Akce a soutěže

22.09.2013 20:08

Ve středu země i s anděly

text,foto: (jjk) Ve středu země i s anděly

Už v minulém roce napadlo organizátory historicky prvního sletu Letecké amatérské asociace uspořádat slétnutí svých členů a sympatizantů a spolupracovníků vlastně uprostřed České republiky, aby to měli i s těch nejvzdálenějších míst všichni relativně dosažitelně. A tak jako i v jiných případech (jiných akcí) padla volba na letiště Jihlava – Henčov (viz. Henčovské hejno na den armády). A když se mi z obav o počasí letos nepodařilo dorazit na letecký den, který se konal před týdnem, tak tentokrát se to v sobotu 21. září 2013 podařilo i když povětří stále nevěštilo nic moc hezkého. Ale i tak, i přesto, že mnohým se dorazit vzduchem nepodařilo, se v Jihlavě sešlo opravdu nečekaně mnoho létajících aparátů (a srovnatelně i pilotů dorazivších po zemi). Letos se navíc se zde konalo i setkání Nebeských Andělů (v pořadí čtvrté), takže o motivaci dorazit na závěr sezony do Jihlavy nebyla nouze…

…navíc když pro létavce všeho druhu byl připraven vskutku bohatý program. Druhý slet „LAA ČR sobě - piloti pilotům“ a čtvrtý „Slet Nebeských andělů“, pořádaný společností Global Assistance se i přes sychravé počasí vydařil a víceméně i doprovodný program mohl zůstat beze změn.
Bohužel problémem byla prezentace paraglidingu, či měření odvíjáků, které muselo být zrušeno. A ze Zlína se pro nepřízeň počasí nepodařilo dorazit obstojně se rozrůstajícímu stádečku vírníků AutoGyro z Nirvany.
Návštěvníci, ale mohli obdivovat maketu letounu Spitfire v měřítku jedna ku jedné z Czech Spitfire Clubem a co se programu týče zájemci (tedy pokud to počasí dovolilo) si mohli vyzkoušet let s inspektorem při řešení mimořádných situací, či přistávání do decku s předchozím navigačním letem s navigátorem. Připravena byla i prezentace „Projektu radiotelefonického spojení a předávání dopravních informací do centrály Global Assistance“, který právě v září zahájil provoz. A protože to, jak bylo zmíněno, s tím paraglidingovým létáním nebylo úplně ono, mohli si alespoň přítomní popovídat s Miroslavem Orosem a Janem Škrabálkem o létání s padákem nad hlavou. Ostatně k vidění pro zájemce byl i film „90 dní ve vzduchu“ o rekordním letu na motorovém padáku 9000 km za 90 dní Miroslava Orose a k tomu další metodické filmy.
Poslechnout si bylo možné i například o alkohol v souvislosti s leteckými nehodami, nebo o postupech Policie ČR při šetření mimořádných událostí, či o aktuálních otázkách týkajících se ultralevého létání na Slovensku a v Rakousku. Zcela jistě byla i atraktivní praktická ukázka první pomoci při letecké nehodě.
A jako i v loňském roce, byly na ploše k vidění i letouny, které jsou v leteckém rejstříku od letošního, nebo loňského roku. To se týkalo třeba trojice letounů Sparrow ML, z nichž jeden kousek byl k vidění už před týdnem v Českých Budějovicích (viz. Ještě trocha léta na Plané … a desáté výročí aeroklubu) a nebo repliky Jaku-3 z Turnova, který byl vidět například před měsícem v Náchodě (viz. Lvice Elsa v ostružinách na Ovčáku). A když tu nebyli vírníkáři z Nirvany, tak k vidění byl na českých značkách alespoň polský vírník Aviation Artur Trendak Zen1. Ale k vidění a porhlédnutí toho samozřejmě bylo mnohem víc a zbyl i čas na vyměňování zkušeností, názorů a rad..
text,foto: (jjk)
Zdroj: www.laacr.cz 
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama