Akce a soutěže

03.06.2012 20:43

Velká dvaadvacátá…

text: (jjk), foto: M.J. Velká dvaadvacátá…

…Aviatická pouť se letos ve dnech 2. a 3. června 2012 konala na pardubickém letišti a byla zaměřena na připomenutí století vzdušných soubojů a tomu také byla věnována jednotlivá tématická vystoupení, která měla připomenout významné etapy vojenské, respektive letecké válečné historie a to ať z doby první světové války, či druhé světové války a to bitvy v Tichomoří, nebo na evropské frontě, nebo až po korejskou a vietnamskou válku. A tak tu nechyběly letouny Spitfire Mk.XVI, Messerschmitt Bf 109, Jak-9, Curtiss P-40B, a nebo F-4F Phantom II, Suchoj Su-25UBK, či vrtulník Bell-47G známý ze seriálu M.A.S.H. A všechny scény byly doplněny i působivým pozemním bojovým hemžením jak i je vidět z fotografií Miloše Jenčíka…

Co se celkového programu týče, tak se zde představilo i české letectvo s letouny JAS-39 Grippen a L-159 Alca a vrtulníkem W3A Sokol. V Československé premiéře se ukázal stíhač Supermarine Spitfire Mk.XVI. a připomenul tak 100. výročí narození Františka Fajtla a Josefa Koukala. Hold českým pilotům po té vzdal i letecký akrobat Martin Šonka a jeho Extra 330SR.
Po té se diváci obrazně vrátili na počátek leteckých soubojů do první světové války, kdy spolu sváděly boje na nebi Fokker Dr.I a Sopwith 1½ Strutter, a na zemi armáda císařského Německa a jednotky spojenců.
Druhou světovou válku připomenuly boje v Tichomoří, kterých se účastily letouny Curtiss P-40 Tomahawk, Mitsubishi A6M2 Zero, Grumman TBM Avenger, Boeing B-75N1 Stearman a posádka americké letecké základny na Havaji.
Další prolnutí do současnosti obstaral další český letecký akrobat Petr Kopfstein a letoun Extra 330SC. Jeho umění po té nahradily letouny, které československou leteckou akrobacii proslavily v dobách minulých a to stroje řady Zlin-26/126/226/526, kterých se tu sešla celá dvacítka i ve společném letu pohromadě.
Pak se zase tématicky program vrátil do druhé světové války a do střední Evropy, kdy se zde představily letouny Supermarine Spitfire Mk.XVI., Bücker Bü 181 Bestmann, North American P-51 Mustang, Lavočkin La-5 (Jak-11) doplněné jednotkami Wehrmachtu, Rudé Armády a spojenců.
Další exkurs do prostředí letecké akrobacie obstaraly letouny Zlin Z-50 a The Flying Bulls Aerobatic Team a dalším akrobatickým kouskem byl třetí český reprezentant v letecké akrobacii Marek Hyka a oranžový speciál SBach 300.
Výlet do Korejské války obstaraly Mig-15 a Hawker Sea Fury, doplněné vrtulníkem Bell-47 a spojeneckou polní nemocnicí M.A.S.H..
Před dalším válečným výjevem se oblohou ještě proháněly L-29 Delfín, nebo Bücker Bü 131 a Piper J4A z roku 1939.
A posledním historickým „divadlem“ byla válka ve Vietnamu a zde se ukázaly nad americkou základnou vrtulové stroje North American T-28 Trojan a N.A. T-28B Trojan.
A komu by tato ochutnávka nestačila může se podívat na Aviatickou pouť 2012 na stránkách Miloše Jenčíka (www.airfoto.jencik.net)
text: (jjk), foto: M.J.
A připomenutí některých minulých Aviatických poutí: 2007 Aviatická pouť pod vodou, 2010 Ohlédnutí za poutí...v Pardubicích, 2011 Jednadvacáté pouťování v Pardubicích

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama