Akce a soutěže

02.06.2013 20:00

Z Pardubic do Pardubic s Elánem a nebeským vlnobitím

text: (jjk), M.J. foto: M.J. Z Pardubic do Pardubic s Elánem a nebeským vlnobitím

Na 31. květen 2013 a 1. červen 2013 připadlo střídání stráží v čele českého vojenského letectva. V sobotu 1. června 2013 tak už tuzemskému letectvu velel nový velitel a den před tím se loučil ten dosavadní. Nějak se, ale tahle slavnostní chvilka pokazila. Ačkoli pranostika na 1. červen praví „O svatém Fortunátu má kapka deště cenu dukátu“, tak tentokrát rozhazovačný svatý pokropil dukáty střední Evropu hodně zhusta, že nejen pokazil nástup nového velitele letectva a loučení toho dosavadního, ale hlavně třiadvacátou Aviatickou pouť na letišti v Pardubicích, kam díky vlnobití na obloze, nedorazilo velké množství létajících klenotů.  

V pátek 31. května 2013 se se svou službou v čele českého vojenského letectva loučil i jeden z našich prvních pilotů stroje JAS-39 Gripen brigádní generál Jiří Verner a počasí mu rozlučku trochu pokazilo. Shodou okolností, když v roce 1985 Jiří Verner začínal u 4. stíhacího pluku v Pardubicích (na letounu Mig-21), tak v Pardubicích koncertovala slovenská hudební skupina Elán. A když 31. května 2013 v letounu JAS-39 Gripen přiletěl do Pardubic symbolicky předat funkci svému nástupci a ukončit svou vojenskou kariéru, tak shodou okolností v Pardubicích opět měl Elán koncert. Takže v rámci letošní Aviatické pouti, taková zajímavá symbolika. Odcházející velitel českého vojenského letectva v Pardubicích za zvuků Elánu před osma dvaceti lety začínal a teď v Pardubicích v rámci Aviatické pouti opět za zvuků Elánu v armádě skončil.
No a 1. června 2013 ve funkci velitele letectva nastoupil dosavadní šéf náměšťské základny plk. gšt. Libor Štěfánik. Ale ani ten lepší počasí Aviatické pouti 2013 ani rozkazem nepřivolal. Na nebi to bylo Boží dopuštění a doslova vlnobití a v pátek toho kromě Jiřího Vernera na Gripenu o moc víc nepřiletělo. …a ani v sobotu a ani v neděli také ne….
Zatím co já jsem jen v sobotu zmokl na „Malé Aviatické“ v Nymburce, v Pardubicích na „Velké Aviatické“ pro jistotu celé tři dny mokl Miloš Jenčík, takže jeho autentické postřehy si lze přečíst (a podívat se na některé obrázky) zde a nebo na jeho vlastních stránkách www.airfoto.jencik.net
text: (jjk)  
 
V pátek vzhledem k meteorologickým podmínkám panujícím v celé Evropě přilétlo jen několik účástníků.
Sobotní počasí nevěstilo nic dobrého, což potvrdil pohled na prázdnou stojánku. Takřka všichni zahraniční účastníci přílet odřekli, odložili, či se snažili do Pardubic doletět, ale proti byl významný frontální systém zasahující celou střední Evropu, vytrvalý déšť a nízká dohlednost. Během dopoledne se stojánka začala pomalu zaplňovat dolétnuvšími letadly.
Vlastní letové ukázky začala AČR dvojicí Gripenů, po nichž následovala sólová ukázka JAS-39 Gripen, Aero L-159 ALCA, W-3A Sokol (ukázka hašení) a Mi-24. Během ukázky Piperu J4 přistál Boeing 737 a ukázka mohla, navzdory stále sílícímu dešti, pokračovat. Jedním z mála zahraničních letounů, kterým se podařilo dorazit do Pardubic, byl Klemm 35, a předvedení, navzdory ještě více sílícímu dešti, bylo velice pěkné. Veškeré plány pořadatelů vzaly za své, celoroční plánování bylo k ničemu a tak se na poslední chvíli tvořil náhradní program a hledala dostupná letadla. Jedním, z původně neplánovaných, byl i North American P-51 Mustang. W-3A Sokol předvedl ukázku záchrany a transportu.
Aviatická pouť je vyhlášená velkoskupinami Trenérů, jejichž siluety vždy zaplní celé nebe nad letištěm. Nejinak tomu bylo i letos, navzdory stále trvajícímu dešti. A aby mi nepršelo do objektivu, nafotil jsem alespoň část této velkoskupiny schován v kokpitu jednoho z nich.
Neplánovaným číslem byl odlet W-3A Sokola na pomoc postiženým právě probíhajících povodní. Mezitím odlétala svou ukázku dvojice Klemm 35 a Focke Wulf FW-44. Následovala akrobacie čtveřice Flying Bulls Aerobatics Team na Zlínech Z-50LX. Poté létal Polikarpov Po-2 a pětice pestře zbarvených Zlínů Trenérů slovenského Retro Sky Teamu.
Následovalo druhé předvedení Gripenu, které bylo pro mne poslední zaznamenanou ukázkou, neboť i nepromokavý oděv (a obuv) nevydržel celodenní zátěž a i ve fotoaparátu bylo víc vody než by býti mělo.
Nedělní program byl podobný sobotnímu, bohužel počasí také. V neděli vystoupení začala velkoskupina Trenérů, následoval JAS-39 Gripen, Aero L-159 ALCA, Mi-24 a W-3A Sokol.
V době, kdy se k dešti teprve schylovalo, zalétala Avia BH1 a Piper J4. Časy II. světové války připomněli Polikarpov Po-2, Klemm 35 a Focke Wulf FW-44. Oproti sobotě se předvedli zástupci a nástupci v Flying Bulls Aerobatics Teamu, kteří létali akrobacii ve dvojici. Následné plánované vystoupení čtveřice Zlínů Z-50LX Flying Bulls Aerobatics Teamu zhatila nízká oblačnost. Dalším vystupujícím byl North American P-51 Mustang, jehož pilot létal tak, aby diváci nemuseli zaklánět hlavy a fotografům nepršelo na čočky objektivů, tedy nízko.
Druhou ukázku předvedla AČR s vrtulníkem Sokol W3A, který po ukázce odlétl bojovat s velkou vodou. Boj s vodou podstoupil i den předtím MiG-15 UTI, který přilétl v sobotu v noci a mohl se tak v neděli ukázat.
Fotografie jsou řazeny chronologicky tak, jak jsem je pořídil v průběhu deštěm sužované 23. Aviatické pouti. Sluší se poděkovat organizátorům, kteří se v nepříznivé situaci nevzdali, pilotům, kteří oproti ptákům i létali a divákům, kteří přišli v pro mne překvapivém počtu.
A tak jako v Nymburce byly pod vodou i Pardubice v roce 2007 viz. Ohlédnutí za poutí...v Pardubicích, ale při dalších návštěvách už to bylo přece jenom lepší viz 2011 Jednadvacáté pouťování v Pardubicích; 2012 Velká dvaadvacátá…
text: (jjk), M.J. foto: M.J.
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci jen velmi pomalu opět světa běh a nejen ten letecký začíná znovu objevovat, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama