Akce a soutěže

21.03.2015 20:13

Včera pivo, dneska tvaroh, asi půjdu brzy za roh …

text,foto: (jjk) Včera pivo, dneska tvaroh, asi půjdu brzy za roh …

Že by tato průpovídka někomu snad něco připomínala? A nebo…Nejdřív prší, pak zas fouká, zase z toho nic nekouká. Stále nic? A, že by tohle? …Dneska to zase bude skvost, vzduchem se honit na rychlost. Přistání ukončit žabákem a nezabořit se rypákem. A „modří“ už asi určitě vědí, autorem těchto (už tedy poněkud letitých) kratičkých veršovánek je český aviatik Petr „Med“ Chvojka, takto (s Ladislavem Teplým) úřadující mistr světa v kategorii dvoumístných rogal RWL2 ze světového šampionátu v maďarské Matkópusztě, který se konal v loňském roce. A proč se o tom zmiňuji? Protože právě Petr Chvojka byl v pátek 20. března 2015 ve středočeském městě automobilů Mladé Boleslavi (ve stínu zatmění slunce) vyhlášen nejlepším leteckým sportovcem roku 2014. Ostatně se ve zrekonstruovaných prostorech „škodováckého“ muzea sešli nejlepší rogalisté, paraglidisté, balónáři, letci a modeláři roku 2014 a podělili se o trofeje sklářů z Akademie a Střední odborné školy uměleckoprůmyslové ve Světlé nad Sázavou a diplomy z dílny Jana Brskovského, za asistence letecké televize Airzone.tv jejíž „šéf“ Miroslav Oros osobně celým ceremoniálem provázel.

Jak už bylo řečeno nejlepším leteckým sportovcem roku 2014 byl vyhlášen pilot motorového rogala a úřadující mistr světa Petr Chvojka. Ten se také spolu s Ladislavem Teplým stal vítězem kategorie ultralehkého létání. Dalšími oceněnými v této kategorii byli vítězové rekreační kategorie Poháru Petra Tučka, Jan Klein a Martin Přikryl (dvoumístných aerodynamicky řízených letadel AL2) a Vladimír Štěpánek (jednomístných letounů AL1).
Co se týče motorového paraglidingu, tak tím nejlepším aviatikem se stal Gabriel Toman (mimo jiné stříbrný ze světového šampionátu v roce 2014 a mistr republiky). A dalšími oceněnými jsou Lubomír Závorka a Daniel Trochta (mistři světa z loňského roku) a Vladimír Proček a Radek Pluháček (stříbrní ze světového šampionátu).
Mezi paraglidisty bez motoru byl nejlepším letcem vyhlášen Stanislav Mayer (čtvrtý z extrémní soutěže X-PYR) a za ním skončili a trojici doplnili David Ohlídal a Lukáš Koláček.
Rogalistou roku se stal Dan Vyhnalík (mimo jiné mistr republiky a stříbrný z německého otevřeného mistrovství) a s ním na pomyslné stupně vítězů vystoupili Petr Beneš a Vlastimil Bartas.
Dostalo se jako obvykle i na nejlepší sportovce Plachtařského Old Timer Clubu, kterým se stal Milan Svoboda a také na balonáře. Mezi vyznavači vzduchoplavby byl kromě „dospělé“ kategorie vyhlášen i nejlepší junior a tím se stal Jan Suchý. Mezi „dospělými“ to je David Línek, kterého do první trojky doplnili Pavel Kostrhun a Pavel Měřínský.
A došlo i na Klub Leteckých novinářů Syndikátu novinářů České republiky, který ocenil pětadevadesátiletého Ferdinanda Fairaisla za celoživotní přínos čs. Letectví, zkušebního a dopravního pilota Vladimíra Peroutku za celoživotní podporu dobrého jména československých letadel a letectví, zkušebního pilota Aero Vodochody Vladimíra Kvardu, legendu českého balonového létání, výtvarníka, hudebníka a performera Vratislava Hlavatého a Radku Máchovou s Jiřím Sallerem za brilantní zvládnutí krizové situace při vystoupení na leteckém dni v Indii a za dlouhodobou propagaci českého sportovního letectví a československých letadel.
Celým programem provázeli svým vystoupením letečtí modeláři Tomáš Ciniburk a Jan Sedláček a tak také i letečtí modeláři se dočkali svého ocenění. Svaz modelářů České republiky a Klub leteckých modelářů České republiky ocenil reprezentační družstvo v kategorii F4H - RC polomakety, Davida Kopala (m.j.za historicky první zlatou medaili v individuálním hodnocení přičemž dalšími členy družstva byli Petr Tax a František Nodes (dosáhli například 3. místa na loňském mistrovství světa). Další ocenění obdrželo i reprezentační družstvo v kategorii F5D - RC (Rychlostní modely - závody kolem pylonů) ve složení Ondřej Hacker (mistr světa a také nový světový rekordman), Jan Sedláček a Tomáš Ciniburk, vedoucí družstva Jiří Klein a navigátoři a mechanici Tomáš Andrlík a Karel Hacker. A do třetice bylo oceněno i reprezentační družstvo v kategorii F3J (Termické větroně) ve složení Jiří Ducháň, Jan Vácha a Jaroslav Vostřel (kteří vylétali titul mistrů světa) s vedoucím družstva Martinem Rajšnerem. Tři reprezentační týmy doplnil Jan Čihák, úřadující mistr Evropy v kategorii F1B (volné modely větroňů s pohonem gumovým svazkem) a juniorský mistr Evropy v kategorii F3A (akrobatické) Jan Votava.
Kromě modelářů, kteří vystupovali se svými modely přímo na podiu společenského sálu automobilového muzea, ještě vlastně vystupovalo i slunce (zatmění se mi moc díky hnutému filtru vyfotit nepodařilo), které vlastně také se svým zatměním přispělo k doprovodnému programu. Což také připomněl i Miroslav Oros a v té souvislosti podotkl, že právě v těchto dnech a hodinách probíhá let letounu Solar Impulse II poháněného právě sluneční energií. Letoun, který pilotují Švýcarští piloti Bertrand Piccard a André Borschberg putuje kolem celé zeměkoule a pro zajímavost je pokryt sedmnácti tisíci solárními články, rozpětí má 72 metrů, letí průměrnou cestovní rychlostí kolem sedmdesáti kilometrů za hodinu a celá cesta má být dlouhá třicet pět tisíc kilometrů.
Takže „Včera pivo, dneska tvaroh, asi půjdu brzy za roh …“ …a zase za rok…
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama