Akce a soutěže

11.08.2012 21:04

Vrnící rodinka…

text,foto: (jjk) Vrnící rodinka…

…vírníků se u nás utěšeně rozrůstá a po dlouhých letech kdy létání s tímto sympatickým a na létání příjemným vehiklem bylo jen doménou několika nadšenců a entusiastů, kteří navzdory osudu, nepřejícným státním orgánům v dobách minulých a nedůvěřivým pohledům, udržovali jakous takous povědomost o tom, že cosi jako vírník vůbec existuje, jsou, zdá se, už nenávratně pryč. Po té co se před více než rokem rozhodl majitel firmy Nirvana na výrobu všech možných propriet a zařízení pro motorový paragliding Pavel Březina do České republiky dotáhnout vírníček renomované německé firmy AutoGyro, se už stádečko poměrně utěšeně rozrostlo. A po čtyřech kouscích typu Calidus se na našem území natrvalo v tomto týdnu usadil i luxusní strojek Cavalon, v kmenové oranžové barvě firmy Nirvana, a registrací OK-RWC 03, a který se oficiálně také představil na letišti v Benešově – Bystřici…

O postupném zabydlování se a představování vírníků firmy AutoGyro, které zde distribuuje právě Březinova firma Nirvana jsme se zmiňovali už několikrát a některé kroky, či pionýrské lety na našem území postupně mapovali viz. …jak nedoletět na Hanou, ale do Milovic…, Znuděná kočka a skotačící vajíčko…, Oranžové velikonoční vajíčka, Stříbření zubatého…, ..a zase to stříbrné vajíčko…nebo Gyrinidae?.
Ve skutečnosti nový oranžový strojek firmy sídlící v Hildesheimu doputoval do České republiky už úterý 31. července 2012 a v následujícím, tedy tomto týdnu oficiálně předveden. Typ Cavalon je tedy prvním u nás, ale co nevidět mu přibudou i další dva sourozenci, zatím co typu Calidus už jsou čtyři kousky a další se v německé továrně dokončují.
Německá firma AutoGyro je v současná době jedním z předních výrobců vírníků na světě kam se dopracovala svým velkým tahem na branku už od svého vzniku v roce 1999. A v současnosti společnost chrlí jeden vírník za den, což je tedy i na osmdesátičlenný kolektiv pracovníků úctyhodný výkon. Ale vraťme se k těmto vírníkům na česko-moravsko-slezském území. Zatím do sbírku tady chybí jeden ze tří typů firmy AutoGyro a to MTO sport, který je dvoumístný, jako všechny typy, se sedadly za sebou, ale s otevřenou kabinou, takže je to spíš pro nátury poněkud dobrodružné. Větší Calidus má rovněž sedadla za sebou, ale nejen pro uzavřenou a bohatě prosklenou kabinu je mnohem pohodlnější pro osádku vírníku.
To poslední a nejmodernější Cavalon už je opravdu luxusním vozítkem se sedadly vedle sebe, což mimo jiných vylepšení poskytuje dostatečný komfort. Nemluvě o tom, že za svůj design byl i oceněn mezi více než čtyřmi tisícovkami výrobků prestižní cenou Red Dot 2012. Cavalon navíc má navíc kromě zvetšené palivové nádrže i vylepšenou ergonomii a lze si i podle svých potřeb nastavit pedály a sedadla. A když už jsme u toho, tak bychom si měli říci i některé parametry tohoto sympatického létacího strojku. Délka je více než pět metrů, šířka necelé dva metry a výška je 2,7 metru. Průměr je 8,4 metru a cestovní 145 km/h a maximální rychlost 160 km/h a minimální rychlost 30 km/h. Cavalon se vznese po padesáti až sedmdesáti metrech a dokáže přistát na pouhých třiceti metrech a ve vzduchu vydrží pět a půl hodiny při spotřebě dvanáct až čtrnáct litrů benzinu Natural 95. A pohonem je buď stokoňový Rotax 912 ULS, nebo stopatnáctikoňový Rotax 914 UL Turbo.
Nu a bylo i hezké pozorovat jak se Calidus i Cavalon prohánějí po benešovském nebi a kličkují mezi neustále startujícími a přistávajícími letouny tak říkajíc v Benešově domácími, protože zde je vlastně neustále velký frmol.
A na těchto vírnících je už na první pohled vidět jak dlouhou cestu vírníky urazili od svého vzniku v roce 1923, kdy tento pozoruhodný stroj na svět přivedl španělský konstruktér Juan de la Cierva, a kdo chce vědět víc, může se podívat na stránky www.cz.auto-gyro.com a nebo www.auto-gyro.com...
 
text, foto: (jjk)
[Věnováno na dálku mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci nemůže světa běh a nejen ten letecký aktivně sledovat…i když už ten světa běh a tak trochu i ten létací začíná velmi zvolna opět pomalu vnímat, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama