Akce a soutěže

04.06.2017 20:00

U Popkovic…

text: (jjk), foto: M.J. U Popkovic…
…se nejela ani slavná plochodrážní Zlatá přilba a ani Velká pardubická koňácká. Ale třetí nejslavnější akce se zde jako tradičně konala. Na civilně-vojenském letišti pardubickém, kde se usilovně pracuje na výstavbě nového terminálu pro cestující, se už po sedmadvacáté ve dnech 3. a 4. června 2017 slétla letadélka na svou pouť. Tedy svou Aviatickou pouť… Program pardubického setkání je tradičně koncipován jako série scénických výjevů, a nejiné to bylo samozřejmě i tentokrát, kdy program navíc obohatil místo avizovaného, ale porouchaného letounu Lockheed Constellation, stroj Douglas DC-6…
Tak jako tradičně první červnový víkend v Pardubicích opět patřil Aviatické pouti Ing. Jana Kašpara, a to už po sedmadvacáté. Oba víkendové dni také opět mapovaly jako tradičně leteckou historii i současnost. Na domácí půdě byla tradičně v Pardubicích Armáda České republiky (představila se dvojice letounů Aero L-159 Alca, vrtulník Mil Mi-24 a letoun Saab JAS-39 Gripen) a Centrum leteckého výcviku (které představilo celou svou flotilu Let L-410 Turbolet, čtyři Zlíny Z-142CAF, vrtulníky Mil Mi-17 a Mil Mi-2 a trojici strojů Aero L-39 Albatros) a tak jejich vystoupení bylo nejobsáhlejší, ale česká stopa byla i v dalších vystoupeních. Skupina Breitling Jet Team léta na tuzemských strojích strojů Aero L-39 Albatros, ale i třeba nově zrekonstruovaný dvojplošník Tiger Moth akrobaticky po pardubickém nebi vodil český pilot Richard Santus. Samozřejmě atraktivní byl Dan Griffith se svým Blériotem XI, nebo Flying Bulls Aerobatic Team, který vyměnil doslouživší stroje Zlin Z-50XL za XA-42 XtremeAir. A ze stáje společnosti Red Bull se ještě představily kromě jaroměřské čtyřky Douglas DC-6, B-25 Mitchell, T-28 Trojan a Alpha Jet.
Nechyběla ani vzpomínka Amelii Earhartovou, která zmizela záhadně před osmdesáti lety, představením stroje (na kterém létala) Beech C-45 Expeditor a dalšími atraktivními účastníky byly letouny Supermarine Spitfire LF.XVIE, CASA C-131E, Tatra T-131, Praga E.114 Air Baby, T-28B Trojan, North American P-51 Mustang, Beech C-45 Expeditor, Polikarpov Po-, Jak-3M, Jak-11, dvojice Harvardů Mk.II v barvách jihoafrického letectva, OV-10 Bronco, Stinson Reliant a další.
 
A další fotografie Miloše Jenčíka zde:146 - Aviatická pouť 2017 | Pardubice | 3.-4. 6. 2017
 
 
text: (jjk), foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama