to už se za vrnění a vzduch rozrážejícího dvoulistého rotoru sneseme na letiště u Henčova a na několika metrech už vírníček zastavuje….
…. a znuděná kočka stále leží pod keřem, zatím co skotačící vajíčko poletuje nad Polnou, Zhoří a Ždírcem, zatím co nad středními Čechami se válí mlha….
text, foto: (jjk)

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama