Akce a soutěže

07.10.2012 16:19

U kapličky samet, u Silničky muchomůrka …

text,foto: (jjk) U kapličky samet, u Silničky muchomůrka …

…červená, a ten samet zelený, aneb druhý restík z Vysočiny. Ten první Malý restík z Vysočiny se týkal Havlíčkova Brodu a tak je třeba dohnat malý dloužek vůči dalšímu letišti, které najdeme na Vysočině a kam se víceméně také v posledních letech vracíme. Z jedné strany leží Nemojov a místo zvané U kapličky, ze strany druhé obec Dobkov a od strany třetí pod Fiedlerovým kopcem vedle obce Počátky palouk zvaný Silnička (u silnice), kde se s říjnem vylíhlo několikero muchomůrek červených. A uprostřed tohoto pomyslného trojúhelníku se rozprostírá letiště Chotěboř se zcela novým sametovým zeleným kobercem. Tím zeleným kobercem je samozřejmě myšlena nová vzletová a přistávací dráha, která po loňském zprovoznění nové věže řízení letového provozu je novinkou na chotěbořském letišti pro rok 2012.

Pro připomínku lze třeba říci, že na malý skok jsme se do Chotěboře podívali v roce 2009 viz. V Chotěboři na dětském dnu, v roce 2010 při poněkud divočejším počasí viz. Mezi bouřkami, aneb úlet z Počátek…, v loňském roce 2011, kdy už nad letištěm trůnila nová věž viz. Neuletěl, ale oslavil 680 … a v roce 2012, ještě s nehotovou opravenou dráhou byl na leteckém dni Miloš Jenčík viz. Kdo by to byl řekl….
A když se trochu vrátíme do historie, tak zárodky tohoto současného letiště můžeme hledat po roce 1945, kdy se začalo létat s kluzáky za chotěbořským hřbitovem, což mohlo být praktické, při extrémně nepovedených přistáních. Ale krátce na to se už létá na pozemcích, které místním létavcům obstaral u Dobkova místní velkopodnikatel ve strojírenství Vilém Eckhardt.
Trochu jako ironie z dnešního pohledu působí, že za své aktivity a vstřícnost byl Vilém Eckhardt odměněn znárodněním své pracně budované firmy, ačkoli mu bylo ještě umožněno na čas zůstat ve svém někdejším majetku podnikovým ředitelem. Ale postupně, na počátku padesátých let se začíná letiště zdát vzhledem k provozu menší než je potřeba a postupně se opticky i prostorově rozšiřuje postupně od Dobkova do kopce směrem k Počátkům až usídlí na kopci v místě, kde si svépomocí místní létavci vybudují vše potřebné, a kde má i dnes aeroklub své zázemí. A v sedmdesátých létech dvacátého století je vzletová a přistávací dráha vybudována v takové podobě, v jaké je známá i dnes. Nu a dráha tedy dostala novou podobu po více než třiceti letech právě v roce 2012, kdy byla zcela zrekultivována, opravena za pomoci krajské dotace určené právě na rozvoj regionálních letišť (kromě Chotěboře se to týká ještě Jihlavy, Havlíčkova Brodu, Přibyslavi a Křižanov). A kromě zcela nového sametového povrchu dráhy je v plánu i její prodloužení o dalších dvě stě metrů a případné osazení i světelným zařízením.
Kromě toho, jak už bylo zmíněno v roce 2011 byla vybudována řídící věž, ale v minulých létech kromě toho i některé další části manipulačních zpevněných ploch a odkoupen byl i soukromý hangár. Nu a protože tak jako i další čtyři letiště na Vysočině i to v Chotěboři má přízeň vrchnosti kraje i měst a obcí, zdá se, že o osud letišť v této oblasti nemusíme mít asi obavy. A tak od 21. srpna 2012, kdy se v toto symbolické datum na letišti v Chotěboři sešla všechna místní honorace a slavnostně otevřela dráhu, která byla v sobotu 6. října 2012 (díky Janu Adamcovi a Milanu Krumlovi) mnou zkontrolována a shledána sympatickou….a tak máme U kapličky samet, u Silnice muchomůrky a zatím co si na vás v lese pochutnává všelijaká havěť, jeleni se klidně pasou…..jo a silnice z České Bělé do Chotěboře je uzavřena, takže se tam alespoň můžete podívat na fotbal, jelikož místní klub hraje IV.třídu (shodou okolností v tuto sobotu 6. října 2012 padlo rovných deset branek, FK Česká Bělá porazil TJ Sokol Mírovka B 7:3) …takže takový další splněný restík…
text:, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci jen váhavě světa běh a nejen ten letecký teprve opět začíná znovu objevovat, (jjk)]

 

 
U kapličky samet U kapličky samet
U kapličky samet
u Silnice muchomůrky u Silnice muchomůrky
u Silnice muchomůrky
jeleni se klidně pasou jeleni se klidně pasou
jeleni se klidně pasou
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...na zdar :-) ...na zdar :-)
...na zdar :-)
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama