Akce a soutěže

17.06.2017 18:27

Vrabčí hemžení

text: (jjk), foto: M.J. Vrabčí hemžení
Druhý červnový týden se od 10.června do 18.června 2017 hemžily na Rané, a nad Ranou malé sympatické kluzáky na 34. ročníku sletu historických větroňů Scheibe - Spatz , tedy Spatzentreffen 2017. Spatz znamená vrabec, a tak se to na Rané hemžilo vrabčáky, kteří patří neodmyslitelně k rozvoji plachtění n německy mluvících zemích, tedy převážně tehdejším Západním Německu. U nás tedy tyto kluzáky k vidění nebyly. O to milejší je, že si majitelé těchto kluzáků vybrali na své třicáté čtvrté setkání právě Ranou.
Konstruktér Egon Scheibe působil před válkou v Mnichově a vymýšlel různé typy letounů, jako například Mü-10 a pozdější Mü-13/15/17. Po válce také nezahálel a v roce 1951 založil firmu Scheibe Flugzeugbau GmbH a ke školní dvousedadlovce Mü 13 Bergfalke I vymyslel jako doplněk kluzák Spatz, který (a jeho modifikace) začal také v roce 1951 ve své továrně vyrábět. Série po prototypu, který vzlétl 28. dubna 1951 začala středoplošníky Spatz A a Spatz B s rozpětím 13,2 metru, a pokračovala výkonnějším patnáctimetrovým kluzákem L-Spatz. Po něm následoval Spatz 55 a nakonec nejrozšířenější L-Spatz 55, který se vyráběl až do roku 1962 a to nejen v Německu, ale také ve Francii a Itálii. Nakonec se ještě objevily kluzáky L-Spatz III a v sedmdesátých letech i Club-Spatz SF-30 . Kromě toho vznikly i v několika kusech motorizované verze. Celkem bylo vyrobeno zhruba pět se kusů thoto kluzáku.
Jednomístný (středoplošný a posléze hornoplošný) větroň má trup z ocelových trubek potažený plátnem, dřevěné křídlo a ocasní plochy s kormidly potaženými plátnem. Jak bylo zmíněno první verze Spatz A a B má rozpětí 13,20 metru, a L-Spatz 55 (který se začal vyrábět v roce 1954) 15 metrů. Vrabci mají délku trupu 6,25 metru, výšku 1,20 metru, plochu křídla s křidélky 10,90 m², prázdnou hmotnost 135 kg, maximální vzletovou hmotnost 245 kg. Minimální rychlost je 50 km/h a maximální 175 km/h.
Sletu vrabců na Rané se neúčastnily jen letouny Spatz, ale i mnohé historické stroje, které se na Rané pravidelně, či nepravidelně objevují…
 
Více fotografií na stránkách Miloše Jenčíka Spatzentreffen 2017 | Raná u Loun | 15. 6. 2017 www.airfoto.jencik.net
text: (jjk), foto: Miloš Jenčík, www.airfoto.jencik.net 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama