Akce a soutěže

05.10.2014 18:49

Znovuzrození legendy a koníci se stříkačkou

text,foto: (jjk) Znovuzrození legendy a koníci se stříkačkou

Letňanské výstaviště hostilo v letošním roce už po třiadvacáté kontraktační a prodejní modelářský veletrh Model Hobby (od 2. do 5. října 2014), který pořádá pravidelně od roku 1992 agentura DART spol. s r.o. (viz. Model Hobby 92) a v současné době je nejspíš největším a nejnavštěvovanějším ve svém oboru na našem území. V letošním roce možná někoho (kromě jiného) překvapil stánek výrobce plastikových modelů Kovozávody Prostějov, který před mnoha lety zkrachoval, ale ve staronové podobě se opět před necelým rokem zjevil na trhu. Ale mohl zaujmout i „nahý“ model letounu Avia B.534, nebo dospělého kluzáku Glasflugel 304 od HpH Sailplanes, či prezentace motorářů PBS Velká Bíteš…a mnoho dalšího.   

Co se týče značky Kovozávody Prostějov. Ochrannou známku se po různých peripetiích podařilo vykoupit majiteli modelářské firmy AZ Model (a snaží se i získat po zkrachovalém původním výrobci i originální formy na výlisky), které mu se zdařilo sehnat a dát dohromady i původní spolutvůrce slavných plastikových stavebnic, včetně ilustrátora neopakovatelných výjevů na krabičkách Jaroslava Velce. Stánek obnovených Kovozávodů Prostějov (dnes tedy působících v sídle firmy AZ Model v Křenicích u Říčan) tak už obsahoval první modely obnovené řady KP i s Jaroslavem Velcem malovanými letadly na krabičkách. Majitel firmy hodlá postupně obnovit celou původní produkci původního výrobce a obohatit jí časem i novými typy modelů letounů. Prvními jsou modely letounů Zlin Z-226 ve třech variantách a Avia S-199/CS-199, Avia C-2/Arado AR-96B.
Zajímavostí byl také "nahý" model v měřítku 1:1 Avia B.534, nebo prezentace firmy HpH Sailplanes vyrábějící kluzáky Glasflugel 304 (kromě jiného), či motorářů PBS Velká Bíteš s modely letounů s instalovanými proudovými motory této firmy. A také firma SDV Models. která dvacet pět let vyrábí doplňky pro "vláčkaře" v podobě různých vozidel a bojové techniky po loňské premiéře vrtulníku Mi-24 v tomto roce představil ruční zápřahovou stříkačku Smékal & spol i s dvěma koňmi. Nově v rámci Model Hobby proběhl poprvé i PRINT IN 3D a poněkolikáté už Orchidea Bohemia a Home Work, For Toys, For Babies, For Games.
Už tradičně se také konala soutěž o model roku, ve které se mezi vítěze ve velké konkurenci zařadila například elektrická lokomotiva řady 1216 v barvách ČD Railjet / Spirit of Brno od firmy Tillig Modellbahnen GmbH. Modýlků železnic letos byl poměrně velký deficit, ale to hlavně z toho důvodu, že shodou okolností termín kolidoval s „vlekařským“ veletrhem v Lipsku.  
Co se letecké provenience týče, mezi modely roku se zařadila maketa polského akrobatického větroně Fox MDM-1 v měřítku 1:2,42 od Františka Fialy, nebo model kluzáku L-23 Super Blaník od firmy Jetarrows (tato firma vyhrála i diváckou soutěž s modelem Pilatus PC-6 Turbo Porter), či stavebnice polomakety polského historického kluzáku Olympic Orlík (Petr Žák, Modelservis) a zmenšený přístrojový panel letounu MiG-21 pro instalaci do maket měřítka 1:4 od společnosti Aeroteam.
K vidění toho bylo v Letňanech o mnoho víc a každý modelář, kutil, či fanoušek si to své obvykle opět našel a kdo nestihl, může se podívat na fotografie, nebo připomenout předchozí Model Hobby viz. 2013 Dva a dvacítka s šikovnýma rukama navíc, viz.2012Hračičkové si dohráli, medaile rozdány…, 2011 Kulaté jubilejní hračičkářství, 2010 Po devatenácté…., 2009 Kdo si hraje nezlobí … a 1992 Lidová demokracie 2. listopadu 1992 – Model Hobby 92).
text, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama