Akce a soutěže

11.08.2013 19:03

V zámku a v podzámčí

text,foto: (jjk) V zámku a v podzámčí

Na okraji Křižanovské vrchoviny leží nedaleko Žďáru nad Sázavou malinká obec Radešín, která byla poprvé zmíněna kdesi v roce 1453. Uprostřed se nachází poněkud unavený renesanční zámek přestavěný z tvrze v roce 1597. Do barokní podoby se proměnil v roce 1710 a do klasicistního vzhledu v roce 1827. V roce 2005 si zámek vyhlédl nezdolný doyen českého balónového létání Aleš Kubíček, který se rozhodl ze zchátralého areálu vybudovat Balónový Zámek neboli Centrum balónového létání. A sem také v posledních letech směřují kroky i sportovních balónářů (nejen s balóny vyrobenými továrnou Aleše Kubíčka) a i v těchto dnech se sem sjeli vyznavači této (pro někoho archaické), aby nad zdejší krajinou zápolili na sedmnáctém Mistrovství České republiky v balónovém létání od 7. do 11. srpna 2013.

Horkovzdušné balóny mongolfiery tak opět jako barevné lampiony se vznášely téměř neslyšně nad zvlněnou krajinou v okolí Radešína. A ač je léto a poměrně hodně horko (proto se létá balónem buď časně ráno, nebo večer), tak i tak se podařilo horkovzdušné balóny speciálními hořáky pořádně roztopit, takže po startu vystartovaly k obloze během několika málo minut. Tím se trochu liší balónové soutěže od fiest. Při fiestách je to takový klídek a pohoda (tedy ne, že by starty nebyly pro oko diváka atraktivní zábavou), ale při soutěžích se dlouho nic neděje a v okamžiku, kdy se objeví zelený praporek (po červeném a žlutém, jako na semaforech), posádky „větrákem“ rychle nafouknou balón, plamenem z hořáků vzduch uvnitř balónů ohřenou a než se člověk stačí vzpamatovat balóny jsou pryč. Tedy ač poněkud sport archaický, i ten může být dynamický a atraktivní pro oko divákovo. 
Nu a letošní republikový šampionát (s mezinárodní účastí v podobě hostujících posádek z Francie, Maďarska a Rakouska), kterého se účastnilo patnáct posádek z České republiky se vlastně koná i v rok, kdy uplynulo třicet let od vzletu prvního tuzemského horkovzdušného balónu, o čemž je psáno na jiném místě (viz. Třicátiny českých balonů horkovzdušných). Takže jde vlastně o jistou symboliku, protože těmi balónovými průkopníky u nás byli balónáři z Brna (kteří stále patří k těm nejlepším) a samozřejmě tedy i zmíněný Aleš Kubíček, který se svými balónovými produkty a výrobky už dávno překročil nejen hranice České republiky, ale i Evropy, protože balóny značky Kubíček létají doslova a do písmene ve všech koutech světa.
A o balónovém létání jsem se už také na různých místech a různých příležitostech zmiňoval viz. Floriánek na večer zametl oblohu…, Pátá Královehradecká fiesta (2000); Balóny balonily nad Táborem (2008); Nafouklé koule a žlutá sanitka nad Hanychovem… (2012); a pár drobností k tomu viz. Za humny je drak…; Za humny je drak II. – už zase…; Za humny je drak III. – Orville, Vzduchoplavec, Bělka, Musgrave, Strelka; Už před sto dvaceti lety… a tak ještě před výsledky z letošního šampionátu snad několik slov o tom místě, které se stává (tedy už stalo a průběžně je rekonstruováno) z vůle páně Kubíčkova tím centrem balónového létání (prý sám pan šéf na zámek Radešín jezdí podobně chalupařit jako leckterý z Čechů, Moravanů a Slezanů, ale chaloupka kdesi u lesa je nepoměrně menší a opravitelnější, než renesančně, barokně, klasicistní zámek).
Zámek Radešín byl založen ve druhé polovině 13. století jako klášterní hospodářský dvůr příslušný k cisterciáckému klášteru ve Žďáru nad Sázavou. Cisterciáci jsou zemědělci a vždy se starali především o zúrodňování krajiny a vytváření soběstačných hospodářských jednotek. Prý některé zbytky původní zástavby jsem ještě uvnitř současného objektu znát. Nu a do 16. století se tu střídala různá drobná šlechta a zámek měl spíš podobu středověké tvrze. Ale v roce 1597 dvorec koupil Samuel Radešínský a přestavěl ho do renesančního stylu. V 18. století nechal opat žďárského kláštera Václav Vejmluva přestavět areál ve stylu baroka a autorem této přestavby byl Jan Blažej Santini-Aichl. Zámek, pivovar a hospodářský dvůr v Radešíně tvořily jednolitý ekonomický celek až do doby panování Josefa II. Císař Josef II. nechal klášter zrušit a zámek roku 1826 koupil lichtenštejnský hospodářský rada František Schneider z Brna, který zámek opět přestavěl, tentokrát v klasicistním stylu.
Po druhé světové válce byl však zámek konfiskován a ten sloužil do konce osmdesátých let 20. století Státnímu statku Křižanov. Ze zámku se tak staly stáje pro dobytek, skladiště a byty. Už tehdy byly zásahy hodně necitlivé a po té, co byl zámek opuštěn v 90. letech, tak se jeho stav ještě více zhoršil, až z něj vlastně zbyla jen zřícenina. V roce 2005 však zdevastovaný zámek pořídili balónáři v čele s Alešem Kubíčkem a ten se rozhodl zde vybudovat centrum pro balónové létání. To se pomalu, ale jistě daří a kdo by rád věděl víc, se může podívat na stránky www.balonovyzamek.cz, kde se dozví vše co chce vědět (a co se týče balónu Aleše Kubíčka tak tyto informace najde na stránkách www.kubicekballoons.cz). 
A co se týká Mistrovství České republiky v balónovém létání pro rok 2013, tak je třeba říci, že zvítězila posádka Pavla Kostrhuna, před francouzskou posádkou Clementa Seigeota, týmem Michaela Suchého a aviatiky kolem Pavla Měřínského. Jak bylo v úvodu řečeno, šampionátu se účastnilo osmnáct posádek a z toho patnáct z České republiky.
Více informací, včetně výsledků je k nalezení na www.balloon.hu, nebo www.balonove-mistrovstvi.cz  
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět znovu objevuje, (jjk)]
Czech National Championship 2013 - 07/08/2013 - 11/08/2013
Radesin, CZE
 
 
 
Competition Standings For Task 1 to 15
Total
Rank
#
Competitor
Country/Team
Score
 
 
 
 
 
1
8
Pavel Kostrhun
CZE
11970
2
14
Clement Seigeot
FRA
11606
3
1
Michael Suchy
CZE
11485
4
9
Pavel Merinsky
CZE
11028
5
6
David Linek
CZE
10917
6
12
Szabolcs Garab
HUN
10301
7
7
Petr Kubicek
CZE
9809
8
16
Pavel Dillinger
CZE
9201
9
17
Tomas Haban
CZE
7761
10
10
Johann Almer
AUT
7528
 
 
 
 
 
11
15
Michal Kubat
CZE
6937
12
2
Tomas Vomacka
CZE
6699
13
11
Tomas Hora
CZE
6626
14
18
Libor Stana
CZE
6494
15
3
Marketa Olsanova
CZE
5394
16
13
Martin Koupa
CZE
5196
17
5
Petr Vitek
CZE
4127
18
19
Miloslav Skorpik
CZE
2217

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama