Akce a soutěže

12.06.2016 12:59

Velké tlusté překvapení nad Bezděčínem

text: (jjk), text, foto: M.J. Velké tlusté překvapení nad Bezděčínem
V minulosti se podivili návštěvníci leteckých dnů v Panenském Týnci nad účastí dopravních letounů ATR 42 a Boeing 737. Stroje ATR osvěžily i některé další tuzemské podobné akce. V roce 2016 se však oba tyto letouny, k údivu obecenstva zjevily i na už 11.Dobovém leteckém dnu v sobotu 11. června 2016 nad mladoboleslavském letišti v Bezděčíně (i když nepřistály). Hlavně překvapením byl velký tlustý Boeing 737 společnosti Travel Service. Opět po roční pauze se tak na letišti (a nad ním) Mladá Boleslav – Bezděčín sešla celá sbírka historických, historizujících i moderních létajících strojů všeho druhu na tradiční akci, která láká do města automobilů i příznivce vzduchoplaveckých exponátů (a to nejen do živého leteckého muzea).
(jjk)
Letový program zahájil bezmotorový akrobatický kluzák MDM-1 Fox, následovaný krémovým dolnoplošníkem Be-50 Beta Minor. Řízený pád předvedli parašutisté vyskočivší z trojice An-2, které měly i následně své vystoupení.
Armádu České republiky zastupovala dvojice Gripenů eskortující dopravní letoun CASA a také Mil Mi-24 v novém zbarvení na statice. Zřídka vídanou ukázkou bylo několik průletů dopravního ATR 42-500 v barvách Českých aerolinií. Velmi těsnou slétanost na stále zataženější obloze předvedla čtveřice Trenérů skupiny Follow-me, přesněji trojice Zlínů Z-226MS doplněná jedním Z-326MF.
Následoval do vysokého lesku vyleštěný Lockheed 10A Electra. Dalším bod programu přinesl divákům velké překvapení, velké bylo nejen utajování, ale i velikost letounu, neboť se nad letištěm objevil Boeing 737-800, který provedl několik nízkých průletů.
Následovala dvojice "Bückerů", přesněji červený CASA C-131E a modrý Tatra T-131. Trojvleku celožlutých kluzáků se zúčastnily kluzáky: VT-116 Orlík II, VT-125 Šohaj II a LG-130 Kmotr. Dalším kluzákem na obloze, tentokrát akrobatickým byl Lo-100. Chloubou Československého leteckého průmyslu byly letouny Let L-200 Morava, Aero 145 a Aero 45 Super. Časy a boje druhé světové války připomněly Fieseler Fi-156 Storch, Polikarpov Po-2 a Jak-3. Po trojici dvouplošných Bückerů Jungmann se objevila na obloze jiná, stříbrná a dvoumotorová, trojice vedená Lockheedem Electra s dvojicí Beech C-45 Expeditor. Poté se po potemnělé obloze proháněl Piper L4H. Jedním z největších lákadel letošního Dobového leteckého dne byl bombardér North American B-25J Mitchell. Násleedovala skupinová akrobacie boxu Flying Bulls Aerobatics Teamu na čtveřici letounů XA 42. Díky další trojici letounů jsme se přesunuli do hlubší minulosti, na obloze defilovaly letouny Klemm 25, Racek PB6 a Zlín Z-126. Dalším nesporným lákadlem byl průlet dvojice stíhačů, North American P-51 Mustang a Mikojan Gurjevič MiG-15 UTI, po kterém následovalo i sólové vystoupení obou leteckých legend.
Žlutý Zlín Z-37 Čmelák vystřídala Extra 300L, po které následovalo další překvapení prezentované několika průlety Supermarine Spitfire LF.XVIE. Časy Velké války a psích soubojů divákům přiblížily UL repliky Sopwith Pup, Nieuport 12, Pfalz E1 a Fokker D VIII. Společným průletem B-25 Mitchellu s Mustangem a Jakem 3 se přiblížil konec letových ukázek. Úplnou tečku za čtyřhodinovým programem provedly nejstarší letouny Grade a Metoděl Vlach.
text, foto: Miloš Jenčík, www.airfoto.jencik.net
A pro připomenutí všechny (poměrně časté) předchozí návštěvy letiště v Mladé Boleslavi viz. Ještě jednou (nebo dvakrát) letos do muzea, Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade…Tak trochu poplach v oblacích bez Pana Tau; (viz. Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou (Muzeum v Mladé Boleslavi stavbou roku), Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou (Muzeum v Mladé Boleslavi stavbou rokuTrojice třicítky a třetí runda v BezděčíněVčera pivo, dneska tvaroh, asi půjdu brzy za roh … a viz. Létají velikonoční vajíčka a o svatém Kvirinu je teplo …Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dalPáteční předkolo v BezděčíněPodesáté v Bezděčíně a Páteční předkolo v Bezděčíně (2006 Popáté v Mladé Boleslavi, 2008 7. Dobový letecký den v Mladé Boleslavi) a Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dal a viz. Koupání u Vlacha, aneb budou ze vzduchoplavců plavci?Pohár pro "Vosy" v BezděčíněDvě třetiny Metoděje bez Cyrila a skoro bez vítěze…a Vosy padaly jak zralé hrušky a Dovětek ke stovce mechanika Metoda.) 
  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama