Akce a soutěže

01.06.2014 20:00

Velká válka a rytíři nebes

text: (jjk), text, foto: M.J. Velká válka a rytíři nebes

Stalo se již tradicí, že každá Aviatická pouť na letišti v Pardubicích nese nějaký podtitul. A podtitulem té dvacáté čtvrté Aviatické pouti ve dnech 31. května a 1. června 2014 bylo sousloví „Rytíři nebes“. V té souvislosti také úvodní komponovaná scéna letového programu našla svůj námět ve výjevech z první, neboli tak zvané „Velké války“ jejíž nedílnou součástí rytíři nebes vskutku byli. Ale ještě před tím, v pravé poledne program zahájil průlet skupiny letadel náležejících k domácímu Centru leteckého výcviku a následovala plejáda více než šedesátky letounů v komponovaných scénách a také v pozemních velkoprostorových scénách se ukázalo mnoho desítek členů různých klubů vojenské historie a ukázkami bojů z různých vojenských konfliktů.  

Sice některé stroje nakonec (kvůli různým technickým závadám) do Pardubic nedolétly, ale naopak se tu ukázaly příslušníci stáje Red Bull ze salcburského Hangaru 7 v podobě například
čtyřmotorového Douglasu DC-6B, nebo vrtulníku Bö 105CB předvádějícího (na vrtulník netradičně) akrobatické kousky. Ze stáje Red Bull se ukázaly (patrně v Pardubicích naposledy) Zliny Z-50LX Flying Bulls Aerobatic Teamu z Jaroměře před svým odchodem na odpočinek. Zároveň se však představil i následovník Zlinů v této akrobatické skupině Xtreme XA42. Zatím tedy v podobě Flying Bulls Duo. Barvy Red Bull nosí na svém stroji i Martin Šonka, který si ze svého speciálu Edge 540 V3 (se kterým létá Red Bull Air Race) do Pardubic odskočil s letounem Extra 300SR pro standardní akrobacii.
Ale v programu se třeba ukázal i Supemarine Spitfire v barvách, jaké měl na svém stroji československý stíhač Oto Smik, ale i mnoho dalšího, třeba i se zmenšenou replikou legendární československé stíhačky Avia B.534.
Ale 24.Aviatickou pouť 2014 shlédlo více něž pětadvacet tisíc diváků a mezi nimi byl, jako už tradičně, i Miloš Jenčík, který celé to dění nafotil (viz. Aviatická pouť 2014 | Pardubice | 31.5.-1. 6. 2014), ale i okomentoval…
text: (jjk)
 
Letové ukázky započaly v poledne průletem strojů Centra leteckého výcviku, které zajišťuje pro armádu ČR výcvik pilotů právě zde v Pardubicích. Nad drahou letiště se představil vrtulník Mil Mi-17 s dvojicí Milů Mi-2, dále trojice Zlínů Z-142C AF a dopravní Let L-410UVP.
Následovalo trochu akrobacie: sólová dvouplošná na červeném dvouplošníku CASA 1-131E Jungmann a následně jednoplošná skupinová na dvojici letounů XA-42 XtremeAir Flying Bulls Aerobatics Dua.
Prvním velkoprostorovým divadelním představením, jimiž je Aviatická pouť pověstná, byly boje z období I. světové války, které připomněly sté výročí vypuknutí tohoto konfliktu. Na zamračené obloze probíhaly psí souboje letounů Fokker Dr.I, ULL Sopwith Strutter 1 1/2, ULL Fokker E III, ULL Eugen Cihak Rapid, ULL Nieuport 12 a ULL Sopwith Camel.
Dalšími účinkujícími byli Flying Bulls s dopravním čtyřmotorovým letadlem Douglas DC-6B a stíhacím Chance Vought F4U-4 Corsair, kteří nejdříve předvedli těsnou skupinovou slétanost a poté odlétali sólové ukázky. Následovala akrobacie na Extře 300SR.
Druhým velkoprostorovým 3D představením, bylo zajetí pilotů a následné osvobození zajatců z doby II. světové války, čehož se zúčastnily letouny North American P-51 Mustang a Jak 3. Při nízkých průletech Mustangu si každý návštěvník dokázal náležitě představit práci kotlářů nad naší republikou koncem druhé světové války.
Svou sestavu odlétala také trojice Tatra T-131 Jungmann.
Následující část věnovaná Letecké vojenské akademii v Pardubicích byla s netrpělivostí očekávána, neboť se ve vzduchu představila ULL Avia B-534 a Supermarine Spitfire LF.XVIE v československých barvách s kterým létal Otto Smik u 312. (československé) peruťě RAF. A aby byl československý znak pod kabinou náležitě viditelný, vodil pilot Spitfira při ukázce náležitě nízko a blízko.
Další ukázku si užili především milovníci dobrodružných filmů, neboť Pilatus P2 naháněl prchajícího Indianu Jonese. Poté se představila špičková akrobacie: nejdříve sólová na vrtulníku MBB Bö-105 CB a poté skupinová Flying Bulls Aerobatics Teamu na Zlínech Z-50LX, kteří létali na tomto typu v Pardubicích naposled.
Z Plzně přilétla dvojice cvičných letadel, žlutý dvouplošník Boeing A-75N1 Stearman a Harvard Mk.II v jihoafrickém markingu.
Následovala Armáda ČR a její vystoupení: JAS-39 Gripen, ruský bitevní vrtulník Mi-24 ke kterému se na průlet přidal americký bitevní vrtulník Bell TAH-1P Cobra, ukázka záchrany pilota dvojicí vrtulníků Mil Mi-171 a ukázka Aera L-159 ALCA. V neděli Gripen létal po jistou dobu ve dvojici se samičkou Poštolky obecné (Falco tinnunculus).
Posledním velkoprostorovým představením byly boje ve Vietnamu, kterých se účastnil Agusta Bell 47, Bell TAH-1P Cobra, Cessna O-2A Super Skymaster a North American T-28A Nomad.
O zakončení Aviatické pouťi se postarala skupina dvanácti Trenérů doplněná o čtveřici "Follow me", čímž se počet Trenérů nad letištěm zvýšil na šestnáct.
 
A kdo si chce připomenout minulé Aviatické pouti, může zde: v roce 2007 viz. Ohlédnutí za poutí...v Pardubicích, 2011 Jednadvacáté pouťování v Pardubicích; 2012 Velká dvaadvacátá…; 2013 Z Pardubic do Pardubic s Elánem a nebeským vlnobitím.
text: (jjk), text, foto: M.J.
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama