Akce a soutěže

23.09.2012 20:32

V Ostravě duo „Bé padesát dvojek“

text: (jjk), text, foto: M.J. V Ostravě duo „Bé padesát dvojek“

Již dvanáctý ročník Dnů NATO a třetí ročník Dnů Vzdušných sil Armády České republiky proběhl ve dnech 22. a 23. září 2012 v Ostravě, na letišti Leoše Janáčka. Letošní víkendovou akci navštívilo neuvěřitelných více než dvě stě tisíc diváků, protože i slunečné podzimním počasí, především v neděli, lákalo k návštěvě. Dny NATO jsou tak nejnavštěvovanější dvoudenní akcí v České republice a jednou z největších v tomto oboru v celé Evropě. V tomto roce byli na ostravském letišti k vidění zástupci z devatenácti států a bezpochyby zlatým hřebem Dnů NATO byla dvojice amerických strategických bombardérů Boeing B-52 Stratofortress a historicky první ukázka doplňování paliva za letu českého letectva mezi letounem Saab JAS-39 Gripen a C-135FR francouzského vojenského letectva a také britská akrobatická skupina Red Arrows s letouny Hawk T1 ve stavu Royal Air Force.

Dny NATO & Dny Vzdušných sil Armády České republiky v Ostravě započaly už vlastně 18. září 2012 a příletem dvou bombardérů B-52, které byly přítomny už na Mezinárodní výstavě leteckého průmyslu FLYIN ve dnech 20. až 23. září 2012. A samozřejmě na víkendové letecké akci, kde se jeden B-52 také představil ve vzduchu.
Ale protože jsem na Dnech Nato přítomen nebyl, nechám to na člověku, který se aktivně leteckého dne účastnil a kromě několika jeho postřehů zde jsou i jeho fotografie. A tím byl Miloš Jenčík, jehož fotografie lze ve velkém množství navštívit i na jeho domovských stránkách www.airfoto.jencik.net, respektive www.airfoto.jencik.net/foto97.php
text: (jjk)
 
Na letišti Ostrava-Mošnov se konala dvoudenní akce "Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR". Tato akce přilákala 200 000 diváků, mezi nimiž jsem byl v neděli i já. Po otevření areálu jsem proběhl statickou ukázku letounů a vrtulníků. Největším lákadlem pro diváky byl na statice nepřehlédnutelný B-25H Stratofortress, druhý stroj stejného typu se předvedl i v letové ukázce.
Letový program započal ze Zeltwegu přilétnuvším Eurofighterem Typhoon, následoval slovenský MiG-29. Podstatně méně decibelů ve vzduchu reprezentoval King Air britské RAF. Ukázku tankování za letu předvedl český JAS-39 Gripen v součinnosti s francouzským C-135FR. Následovala akrobacie transportního C-27J Spartan a cvičného PC-9M.
Prvním zástupcem letounů s rotující nosnou plochou, vrtulníků, byl S-70 Black Hawk a následně Supert Puma švýcarského letectva. Jedním z vrcholů letového programu byla dynamická ukázka turecké F-16 a italského Eurofighter Typhoon. České vrtulníky zastupovala dvojice Mi-171Š doplněná Mi-24.
Dalším lákadlem letošního ročníku byla dvojice u nás dříve používaných Su-22M4. Následovala dvojice letounů Mirage 2000N a poté, taktéž dvojice slovenských MiGů-29 simulující vzdušný souboj. Největším, co do velikosti, létajícím strojem byl již výše zmiňovaný Boeing B-25H Stratofortress, nejpočetnějším letounem pak sedmička Hawků britských Red Arrows. Na obloze se objevil i fotogrametrický L-410 Turbolet a polský Mi-8. Válečnou éru připomněl B-25 Mitchell. Posledním, mnou viděným vystoupením byl Tucano RAF.
text, foto: Miloš Jenčík, www.airfoto.jencik.net

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama