Akce a soutěže

05.10.2014 17:36

V lese Bobroviska začal třetí život

text: (jjk), foto: M.J. V lese Bobroviska začal třetí život

Kdysi tu byly jen husté lety, kde se prohánělo množství zvěře všelijaké a i hojně včelí úly se tu vyskytovaly. To už je minulost dávná, ale les Bobroviska se rozprostíral v místech dnešního letiště Přerov – Bochoř . A právě letiště oživilo život místa, kde kdysi byl les Bobroviska. A na dlouhá léta to bylo letectvo vojenské, které se zde o provoz staralo. Po odchodu armády se zdálo, že život letiště pomalu usychá, ale opak je kupodivu pravdou. Do Přerova se nastěhovaly Letecké opravny Malešice (LOM Praha) a kromě této firmy se sem hrnou i další společnosti a provozovatelé. A tak se LOM Praha rozhodl uspořádat 4. října 2014 Den Letiště Přerov (souběžně s tím se konalo i setkání letounů Zlin Trenér).

Vojenské letiště Přerov – Bochoř opustilo relativně nedávno české vojenské letectvo a současným provozovatelem je od 1. října 2013 státní podnik LOM Praha (Letecké opravny Malešice). LOM Praha se po prvním roce svého působení na přerovském letišti rozhodl uspořádat 4. října 2014 oslavit Dnem Letiště Přerov s doprovodným programem pro veřejnost a paralelně s tím od 3. do 5. října proběhne setkání letounů Zlin Trenér, které pořádá Historická letka Republiky československé. Stalo se tak vlastně po delší přestávce, protože se zde konala Středomoravská letecká pouť v roce 2012, ale to už byla vlastně taková labutí píseň zdejší vojenské letecké posádky. Ale tento den otevřených dveří pořádaný státním podnikem LOM Praha měl ukázat, že letiště po odchodu armády nezeje prázdnotou a neukládá se k věčnému spánku, ale začíná psát svou další kapitolu. Po historické kapitole představující hlavně lesní hospodářství, druhým a to významným dílem byl pobyt vojenského letectva a teď tedy se zde pokračuje letecký provoz z aktivitami vskutku všelijakými. A vlastně všechny druhy a typy činnosti (současné a budoucí) také shlédlo asi čtyři tisíce návštěvníků i na začátku října 2014. Vojenská i civilní technika se předváděla na zemi i ve vzduchu a představila se svými vírníky (a paraglidy) i firma Nirvana systems Pavla Březiny, která se do Bochoře přestěhovala z dosavadního působiště ve Zlíně, respektive Spytihněvi (o tomto stěhování jste se zmiňovali už v květnu viz. Nirvana nad Přerovem, aneb rotory se vrací na Bochoř). A jak slibují zástupci podniku LOM Praha, v roce 2015 se už chystají uspořádat den otevřených dveří v přívětivějším, tedy letním termínu.
Kromě sobotních odpoledních leteckých ukázek 4. října 2014 (a možnosti si prohlédnout i létající stroje na zemi) od 3. do 5. října 2014 proběhlo setkání letounů Zlin Trenér, které pořádala Historická letka Republiky československé, včetně všelijakých přednášek a besed například Milana Jančáře, nebo Jaroslava Kankii. Ale uvidíme co bude k vidění na tomto letišti za rok. Už teď avizuje vojenské letectvo svůj návrat v podobě střediska pro leteckou výrobu a centrum pro výcvik vrtulníkových posádek, nebo by se tu ráda usadila dceřiná firma společnosti S7 Engineering, Blanik Limited, která hodlá obnovit výrobu legendárních československých kluzáků L-13 Blaník (které vyráběl Let Kunovice, respektive Aircraft Industries a firmě Blanik Limited v roce 2013 prodal veškerou technickou dokumentaci).
Z této říjnové akce fotografie přinesl Miloš Jenčík (a to hlavně na svých stránkách Den letiště Přerov & Setkání letounů Zlín Trenér | Přerov | 4. 10. 2014 na www.airfoto.jencik.net), který do cestoval z pražského kbelského letiště a tak jsou některé fotografie i před startem do Přerova.   
A pro připomenutí, na tomto letišti jsme už jednou byli v roce 2009 viz. Vodníci a utopenci v Bochoři kdy bylo ještě horší počasí než letos.
text: (jjk), foto: M.J. (Miloš Jenčík)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama