Akce a soutěže

18.06.1995 20:00

Třetí roudnické Memorial Air Show…

text, foto: (jjk) Třetí roudnické Memorial Air Show…

…se konalo ve dnech 17. a 18. června 1995 a provázela ho nepřízeň počasí a tak někteří zahraniční účastníci měli trochu problém vůbec do Roudnice nad Labem doletět. A tak se očekávalo jak se podaří doputovat do Čech třeba letounům veteránům Miles Magister, Tiger Moth a Boeing Stearman, nebo i Taylorcraft Auster a především největší atrakci B17G Flying Fortress,  tady slavné létající pevnosti. Naštěstí se to všechno úspěšně podařilo a tak třetí ročník Memorial Air Show 1995 se nerušeně (až na ty dešťové kapky) mohl konat. A kromě zmíněných letounů tak byly vidět i stroje B-25 Mitchell, Westland Lysander Mk-III a nebo Spitfire Mk. VIII, P-51D a P-47D Thunderbolt.

 
Létající pevnost B-17 je jednou ze dvou provozuschopných a do Roudnice přiletěla z Duxfordu. Vyrobena byla v roce 1944, po válce sloužila u amerického meteorologického průzkumu, pro potřeby Národního geografického institutu Francie a v polovině sedmdesátých let se stala součástí duxfordských sbírek v rámci Imperial War Museum.
Kromě veteránů postupně při víkendových ukázkách vystupovaly kromě ultralehkých letounů například Martin Stáhalík s Extrou 300S, na dvou Blanících Saša Kubovec s Františkem Bartoněm, Petr Jirmus na Jaku-11, resp. C-11, nebo piloti Státního leteckého útvaru Zdeněk Fridrich s Václavem Ančičkou v Challengeru, nebo vrtulníkáři Letecké služby Policie ČR Josef Knotek a Josef Roušar s Bö-105. A kromě toho vojáci s trojicí vrtulníků Mi-24, skupina Duha s Su-22M4, nebo pplk. František Tabačko s  Su-25K a pplk. František Bittner na letounu Mig-21MF. Dále se tu v letových ukázkách ukázaly letounu L-29 Delfin, An-26, C-104, Zlin Z-126, nebo raritní Polikarpov Po-2 z Maďarska.
V neděli pak bylo překvapením i vystoupení čtveřice amerických letounů F-16 a A-10, které přiletěli z Itálie, respektive z hotovosti nad územím Jugoslávie.
 
text, foto: (jjk)
 
P.S. fotografie jsou bohužel vzhledem k nepříliš kvalitnímu skladování v poněkud žalostném stavu, ale pro zpravodajské účely by snad alespoň trochu mohly dostačovat.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama