Akce a soutěže

11.07.2010 20:10

…“vidíš Karle, to není země, to je zahrádka….

text,foto: (jjk) …“vidíš Karle, to není země, to je zahrádka….

…a jestli máš srdce, tak to musíš cejtit….jdi s tou chemií do hajzlu“…říká v jednom slavném českém filmu doktor Skružný, alias Rudolf Hrušínský zaháněje zemědělského práškovače na Čmeláku…a pokračuje, „Po modrém blankytu bělavé páry hynou, lehounký větřík s nimi hraje; a vysoko – v daleké kraje bílé obláčky dálným nebem plynou“…cituje doktor Skružný z Máchova Máje… Dnes by možná doktor Skružný podobným způsobem zaháněl stavěče plechových krychlí průmyslových zón a černých křemíkových panelů solárních elektráren….Ona je ta naše země taková malá zahrádka a říká se, že letiště Jičín ve Vokšicích je jedno z nejhezčích u nás…a když k tomu lehounce šumí zlátnoucí obilí, po okolí zurčí potůčky a nad tím vším krouží s charakteristickým svistem větroně, sluníčko svítí a vzduch se tetelí musí každého slova doktora Skružného napadnout….

Na letišti v Jičíně právě probíhá takový malý plachtařský Pohár Českého ráje a v této komorní atmosféře to skoro jako ve filmu Vesničko má středisková vypadalo, když se doktor Skružný kochal. Nu což, je parný den, řídký vzduch, a hledání toho správného luftu se ne a nedaří, ale proč se nekochat když v Českém ráji je tak krásně….Nu ano měli to Rumcajsovi sousedi libující si v létání šťastnou ruku když si vybrali tuto loučku u potoka Poráku odkud už 15.října 1911 startoval Evžen Čihák, bratranec Jana Kašpara. Ten zde létat měl také, ale při letu z Pardubic havarovat a tudíž nedoletěl. Na louce u Poráku létali o mnoho později „Masarykovci“ v roce 1934, kdy tu Masarykova letecká liga uspořádala letecký den. V té době už se létalo na jiném místě a to na vojenském cvičišti pod Zebínem. Po druhé světové válce se, ale letci u Poráku usadili natrvalo. V září 1947 bylo letiště leteckým dnem 14.září slavnostně otevřeno a hnedle se sem nastěhovali i vojáci a to letecká akademie v Hradci Králové tu měli svou pobočku. Letiště v té době bylo posunuto a létalo se z míst, kde je dnes obilné pole. Hangáry byly umístěny do půlkruhu a tři vojenské hangáry se po posunutí provozní plochy na současné místo ocitly v současném areálu kamionového parkoviště, ale stále stojí na svých původních místech a nikdo je nezboural. Vojenské letectvo přestalo letiště více méně používat hned po roce 1948, ale aeroklub zde zůstal dodnes a to i přes různé politické turbulence a změny struktury československého aeroklubu. A do dnešních dnů zde vyrostlo i mnoho významných osobností československého a posléze českého letectví…
A v této půvabné krajině Českého ráje není divu, že Václava Čtvrtka napadlo sem umístit švece a posléze loupežníka Rumcajse s jeho rodinou, ono se to tu podivuhodnými bytostmi hemžilo už o pradávna. Tak kupříkladu tu na jih od Jičína, mezi Dětenicemi a Kopidlnem mezi rákosím a rybkami žije a hospodaří vodník Čeperka. Po okolí po celém Českém ráji (ale hlavně v Prachovských skalách) žije neposedný skřítek Pelíšek, který své jméno má od toho, jak si staví své pelíšky porůznu jak ho napadne a tropí různé lotroviny, kterým se pak celý den směje. Skřítkové žijí také směrem k Turnovu v hoře Kozákov a ti kdysi dávno naučili místní brousit drahé kameny. Dále k Mnichovu Hradišti bydlíval obr Dráb…toho už, ale dlouho nikdo neviděl a za souseda měl strašidelného jezdce, který strašívával poštovní koně, až ho vyhnal hrdinný postilión. Tajemně dodnes působí hrad Trosky s věžemi Pannou a Babou. Na Rumburku u Lomnice nad Popelkou zase bývala byla Bílá paní, než jí mládenec Vojtěch nevysvobodil, protože to byla jeho milá Veronika nu a nakonec na Hrubé Skále a v okolí strašíval Černý rytíř….
…tak vidíš Karle, není ta naše krajina taková, trochu pohádková zahrádka, na kterou svítí sluníčko, po modrém blankytu bělavé páry hynou, lehounký větřík s nimi hraje; a vysoko – v daleké kraje bílé obláčky dálným nebem plynou, a vůkol šumí bor i les, i zlátnou klasy obilí a jen trochu tu poeticky plují bílá křídla větroňů…. jsme v Českém ráji na jičínském letišti…a tady jsme už jednou i byli: Malá zastávka v Českém ráji.
text, foto: (jjk)
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama