Akce a soutěže

09.08.2015 19:30

Uvařeni mezi dvěma tabulemi

text,foto: (jjk) Uvařeni mezi dvěma tabulemi

Titulek by mohl navozovat název filmu znázorňující nějaký hodně sadistický horor ze školního prostředí, odehrávající se převážně na stupínku u katedry mezi dvěma tabulemi. Ale nejedná se o klasické školní tabule, ale o tabule, co by přírodní krajinný útvar. A myšlen je krajinný útvar východočeský, mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, který se nazývá Východolabská a Orlická tabule. A tam se v hororovém horkém dnu, kterým sobota 8.srpna 2015 odehrál slet (především motorových rogal) na letišti Chvojenec.

Vlastně zcela uprostřed mezi Východolabskou a Orlickou tabulí leží silnice spojující Hradec Králové s Holicemi a vlastně na půl cesty je obec Chvojenec, která má od této sezony oficiálně registrované letiště (v podobě plochy SLZ). Na jich od Hradeckého lesa a severovýchodně od Pardubic se létá už nějaký čas a vloni tu byl i rogalistický slet, ale až v sobotu 8.srpna 2015 se tato letecká sešlost konala na „úředně schváleném letišti“.
Na chvojenecké letiště jsem se byl cvičně podívat už v květnu, abych na vlastní oči viděl tenhle útulný areálek, který byl dobudován relativně nedávno a podruhé tedy na ostro na (především) rogalistickém sletu. Teploty, ale v poslední době stoupají téměř až ke čtyřicítce ve stínu a to se projevuje i v létavých aktivitách během dne. Na historicky druhý sletu ve Chvojenci (tedy už na oficiálně registrované ploše) se tak v tomto poněkud převařeném počasí dostavily jen necelé tři desítky motorových rogalistů a páreček historických vojenských replik. To že se nechtělo řidičům těch necelých třech desítek létajících aparátů (což lze v tomto počasí lehce pochopit) v sobotní odpoledne 8.srpna 2015 nikterak létat a poněkud ospale všichni (až na výjimky) odpočívali ve stínu, či leteckém klubu, nebo na zahrádce pod přístřeškem je víceméně logické. A tak zpestřením bylo jen krátké vystoupení mažoretek kolem druhé odpolední hodiny, kterým zcela jistě na pálícím sluníčku také nebylo úplně nejlépe, ale vystoupení bylo přece jenom krátké natolik (naštěstí pro mažoretky), že se z nich nestaly opečené mažoretky. Ostatní plánovaná vystoupení pro přešedší diváky a přilétnuvší aviatiky se odehrála až když se sluníčko klonilo k západu a už jeho paprsky nebyly tak agresívní. A tak vytoužené počasí na slet sice vlastně vyšlo, ale všeho je moc, toho je příliš a tak v tomhle východočeském kotlíku na dohled Kunětické hory bylo až moc přetopeno a převařeno. Ono tedy je přetopeno a převařeno v posledních dnech vlastně všude a tak lze pochopit, že někteří vzduchoplavci se k sobotnímu vypečenému přeletu na slet do Chvojence se neodvážili.
Ale v každém případě dva aviatici, rogalisté, kteří obhospodařují letišťátko ve Chvojenci jsou velmi dobří hostitelé a zázemí v posledních letech vybudovali opravdu sympatické. Rozhodně se dá říci, že Chvojenec je dalším milým místem, kam stojí za to zaletět na drobný aviatický výlet. Plocha SLZ má vzletovou a přistávací dráhu oficiálně tři sta metrů dlouhou a patnáct metrů širokou (VPD 18T/O / 36LDG 300 x 15 metrů), ale fakticky je zhruba o sto metrů delší (a i širší). Dráha je, ale jednosměrná a to proto, že není úplně ideální přistávat přes vesnici, to může dělat zlou krev skoro všude, ale hlavě proto, že dráty vysokého napětí vedou několik metrů před hangárem a vlastně nad prahem dráhy. Problém je v tom, že jistý nejmenovaný státní monopolní energetický podnik před mnoha lety postavil sloupy (a s nimi i dráty) na cizím pozemku bez jakéhokoli povolení a za pětadvacet let s tím dodnes nehodlal nic udělat. Ale snad i tento zádrhel se vyřeší a i oficiální rozměry dráhy se tedy podaří prodloužit, aby zde mohla přistávat i ta letadélka a vzduchoplavecké přístroje, které potřebují delší vzlet a přistání, než je nějakých dvěstě metrů (a bezpečný dojezd)…
…a pro připomenutí i první květnová návštěva ve Chvojenci viz. Tam kde hlídá beránek Bořivoj, Zuzanka a lovec myší…
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. vzhledem ke své vážné nemoci teprve opět světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama