Akce a soutěže

19.06.2016 14:28

U Libočan na palouku …

text, foto: (jjk), foto: M.J. U Libočan na palouku …
Městu chmele zbylo už jen jedno letiště, které ještě před pár lety také mělo trochu namále. Ale tahle zapeklitá situace se už pře dvěma, třemi roky ujasnila (viz. rok 2013 Nejistá sezona…. a 2014 Konec nejisté sezony a bez praporků) a tak se opět v červnu rok co rok  vesele tipuje velký vezír, slétává se tu všelicos ze vzduchoplaveckých aparátů a do to tu juchají dětičky při jejich předprázdninovém dnu. A tak tomu bylo i v sobotu 18.června 2016 na letišti Žatec - Macerka.
V tomto roce se konal už dvacátý šestý ročník nejen sletu ultralehkých, ale i větších letounů a k tomu i dětský den. Děti si tak mohly užít mnoha soutěží a zároveň si prohlédnout i vzduchoplavecké aparáty přilétnuvší na žatecké letiště na palouku U Libočan, na letišti, kdysi zvaném Čeradice a dnes Macerka. Na stojánkách si tak dětičky kromě statických ukázek různých letounů mohly prohlédnout i polétající motorové paraglidisty a parašutisty. A navíc jim z letounu byly rozhazovány bonbony. Žatečtí modeláři předváděli své výtvory a vzduchoplavecké umění předvedli i sokolníci se svými opeřenými přáteli. Kromě parašutistů obsluhoval legendární dvouplošník Antonov An-2 i přišedší osazenstvo, protože pořádal i vyhlídkové lety. A kromě toho tu své umění předvedli i hasiči, nebo žatečtí kynologové.  
A jako tradičně se v Žatci konala neformální soutěž o Velkého tipovacím vezíra v počtu přilétnuvších aparátů. Těch bylo v tomto roce čtyřicet. Nebyl to sice zdaleka rekord tohoto letiště a tohoto sletu, ale hlavně, že se na tomto, už jediném, žateckém letišti zase létá. Před třemi lety to nevypadalo vůbec jistě a když si k tomu připomeneme, že před více než deseti lety vzalo za své (zcela nesmyslně) někdejší vojenské letiště u Staňkovic, byla by ztráta i čeradického letiště opravdu fatální. Žatec měl dvě letiště už před sedmdesáti lety. Travnaté pod Žatcem, to Čeradické, dnes Macerka. Tam sice stojí i původní hangár, ale ten je za plotem a v majetku jakési firmy a travnatou dráhu vojáci posléze upravily, podloží vyhrabali zpevnily i ocelovými rošty a jinými zpevňovacími materiály, aby zde mohly přistávat i vojenské stíhačky MiG-15. Z letiště se stalo totiž operační, neboli záložní letiště a tím zůstalo až do roku 1990. Tehdy o něj armáda pomalu ztrácela, až ztratila zájem a toho využila parta ultralightistů (tehdy spíš motorových rogalistů), v roce 1990 založila Klub LAA Žatec, a usadila se právě v Čeradicích. Létavci obnovili na tomto letišti leteckou tradici, která byla přerušena v sedmdesátých letech a vlastně hned jak to jen bylo možné, uspořádali první slet. Posléze se k nim připojila i společnost provozující „rekreačně“ i letoun Aero L-29 Delfin, ale před několika lety došlo k jedné nemilé události a společnost ukončila provoz. Jakoby té smůly nebylo málo, tak následně došlo k další, řekněme, majetkové nepříjemnosti, ale ta se během pár let vyřešila (i když provoz byl v té době poněkud provizorní) a tak bývalé záložní letiště Žatec II. – Čeradice (volací znak ODLUKA), dnes Macerka funguje a vesele se na něm létá, slétává a tipuje Velký vezír…Mělo to letiště různé názvy v minulosti a současnosti, ale přitom leží na palouku, který se jmenuje U Libčan…
A na tomto letišti jsme už několikrát byli a tak si lze předchozí návštěvy připomenout viz. rok 2007 Tryskáče se vracejí do Žatce, rok 2009 Čeradické slétnutí po devatenácté„Korea“ má pomníček, a rok 2010 Dvacítka pod mrakem a rok 2013 Nejistá sezona…. a 2014 Konec nejisté sezony a bez praporků (a nebo si lze připomenout i ještě nedávné zbytky druhého, už z rozhodnutí vrchnosti, zbouraného letiště ve Staňkovicích viz. Tady byla „Korea“ ).
A z letošního 26.sletu další fotografie na 138 - Žatecký slet 2016 | Žatec - Macerka | 18. 6. 2016.
text, foto: (jjk), foto: Miloš Jenčík, www.airfoto.jencik.net  
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)] )]  
  
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama