Akce a soutěže

24.04.2010 18:29

V Neředíně otevřeno

text, foto: (jjk) V Neředíně otevřeno

Dnes ráno 24. dubna 2010 se po zimním spánku probudilo i Letecké muzeum Olomouc na mezinárodním letišti v Neředíně. Návštěvníci tohoto relativně mladého muzea si v útrobách haly, kde sovětská okupační armáda měla garáže autoparku ,si zde mohou prohlédnout expozici letecké techniky, včetně vojenských proudových letounů, leteckých motorů a agregátů (včetně řezů), leteckých školních pomůcek, leteckých a pilotních přístrojů a výstroje, prostředků záchrany pilota a simulátorů a trenažérů. Kromě artefaktů tohoto druhu jsou k vidění expozice z historie olomouckého letiště a Hanáckeho paraklubu.

 
V první den slavnostního otevření po dlouhé přestávce byl připraven bohatý doprovodný program, ukázky vojenské letecké i pozemní techniky, seskoky parašutistů, letové ukázky RC modelů a návštěvníci mohli vyhrát i nějakou tu zajímavou cenu, například tandemový seskok padákem zdarma, nebo získat zdarma základní parašutistický výcvik, nebo vyhlídkový let. Dnes také bylo možné navštívit nejen novou expozici, ale i běžně nepřístupné prostory restaurátorské dílny. Ukazovala se tu rovněž technika HZS Olomouckého kraje, historická i současná vojenská pozemní technika a třeba také ukázka RC modelů.
 
Letecké muzeum Olomouc založil a provozuje 1. Letecký školní pluk, který se mimo jiné už nějaký čas zabývá leteckou historií, a to převážně českého a československého školního letectva. Shromažďuje nejen exponáty, ale zabývá se i záchranou historických dokumentů a jejich digitalizací a archivací a provádí restaurátorské práce. Mezi skvosty, které prošly olomouckou restaurátorskou dílnou patří například letouny Lisunov Li-2 a Tupolev Tu-104A Československých aerolinií, které jsou dnes ve sbírce v kbelském leteckém muzeu. A také nemedínským restaurátorům prošly rukama stroje MiG-15, MiG-19, MiG-21, L-29 Delfin a dalších.
 
Další významnou aktivitou 1. Leteckého školního pluku je akce s názvem Nebe pro handicapované děti (NPHD) jejíž první ročník ve spolupráci s Hanáckým paraklubem, společností Oltandem, městským letištěm Olomouc a dalšími subjekty na letišti v Olomouci-Neředíně a pod záštitou primátora statutárního města Olomouc, Martina Novotného se bude konat 22. května 2010.
 
Akce má za cíl zprostředkovat handicapovaným dětem nevšední zážitek při vyhlídkovém letu letadlem, nebo vrtulníkem. O vyhlídkové lety pro handicapované děti se budou starat proškolení odborníci s dlouholetými zkušenostmi z leteckého provozu a členové organizací fungujících na olomouckém letišti. A kdo bude chtít toto muzeum navštívit má šanci až do listopadu každý den mezi devátou hodinou a 17,30 hodinou (a během zimních měsíců po telefonické domluvě). Členové 1. Lšp jsou nadšenci, fandové letectví a dobrovolníci, kteří se těmto činnostem věnují ve svém volném čase.
 
Kromě létání nad krajinou si handicapované děti mohou na zemi prohlédnout hasičskou a vojenskou techniku a zasoutěžit si v rozličných disciplínách. Součástí květnového setkání na tomto letišti bude i vystoupení herců a zpěváků, včetně stánků s občerstvením. Tato akce je určena moravským organizacím, které se starají o handicapované děti ve věku od sedmi do patnácti let (http://nphd.letecke-muzeum.cz/).
 
text, foto: (jjk)
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama