Akce a soutěže

03.09.2017 20:07

Věkoše po dešti

text: (jjk), foto:Marek Odvárka Věkoše po dešti
Na králohradeckém letišti se konal 2. a 3.září už čtyřiadvacátý ročník mezinárodního leteckého festivalu CIAF (s několikaletým odskokem do Brna). Vzhledem k nepříznivé předpovědi a pátečnímu dešti to byla návštěvnost sice chudší, ale i tak se program podařilo docela obstojně zvládnout a diváci si mohli na zemi i na obloze prohlédnout zhruba osm desítek letounů. Problémy však měly některé letouny při příletech v pátek, kdy počasí nebylo nejpřívětivější.
Bohužel leteckých dnů v Hradci Králové se nakonec neúčastnily některé předem avizované stroje. Kvůli technickým potížím do Hrade Králové nepřiletěl očekávaný taktický bombardér Suchoj Su-24, který se zde ukázal v devadesátých letech, ale ukrajinské vojenské letectvo místo něj nakonec vyslal náhradu, v podobě stíhacích bombardérů Su-27. Nakonec se tak předvedl jeden stroj Su-27 ve vzduchu, v dynamické ukázce, a druhý na statické ukázce na zemi, doplněný doprovodným transportním strojem Iljušin I-76.  
Narychlo bylo potřeba také hledat náhradu za dva letouny Eurofighter Typhoon britského královského letectva. Kvůli pátečnímu dešti letouny nemohly přistát v Hradci Králové a tak se rozhodly přistát v Pardubicích. Ovšem první stroj měl při přistání v dešti potíže i tam a díky aquaplaningu vyjel z dráhy do travnatého pásu. Druhý stroj tak místo přistání odletěl zpět do Velké Británie. Rychlou náhradou, a zaplněním vzniklé mezery v programu, se tak stala trojice polských turbovrtulových strojů Aero AT-3
Hradecké letiště hostí CIAF od roku 1993, pořadatelé akci na několik let kvůli technickým problémům se zajištěním letiště přesunuli do Brna, odkud se však vrátila zpět. CIAF se letos konal počtyřiadvacáté.
Ale i přes všelijaké komplikace způsobené počasím se podařilo nakonec připraveý program odlétat. České vojenské letectvo v Hradci předvedlo nejen vrtulníky Mil Mi-24 a Mi-171, ale v zahajovacím průletu i stroje Saab JAS-39 Gripen, Aero L-159 ALCA a Casa C-295M. V barvách československého vojenského letectva se ukázal legendární sovětský letoun MiG-15UTI, ovšem vyrobený v Aeru Vodochody, a české stroje Aero L-39 Albatros předvedla i slupina Baltic Bees z Lotyšska.
Belgičané se v Hradi Králové předvedli s vrtulníkem Agusta A109 a transportním letounem Lockheed C-130J Hercules.
Premiérově se představila italská skupina Pioneer Team s letuny Alpi Aviation Pioneer 330 Acro, a dalším účastníkem byla slovenská formace Očovskí Bačovia s kluzáky Let L-13 Blaník a nebo už vlastně historický polský stroj PZL TS-11 Iskra.
CIAF 2017 i přes nepřízeň počasí (a díky tomu i menší návštěvnost) úspěšně proběhl a organizátoři slibují na skorokulatý 25.ročník nějaké to nečekané překvapení, tak se nechme překvapit…
text: (jjk), foto:Marek Odvárka 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama