Akce a soutěže

27.04.2014 18:31

Za „žebřiňákem“ B.5 na kopec

text,foto: (jjk) Za „žebřiňákem“ B.5 na kopec

Historický zrekonstruovaný letounek Bohemia B.5, vrtulník mil Mi-4, nebo mimořádně přístupná tak zvaná Stará Aerovka. To je začátek už 46. výstavní sezony v Leteckém muzeu ve Kbelích, která začala v sobotu 26. dubna 2014. Den sice začal nepříjemnou mlhou, ale kdo se prodral oparem, mohl se podívat na novinku ve sbírce muzea, kterou je zrekonstruovaný letoun Bohemia B.5, nebo z otevřených dveří hangáru pohlédnout na renovovaný vojenský vrtulník Mi-4, či militarizovaný XL-160 Brigadýr. Také bylo možné navštívit i hangáry v areálu Staré Aerovky čekající na rekonstrukci a novou expozici, o kterou se ve vzájemné spolupráci postará Vojenský historický ústav a LOM Praha. Sezona ve Kbelích začala.  

Zmíněný letounek Bohemia B.5 mnozí už mohli vidět i na obloze (viz. Aviatik a Bohemia s Blérioty a Přesadit by to chtělo v Plzni….), ale to byla jen ultralehká replika. O dostavbě a rekonstrukci skutečného letounu Bohemia B.5, tedy prvního československého motorového letadla se rozhodlo zhruba před deseti lety. V květnu 2004 se zbytky tohoto stroje přestěhovaly do Kbel z Vojenského technického muzea v Lešanech. Po analýze všech dostupných materiálů bylo přistoupeno k jeho rekonstrukci a především dostavbě. Podrobnosti jsou k nalezení na stránkách Vojenského historického ústavu viz. Restaurování letounu Bohemia B-5 v Leteckém muzeu Kbely, a tak jen stručně. V posledních čtyřech letech se muzejníci zaměřili na dohotovení křídel, na výrobu makety motoru NAG a další vystrjování trupu, podvozku a vnitřního vybavení. Dřevěný a plátnem potažený letoun je částečně odhalen, aby se návštěvníci mohli podívat i do útrob tohoto stroje. Z otevřeného hangáru si bylo v den zahájení sezony možné i prohlédnout, rovněž nově zrekonstruovaný, vojenský vrtulník Mil Mi-4, který ve druhé polovině dvacátého století sloužil v československé armádě a také z té doby i prototyp militarizované verze „Brigadýra“ XL-160.
Otevřené byly návštěvníkům i hangáry tzv. Staré Aerovky, které čekají na svou rekonstrukci a kam budou po té rozšířeny expozice kbelského muzea. V jednom z těchto hangárů byly vystaveny i trosky sovětského bombardéru Petljakov Pe-2 z druhé světové války. Tento letoun se utopil v jezeře Koškajavr v murmanské oblasti, když tam byl nucen nouzově na konci roku 1943 přistát na ledě. Po té co ledy roztály, letoun zmizel v hlubinách a vyzvednut byl až v roce 1996. Ač se to na pohled zatím úplně nezdá, díky konzervaci v ledové vodě, se letoun Pe-2 podařilo téměř celý zachovat a tak se také chystá jeho renovace, která ovšem bude velmi náročná. A není bez zajímavosti, že Česká republika je teprve třetí zemí, která má tento stroj ve svých sbírkách v téměř kompletní podobě.
Ale k vidění je toho samozřejmě ve Kbelích k vidění mnohem víc a to až do konce října 2014. Sezona 2014 tedy začala, běžte se do Kbel podívat.
text, foto: (jjk)  
Zdroj: www.vhu.cz
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama