Akce a soutěže

17.09.2017 18:46

Velká voda vzala Mošnov

text: (jjk), text: foto: M.J. Velká voda vzala Mošnov
Tedy není to úplně přesné, že by Mošnov vzala velká voda. Nebyla to povodeň, která by se prohnala severní Moravou a Slezskem, ale s prvním dnem měsíce září náhle skončilo léto a přišel podzim. A od té doby prší a prší a prší, a jakoby to nebylo málo, tak se temné, vodou ztěžklé mraky se usadily nad severní Moravou a Slezskem zrovna ve dnech, kdy se tu už po sedmadvacáté konala tradiční velká sešlost Severoatlantické aliance a dalších příslušníků spřátelených vojsk. Bohužel víkend 16. a 17.září 2017 XVII. ročníku Dnů NATO v Ostravě & VIII. ročníku Dnů Vzdušných sil Armády České republiky propršel a nízká oblačnost zhatila mnohé plány. A tak se lovit letecké obrázky dařilo lovit ve čtvrtek a v pátek, a pak eventuálně v pondělí na posledních odletech.
XVII. ročník Dnů NATO v Ostravě & VIII. ročník Dnů Vzdušných sil Armády České republiky letos zhatil svatý Petr. Tedy úplně nezhatil, ale poslal tolik vody a temných těžkých mraků, že i přes enormní snahu pořadatelů se musel program operativně měnit a na některá letecká vystoupení ani nemohlo dojít, protože by to bylo nebezpečné jak pro piloty, tak pro diváky a návštěvníky…
Naštěstí se účastníci slétávali už během týdne, takže se podařilo nejlepší obrázky pořídit ještě před víkendem. Bohužel na ten zpropadený víkend si svatý Petr nějak zasedl, a tak část programu (převážně toho leteckého) musela být zrušena, protože by mohlo dojít k ohrožení jak pilotů, tak i diváků. Bohužel se tak, po relativně přijatelné sobotě, poprvé v historii Dnů NATO stalo, že muselo v neděli dojít ke zrušení většiny letových ukázek (což odnesli především letci akrobatické skupiny Saudi Hawks). I přes chladné a deštivé počasí však víkend na mošnovském letišti navštívilo více než devadesát tisíc diváků.
Letošní ročník Dnů NATO se účastnilo sedmnáct států, včetně mimoevropských Spojených států amerických a Kanady, a poprvé i Saúdské Arábie. Kromě osmdesáti kusů letecké techniky se předvedly i dvě stovky strojů techniky pozemní (se kterou se zde poprvé prezentovalo i Německo, Polsko a Slovensko). Slovensko bylo i partnerskou zemí, takže zde předvedlo větší množství své techniky, včetně letounů a vrtulníků z Leteckého útvaru Ministerstva vnitra SR, včetně nových vládních speciálů Fokker 100 a Airbus A319CJ. Na rozloučenou nad Mošnovem prolétl i dosluhující Tupolev Tu-154M. Slovenští vojáci ukázali i první z nově dodaných vrtulníků Sikorsky UH-60M Black Hawk.
text: (jjk)
 
Již po šestnácté se na letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově se konaly Dny NATO v Ostravě spojené s Dny Vzdušných sil AČR. Letošní ročník této branně bezpečnostní akce poznamenalo ve velké míře počasí. Zatímco na přílety a odlety panovalo slunečno, v sobotu bylo zataženo s postupně se stále snižující oblačností. Nepřízeň počasí vyvrcholila v neděli, kdy byly zrušeny veškeré letecké ukázky vyjma vrtulníků.
Ve čtvrtek a pátek probíhaly přílety účastníků a také nácviky vystoupení. Z těchto dnů jsou také jediné slunečné fotografie.
Sobotní program letových ukázek odstartoval polský vrtulník W-3WA Sokol, následoval Eurofighter Typhoon v rakouských barvách, respektive s rakouskými znaky. Poté následoval průlet MiGu-15, ukázka turbovrtulového cvičného PC-9M Hudournik. Oficiální zahájení započalo průletem strojů VS AČR. V dynamických ukázkách vystřídal slovenský MiG-29 český JAS-39 Gripen. Velmi atraktivními průlety se představil Airbus A319-115CJ slovenských vzdušných sil spolu s MiGem 29 na křídle. Na zatažené obloze se tále klesající oblačností se ukázalo torzo polské skupiny Orlik - jediný letoun PZL-130 Orlik, po kterém se opět předvedl Eurofighter Typhoon, tentokrát s italským pilotem. Útok na pozemní cíle v režii dvou letounů L-159 ALCA vystřídala dvojice Letounů Mirage 200D skupiny Cocteau Delta. Bohužel po vzletu byla hlášena závada jednoho letounu, který neprodleně přistál a ukázka se neuskutečnila. Následoval jeden z posledních veřejných letů vrtulníku Mi-2. Jednomu z největších taháků letošního roku - akrobatické skupiny Saudi Hawks - nízká oblačnost vystavila stopku a vystoupení se nekonalo. Připravovaný nedělní program byl vzhledem k počasí pro letouny s pevným křídlem zrušen.
text, foto: Miloš Jenčík
 
text: (jjk), text: foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama